Progesteron Testi

Progesteron Testi Nedir?

Progesteron testi, progesteron adı verilen bir hormonu ölçen bir kan testidir. Progesteron, yumurtalıktan olgun bir yumurtanın salınması (yumurtlama) sırasında yumurtalıklar tarafından üretilen dişi bir hormondur. Progesteron, bir sperm tarafından döllenirse yumurtayı almak için rahmin (endometriyum) zarının hazırlanmasına yardımcı olur. Yumurta döllenmezse progesteron seviyeleri düşer ve adet kanaması başlar.

Hamilelik sırasında plasenta , ilk trimesterin sonlarına doğru başlayan ve bebek doğana kadar devam eden yüksek seviyelerde progesteron üretir. Hamile bir kadındaki progesteron seviyeleri, hamile olmayan bir kadına göre yaklaşık 10 kat daha yüksektir.

Bazı kanser türleri, erkeklerde ve kadınlarda anormal progesteron seviyelerine neden olur.

Progesteron hamilelikte önemlidir. Vücudunuzu döllenmiş bir yumurtayı desteklemeye hazırlar. Hamileyseniz, progesteron da göğüslerinizi süt üretmesi için tetikler.

Progesteron, adet döneminizi kontrol etmenize de yardımcı olur. Genellikle, yumurtladığınızda ve vücudunuz hamile kalmaya hazır olduğunda, progesteron seviyeleri her ay yükselir. Hamile kalmazsanız , progesteron geri düşer ve adetinizi tetikler. Hamile kalırsanız , progesteron yükselmeye devam edecektir. 

Progesteron testi tek başına herhangi bir sorunu teşhis etmek için yeterli değildir. Ancak diğer testlerle birlikte yardımcı olabilir. Ne zaman yumurtladığınızı ve hamile kalma olasılığınızın yüksek olduğunu görmek için progesteron için evde idrar testi de kullanabilirsiniz.

Progesteron Testi Neden Yapılır?

Progesteron testi aşağıdakiler için yapılır:

Kısırlığın nedenini araştırmak.

Kısırlık için ilaçların başarısını veya progesteron tedavisinin etkisini izlemek.

Yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemeye yardımcı olmak

Düşük yapma riskini değerlendirmek.

Hamilelik sırasında yumurtalıkların ve plasentanın işlevini izlemek.

Adrenal bezler ve bazı kanser türleri ile ilgili sorunları teşhis etmeye yardımcı olmak

Progesteron Testi  İçin Nasıl Hazırlanır ?

Progesteron testi yaptırmadan önce 4 haftaya kadar östrojen veya progesteron veya her ikisini içeren ilaçları (doğum kontrol hapları dahil) almayı bırakmanız istenebilir.

Son 7 gün içinde radyoaktif madde (izleyici) kullanan bir test yaptırdıysanız doktorunuza söyleyiniz. Tiroid taraması veya radyoaktif izleyici kullanan kemik taraması gibi son testler, test sonuçlarını etkileyebilir.

Doktorunuza son adet döneminizin ilk gününü bildirin. Kanama düzeniniz hafifse veya lekelenme ile başlıyorsa, ilk gün kanamanın en yoğun olduğu gündür.

Progesteron Testi Nasıl Yapılır ?

Sağlık personeli, genellikle koldan kan örneği almak için bir iğne kullanır.

Adet döngüsü ile ilgili sorunları olan veya hamile kalamayan bir kadın için, sorunun bulunmasına yardımcı olmak için birden fazla kan örneğine ihtiyaç duyulabilir. Arka arkaya birkaç gün boyunca her gün bir numune alınabilir.

Son adet döneminizin ne zaman başladığını not etmeniz yardımcı olacaktır.

Progesteron Testi Normal Sonuçları

Her laboratuvarın normal sonuçlar için farklı bir aralığı vardır. Laboratuvar raporunuz, laboratuvarınızın her test için kullandığı aralığı göstermelidir. Normal aralık sadece bir kılavuzdur. Doktorunuz ayrıca yaşınıza, sağlığınıza ve diğer faktörlere göre sonuçlarınıza bakacaktır. Normal aralıkta olmayan bir değer sizin için hala normal olabilir.

Birçok koşul progesteron seviyelerini değiştirebilir. Doktorunuz, semptomlarınız ve geçmiş sağlığınızla ilgili olarak herhangi bir önemli anormal sonucu sizinle tartışacaktır.

Progesteron Testi Anormal Sonuçları

Yüksek değerler

Yüksek düzeyde progesteron. Testiniz normalden daha yüksek seviyelerde progesteron gösteriyorsa, bunun nedeni şunlar olabilir:

Bir veya daha fazla bebekle hamilelik, yumurtalıklarınızdaki kistler,  yumurtalıkların veya adrenal bezlerin kanseri, mol gebelik , adrenal bezler tarafından hormonların aşırı üretimi.

Düşük değerler

Düşük progesteron seviyeleri. Bu, testin döngünüzün hangi noktasında yapıldığına bağlı olabilir. Test normalden daha düşük bir progesteron seviyesi gösteriyorsa, bunun nedeni şunlar olabilir:

Yumurtlama ile ilgili sorunlar , olası düşük.

Progesteron seviyeleri düzenli olarak dalgalanmaz. Bu, birden fazla testle belirlenecektir. Testler, progesteron seviyelerinizin olması gerektiği gibi aylık olarak yükselmediğini ve düşmediğini gösteriyorsa, yumurtlamıyor veya düzenli adet görmüyor olabilirsiniz. Bu hamile kalmayı zorlaştırabilir.

Progesteron normal seviyelerde. Belli bir aralıktaki progesteron seviyeleri, yumurtladığınızı gösterebilir. Test, adetinizin ilk gününden 18 ila 24 gün sonra veya bir sonraki beklenen adetinizden 7 gün önce yapılmalıdır.

Progesteron ile İlgili Testler

Doktorunuz bir progesteron testi isterse, şunları da alabilirsiniz:

Hamile kalma yeteneğinizi kontrol etmek için diğer kan testleri

Yumurtlamanın bir göstergesi olarak progesteron yan ürünlerine bakan evde idrar testleri

Rahminizin zarının kalınlığını ölçmek için bir ultrason

Hamileyseniz, hamilelikle ilgili sorun olup olmadığını öğrenmek için özel bir kan testi

Progesteron Testi Fiyatları 2024

Progesteron testi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Progesteron testi fiyatları hakkında bilgi almak için 02126321059 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.