kan testi kan tahlili hakkında bilgi veriyor

Laboratuvar testleri, kan, idrar veya vücut dokularınızdan alınan örnekleri inceler. Doktorunuz, sonuçlarınızın normal aralıkta olup olmadığını değerlendirmek için tahlil örneklerini analiz eder. Testlerin bir referans aralığı vardır çünkü normal değerler kişiden kişiye değişir. Birçok faktör test sonuçlarını etkileyebilir: 

Cinsiyet , yaş  ve ırk , yedikleriniz ve içtikleriniz , aldığınız ilaçlar

Doktorunuz sonuçlarınızı önceki testlerin sonuçlarıyla da karşılaştırabilir. Laboratuvar testleri genellikle sağlığınızdaki değişiklikleri araştırmak için yapılan rutin bir kontrolün parçasıdır. Ayrıca doktorların tıbbi durumları teşhis etmesine, tedavileri planlamasına veya değerlendirmesine ve hastalıkları izlemesine yardımcı olurlar.

Alternatif isimler laboratuvar tahlili , kan tahlili , kan testi, laboratuvar testi.

Laboratuvar testine nasıl hazırlanırım?

Laboratuvar (laboratuar) testi, doktorunuzun  sağlığınız hakkında bilgi almak için kan , idrar , diğer vücut sıvıları veya vücut dokularınızdan bir örnek aldığı bir işlemdir . Laboratuvar testleri genellikle belirli bir hastalık veya durumu teşhis etmeye veya taramaya yardımcı olmak için kullanılır. Tarama, semptomların ortaya çıkmasından önce hastalıkların teşhis edilmesine yardımcı olur. Bir hastalığı izlemek veya tedavinin etkili olup olmadığını görmek için diğer testler kullanılır. Organlarınız ve vücut sistemleriniz hakkında genel bilgi sağlamak için laboratuvar testleri de yapılabilir.

Doktorunuz tarafından size verilen tüm talimatları uygulamak gereklidir. 

Bu talimatları tam olarak uygulamadıysanız  bunu doktorunuza  veya laboratuvar uzmanınıza söyleyin. Talimatlarda yapılacak küçük bir değişiklik bile sonuçlarınızda büyük bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, bazı ilaçlar kan şekerini yükseltir veya düşürür. Onları kan şekeri testine çok yakın almak sonuçlarınızı etkileyebilir.

Doktorunuza  aldığınız ilaçlar, vitaminler veya takviyeler hakkında bilgi verilmesi gerekir.

Bu adımları atmak, sonuçlarınızın doğru ve güvenilir olmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Laboratuvar testime hazırlanmak için başka adımlar atmam gerekecek mi?

Birçok laboratuvar testi için, doktorunuzun talimatlarını yerine getirmekten başka bir şey yapmanız gerekmez. Ancak bazı testler için  testten önce bazı özel hazırlıklar yapmanız gerekebilir.

En yaygın laboratuvar testi hazırlıklarından biri açlıktır. Aç kalmak , testten önceki birkaç saate kadar veya gece boyunca su dışında hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu yapılır, çünkü gıdadaki besinler ve bileşenler kan dolaşımında emilir. Bu, belirli kan testi sonuçlarını etkileyebilir. Açlığın süresi testin mahiyetne göre   değişebilir. Bu nedenle, aç kalmanız  gerekiyorsa, doktorunuza bunu ne kadar süreyle yapmanız gerektiğini sorduğunuzdan emin olun.

Et, bitki çayı veya alkol gibi belirli yiyecek ve içeceklerden kaçınmak , testten önceki gün aşırı yememeye dikkat etmek , sigara içmemek , yorucu egzersiz veya cinsel aktivite gibi belirli davranışlardan kaçınmak

Bazı ilaçlardan ve/veya takviyelerden kaçınmak. Reçetesiz satılan ilaçlar , vitaminler ve takviyeler de dahil olmak üzere şu anda aldığınız şeyler hakkında doktorunuzla konuşmanızda fayda var.

Bazı kan testleri için damarlarınızda daha fazla sıvı kalmasına yardımcı olması için fazladan su içmeniz istenebilir. Ayrıca belirli idrar testlerinden 15 ila 20 dakika önce su içmeniz istenebilir.

Hangi laboratuvar testleri özel hazırlık gerektirir?

Aç kalmayı gerektiren en yaygın laboratuvar testlerinden bazıları şunlardır:

Kan Şekeri Testi

Kolesterol Düzeyleri Testi

Trigliserit Testi

Kalsitonin Testi

Diğer özel hazırlıkları gerektiren en yaygın laboratuvar testlerinden bazıları şunlardır:

Açlık  veya pişmiş etlerden kaçınmayı gerektirebilecek Kreatinin Testi

Kortizol Testi . Bu test için numune  alınmadan önce biraz dinlenmeniz gerekebilir. Ayrıca testinizden önce belirli bir süre yemek yemekten, içmekten veya dişlerinizi fırçalamaktan kaçınmanız gerekebilir.

Gaitada Gizli Kan Testi : Bu test için belirli yiyeceklerden veya ilaçlardan kaçınmanız gerekebilir.

5-HIAA Testi :,  Bu test için çeşitli belirli gıdalardan kaçınmanız istenebilir. Bunlara avokado, muz, ananas, ceviz ve patlıcan dahildir.

