Check up nedir ?

Hastalıkların erken tesbit ve teşhisi çok arzu edilir. Hastalıklar erken evrelerde tespit edildiğinde tedavi olanakları daha yüksektir. Dünya sağlık örgütü, insanların 40 yaşına kadar her beş yılda bir ve sonrasında da her  üç yılda bir tıbbi muayene yaptırmalarını öneriyor. 50 yaşından sonra çoğu hasta için yıllık sağlık muayenesi önerilir.

Check up olabilecek hastalığı erken teşhis edip tanımlamayı sağlar. Hastalık oluştuktan sonra yapılacaklar check-up demek değildir. Çünkü geç kalınmış ve hastalık hali oluşmuştur. Bu tür hastalar, hastalığının dışındaki diğer muhtemel hastalıklarının teşhisi için farklı check-up programlarına dahil olabilirler.

Check up kimlere uygundur?

Bir spor dalında faaliyet göstermek ya da bir egzersiz programına katılmak isteyenler bu çalışmalara başlamadan önce,

Ailesinde diabet, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, yüksek kolesterol hikayesi bulunan kişiler,

Sağlıklı yaşamın insanın en değerli varlığı olduğunun bilincinde olan herkes.

Check up programı neleri içermelidir?

Check up programları kişinin yaş grubuna ve cinsiyetine göre düzenlenmiş,glukoz metabolizması, karaciğer fonksiyonu, böbrek fonksiyonu,ürogenital sistem,kalp ve damar sistemi, kemik ve kas sistemi, tiroid fonksiyonu, romatizmal hastalıklar, prostat bezi(erkekler için), meme ( kadınlar için ) mide ve barsak sistemi, hematolijik sistem hakkında bilgi vermek üzere seçilmiş laboratuvar testlerini içerir.

Ancak sadece kan ve idrar testleri tüm cins ve yaş grupları için yeterli olmayabilir. Renkli Doppler Ultrasonografi ile karın içi organlar, tiroid, jinekolojik sistem, mammografi ile meme hastalıkları ile ilgili ayrıntılı bilgiler elde edilebilir.

Kadınlar için meme tarama programı (meme ultrasonografi+mammografi) için başlangıç yaşı 35-40’tır. Hasta yüksek risk grubunda ise tarama 10 yıl önce başlamalıdır. Birinci derece akrabalarında(büyükanne,anne,teyze veya kızkardeşlerden)meme kanseri bulunan hastalar yüksek risk grubundadır. Bunun dışında kadınlar ayda en az bir defa kendilerini elle muayene ederek memede kitle varlığını araştırmalıdırlar.

Menopozal-postmenapozal dönemdeki kadınların şikayeti olmasa bile rahim ve yumurtalık kanseri taraması amacı ile transvajinal ultrasonografi yapılmalıdır.Transvajinal ultrasonografi ile rahim ve yumurtalıklar ayrıntılı şekilde incelenebilir.

Laboratuvar ve görüntüleme testlerinin yanında hekim muayenesi de Check-up’ın ayrılmaz bir parçasıdır.
Not: Check up uygulamasına hastalarımız  tercihen 10 saatlik  aç olarak gelmeleri gerekmektedir.

 

Yorumlar

  • 09 Eylül 2020
    Gönül Türkden

    Hsg fiyat nedir

  • 10 Eylül 2020
    Hekimoğlu Görüntüleme

    Merhaba rahim filmi hsg fiyat ve randevu bilgisini 02126321060 nolu telefonumuzdan alabilirsiniz

Görüşlerinizi bildiriniz.