transvajinal renkli doppler hakkında bilgi veriyor

Transvajinal Renkli Doppler Ultrason

Ultrason, modern jinekolojik muayenenin ayrılmaz bir parçasıdır. Transvajinal ultrason, ilgilenilen organları daha yakından yüksek frekanslı probla değerlendirmek suretiyle jinekolojik fizyolojik ve patolojik süreçlerin çok daha detaylı incelenmesine olanak sağlamıştır. Menstrüel döngü boyunca değişen yumurtalıkların ve endometriumun gri skala görünümlerinin yanı sıra Dopplerin kullanılması  bu organlardaki kan akışının değerlendirilmesini sağlar. Ayrıca, çoğu patolojik süreç, normal vasküler modelin değişmesine sebep olur. Bu değişikliklerin, her adet döngüsü ile birlikte gelişen folikülün etrafındaki yumurtalıkta meydana gelen fizyolojik neovaskülarizasyondan ayırt edilmesi gerekir. 

Anatomi

Doğru Doppler değerlendirmesi ve yorumu için pelvik damarların doğru tanımlanması esastır. Jinekolojik uygulamalarda rahim ve yumurtalık damarlarına ağırlık verilir ancak pelvisteki diğer ana arter ve venlerin ilişkisi de önemlidir. Jinekolojik kitleler iliak venlere bası yapabilir veya anevrizma gibi bir  iliak arter patolojisi doğru adneksiyal kitleyi taklit edebilir.

İliyak arter aort bifurkasyonundan çıktıktan sonra , ortak femoral arter olarak alt ekstremiteye uzanmak için  aşağı ve laterale doğru seyreder. Bu rota için yaklaşık yüzey işaretleri, göbekten kasıktaki  nabız alınan noktaya çizilen çizgi üzerindedir.  Ana  ve eksternal iliak venler, eşlik eden arterlerinin arkasından ve medialinden geçer. Bu arter ve venler  sıklıkla yumurtalıkların lateral sınırını oluşturur. İnternal iliak arter, aortik bifurkasyondan yaklaşık 4 cm uzaklıkta ana iliak arterden mediale doğru çıkar. İç iliak arter ön ve arka dallara ayrılır; uterin arter ön daldan çıkar. Uterin arter, broad ligamanın tabanından mediale doğru servikse geçerken üst vajina ve servikse dallar verir. Kornual bölgeye ulaşana kadar myometriuma dallar vererek broad ligaman içinde yukarı doğru uzanır. Burada fallop tüpünü ve yumurtalıkları beslemek için yana doğru döner. Uterus veni arterin komşuluğunda seyreder ve sonunda internal iliyak vene dökülür.

Yumurtalık arteri, renal arterlerin hemen altındaki aorttan çıkar. Parakolik oluğun arkasındaki retroperitonda ilerleyerek üreter ve psoas kasını geçer. Pelvik kenarda overin asıcı ligamanına girer ve fallop tüpünün altında geniş ligamanın lateral ucuna kadar uzanır. Dallar, yumurtalık ve fallop tüpünün yanı sıra uterin arter dalları ile anastomoz sağlar. Sonuç olarak, yumurtalık çift kan beslemesine sahiptir. Yumurtalık venleri, mezovaryumdaki venöz pleksustan ve asıcı bağdan kaynaklanır, yumurtalık arterine eşlik eder, solda renal vene ve sağda inferior vena kavaya dökülür.

 

Transvajinal renkli Doppler nasıl yapılır 

Transvajinal tarama sayesinde pelvik damaları daha yakından değerlendirme imkanı buluruz , özellikle yumurtalık arterinin görüntülenmesi kolaylaşır.

İnceleme alanı ilk olarak gri skala ultrasonda belirlenir. Renkli Doppler bir renk kutusu kullanır. Kutunun boyutu, inceleme alanın boyutuna uyacak şekilde değiştirilmelidir. 

 

Menstrüel bozukluklar 

Disfonksiyonel uterin kanama en sık görülen jinekolojik şikayetlerden biridir. Çoğu vakada altta yatan bir hormonal neden bulunur, ancak bu vakaların yarısında ultrason, altta yatan bir yapısal kusuru ortaya çıkarabilir – en sık görüleni submukozal fibroidler, adenomiyoz veya endometriyal poliplerdir. Menstrüasyon ağrısı olan kadınların erken adet döneminde miyometriyal vaskülarizasyonun arttığı ve düzensiz kanaması olanların rahim ve subendometriyal kan damarlarında artmış perfüzyon gösterme olasılığının daha yüksek olduğu gösterildiğinden, Doppler’in bu vakalarda daha genel bir rolü vardır. 