Pap Smear Testi : Kadınlarda yapılan bu testten 24 ila 48 saat önce duş alınmaması, tampon kullanılmaması ve cinsel perhiz gereklidir.

kan testi kan tahlili hakkıda bilgi veriyor

Laboratuvar testleri neden yapılır ?

Laboratuvar testleri birçok farklı şekilde kullanılır. 

Bir hastalığı veya durumu teşhis etmek için örneğin ,  HPV testi test bu tip bir örnektir. HPV enfeksiyonunuz olup olmadığını size gösterebilir.

Bir hastalığın taraması  için. Tarama testi, belirli bir hastalığa yakalanma riskinizin ne oranda olduğunu gösterebilir. Herhangi bir semptomunuz olmasa bile bir hastalığınız olup olmadığını da ortaya koyabilir.

Örneğin  Pap smear testi serviks kanseri için tarama testidir.

Hastalığı ve/veya hastalığın tedavisinin izlenmesinde kullanılır. Halihazırda bir hastalık teşhisi konduysa, laboratuvar testleri durumunuzun iyiye mi yoksa kötüye mi gittiğini gösterebilir. Ayrıca tedavinizin işe yarayıp yaramadığını da gösterebilir.

Örneğin kan şekeri testi diyabet ve diyabet tedavisi takibi için kullanılan test türüdür. Bazen hastalığı teşhis etmek için de kullanılır.

Genel sağlık kontrollerinde kullanılır. Laboratuvar testleri genellikle rutin bir kontrole dahil edilir. Dotorunuz sağlığınızda zaman içinde değişiklik olup olmadığını görmek için çeşitli organ ve sistemler için testler isteyebilir. Bu şekilde check up amacıyla yapılan testler  semptomlar ortaya çıkmadan önce sağlık sorunlarının bulunmasına yardımcı olabilir.

Örneğin tam kan sayımı kan içerisindeki farklı bileşenleriö ölçümünü yapan bir rutin test türüdür. Doktorunuza  genel sağlığınız ve belirli hastalıklar için riskiniz hakkında önemli bilgiler verebilir.

Laboratuvar Test  Sonuçlarım ne anlama geliyor?

Laboratuvar sonuçları genellikle referans aralığı olarak bilinen değerlerle birlikte gösterilir. Referans aralığı “normal değerler” olarak da adlandırılabilir. Sonuçlarınızda şöyle bir şey görebilirsiniz: “normal: 77-99mg/dL” (miligram/desilitre). Referans aralıkları, büyük bir sağlıklı insan grubunun normal test sonuçlarına dayanmaktadır. Aralık, normal sonucun  ne olduğunu gösterir.

Ama yinede sonuçlar herkes için aynı  değildir. Bazen sağlıklı insanlar referans aralığının dışında sonuçlar alırken, sağlık sorunları olan kişiler normal aralıkta sonuçlar alabilir. Sonuçlarınız referans aralığının dışındaysa veya normal bir sonuca rağmen semptomlarınız varsa, muhtemelen daha fazla teste ihtiyacınız olacaktır.

Laboratuvar sonuçlarınız şu terimlerden birini de içerebilir:

Negatif veya normal, yani test edilen hastalık veya madde bulunamadı

Pozitif veya anormal, yani hastalık veya madde bulundu.

Sonuçsuz veya belirsiz, yani sonuçlarda bir hastalığı teşhis etmek veya ekarte etmek için yeterli bilgi yoktu. Kesin olmayan bir sonuç alırsanız, muhtemelen daha ileri testler yapılması gerekli olabilir.

Çeşitli organları ve sistemleri inceleyen testler genellikle referans aralıkları olarak sonuçlar verirken, hastalıkları teşhis eden veya ekarte eden testler genellikle yukarıda listelenen terimleri kullanır.

Yanlış pozitif ve yanlış negatif sonuçlar nelerdir?

Yanlış pozitif sonuç, testinizin bir hastalığınız veya rahatsızlığınız olduğunu gösterdiği, ancak aslında sizde olmadığı anlamına gelir.

Yanlış negatif sonuç, testinizin bir hastalığınız veya rahatsızlığınız olmadığını gösterdiği, ancak aslında hastalığınız olduğu  anlamına gelir.

Bu yanlış sonuçlar sıklıkla olmaz, ancak belirli tür testlerinde veya test doğru yapılmadığında ortaya çıkma olasılıkları daha yüksektir. Yanlış negatifler ve pozitifler yaygın olmasa da, teşhisinizin doğru olduğundan emin olmak için sağlayıcınızın birden fazla test yapması gerekebilir.

Kan Tahlili Sonuçları Ne Zaman Çıkar ?

Kan alımı yalnızca birkaç dakika sürer, ancak test sonuçlarının çıkması  birkaç gün veya hafta beklemesi gerekebilir. Bekleme süresi, kan testinin ne aradığına bağlıdır.

 

Yorumlar

 • 23 Mart 2022
  Emirhansaritas

  Kan tahlili

 • 24 Mayıs 2022
  AYSEL MENEK

  Kan tahlilleri teslim almak için

 • 01 Haziran 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba merkezimizde kan tahlili ve kan testi yapılmaktadır. Kan tahlili ve kan testi hakkında bilgi için 02126321059 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.