Doğurganlık 

Normal Döngü

Normal adet döngüsü, endometriumun dökülmesini haber veren kanama ile ilk gün başlar. Ultrason, endometriyumun minimum bazal tabakaya indiğini ve bazen kavitede kan ve pıhtı olabileceğini gösterir. Endometrium daha sonra belirgin bir trilaminar görünüm sergileyerek proliferatif faza girer. Yumurtlama zamanı yaklaştıkça bazal endometrium daha ekojenik hale gelir; bu ekojenite, yumurtlamadan sonraki sekretuvar  fazda, endometriumun tüm genişliği ekojenik hale gelinceye kadar genişler . Proliferatif faz sırasında, yumurtalıkta bulunan antral folliküller biri baskın hale gelene kadar gelişim gösterir. Bu, folikülün yırtıldığı ve yumurtlamanın meydana geldiği noktada (genellikle 14. gün civarında) çap olarak yaklaşık 2.5 cm olana kadar gelişmeye devam eder. Folikül daha sonra sekretuvar faz sırasında korpus luteumu oluşturur. Korpus luteum çevresindeki artan damarlanma, bir ateş çemberine benzetilmiştir. 

Yumurtalık rezervi

Özellikle doğurganlık birimlerinin,tüp bebek (IVF) işleminin başarılı olup olmayacağının değerlendirilmesine yardımcı olmak için yumurtalık rezervini belirlemesi gerekir. Genellikle, adet döngüsünün ilk birkaç gününde ölçülen antral folikül sayısı dörtten az veya yumurtalık hacmi <3 cc, gebelik dışı veya IVF döngüsünün iptali ile ilişkilidir. 

Menopoz sonrası yumurtalıklarda tipik olarak saptanabilir bir akış yoktur veya yumurtalık arterlerinde diyastolik akış olmaksızın yalnızca yüksek empedanslı akış vardır. Aynısı, diyastolik akışın da olmadığı menopoz sonrası uterin arter için de geçerlidir.

transvajinal doppler hakkında bilgi veriyor

Transvajinal Doppler ultrason niçin yapılır ?

Pelvisin Doppler değerlendirmesi aşağıdakileri içerebilir ancak bunlarla sınırlı değildir:

Rahim ve yumurtalıkların boyutu, şekli ve konumu

Endometrium, miyometrium , fallop tüpleri veya mesane içinde veya yakınında sıvı veya kitle varlığı

Rahim ağzının uzunluğu ve kalınlığı

Mesane yapısındaki değişiklikler

Pelvik organlardan kan akışı

Pelvik Doppler, pelvik kitlelerin boyutu, yeri ve yapısı hakkında çok fazla bilgi sağlayabilir, ancak kanser veya belirli bir hastalığın kesin teşhisini sağlayamaz. Aşağıdaki durumların teşhisi ve tedavisine yardımcı olmak için bir pelvik Doppler kullanılabilir:

Uterusun anatomik yapısındaki anormallikler

Fibroid tümörleri (iyi huylu büyümeler), kitleler, kistler ve pelvis içindeki diğer tümör türleri

Rahim içi doğum kontrol cihazının (RİA) varlığı ve konumu

Pelvik inflamatuar hastalık (PID) ve diğer inflamasyon veya enfeksiyon türleri

menopoz sonrası kanama

İnfertilite değerlendirmesi için yumurtalık folikül boyutunun izlenmesi

Tüp bebek için yumurtalıklardan folikül sıvısı ve yumurta aspirasyonu

Ektopik gebelik (rahim dışında, genellikle fallop tüpünde meydana gelen gebelik)

 

Hamilelik sırasında fetal gelişimin izlenmesi

Bazı fetal koşulların değerlendirilmesi

Doktorunuzun pelvik doppler isteğinin bunlardan başka nedenleri de olabilir.

Transvajinal renkli Doppler Ultrason fiyatları 2024

Tranvajinal renkli doppler ultrason fiyatları bölgesel farklılıklar gösterebilmektedir. İstanbul içinde bile farklı semtlerde farklı fiyatlar bulmak mümkündür. Transvajinal renkli Doppler fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. 02126321059 0 5359214295

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.