fetal emar

Fetal MR  nedir?

Fetal MR , bebeğinizin anatomik yapıları hakkında ayrıntılı bilgi sunan, yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlayan noninvaziv bir görüntüleme yöntemidir. 

Fetal MR ın diğer isimleri , fetal emar, obstetrik emar, obstetrik MR, gebelikte bebeğe emar, anne karnındaki bebeğe MR, gebe MR, hamilelikte MR dır.

Fetal MR, yüksek çözünürlüklü fetal ultrasondan elde edilen bilgileri destekleyici bilgiler verir  ve bebeğinizin teşhisi hakkında ultrasondan elde edilen bilgilere ek bilgiler sağlar. Gebeliğin 2. veya 3. trimesterinde yapılır.

Fetal MR ı ultrasonda  bir anomali tespit ettiğimizde veya şüphelendiğimizde ultrason bulgularını doğrulamak, kompleks lezyonların tam olarak yaygınlığını ve anatomik ilişkilerini ortaya koymak ve olası ek anomalileri saptamak için yapıyoruz.

Fetal MR bebeğinizin beynindeki, omurgasındaki ve vücudundaki anormallikleri değerlendirmek için kullanılır. Maternal obezite, oligohidramniyoz ya da uygun olmayan fetal pozisyonlar gibi US incelemesini sınırlandıran durumlarda MR problem çözücü yöntem olarak işlev görmektedir.

Fetal Emar bebeğinizin tamamının anatomik değerlendirmesi için değil genellikle spesifik bir bölgenin değerlendirmesi için kullanılmaktadır.
Ayrıca anomali için yüksek risk oluşturan durumlar, örneğin genetik hastalıklar yönünden pozitif aile öyküsü, daha önceden anomalili bir çocuk sahibi olmak veya annenin gebeliği sırasında ciddi bir enfeksiyon geçirmesi durumlarında da US bulguları normal olsa bile MR tetkiki gerçekleştirilebilir.

Fetal MR’ın bir diğer endikasyonu postnatal MR’a alternatif olarak kullanımıdır. Doğumdan hemen sonra çocuğun bir MR  ihtiyacı olacaksa bu dönemde bunu en azından bir sedasyonla belki de anestezi ile gerçekleştirmek durumunda kalınacaktır ki bu durumda çocuğun klinik durumu da anne karnındaki döneme göre daha kötü olacaktır.

Çoğu zaman da ağırlaşan klinik nedeniyle yenidoğanın üzerinde bulunan kateter, şant gibi malzemeler görüntüleme kalitesini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle özellikle son trimesterde elde edilen MR  postnatal değerlendirmeden daha kolay ve ona iyi bir alternatif olacaktır.

Fetal MR için nasıl hazırlanırım?

MR odasına girmeden önce, tüm metal eşyaları ve takıları çıkarmanız istenecektir, bu nedenle bu metal takıları inceleme gününde takmamanız daha uygun olacaktır.

Yüksek kaliteli görüntüler elde etmek için MR sırasında fetal hareketi en aza indirmek önemlidir. Bunun için annenin  herhangi bir ilaç almasına gerek yoktur. Anne birşey yiyip içtikten sonra fetüsler daha fazla hareket etme eğilimindedir. Bu nedenle, MR sırasında fetal hareketi en aza indirmek için incelemeden 4 saat  önce annenin hiçbir şey yiyip içmemesini öneririz. 

Fetal emar için mesanenizin dolu olması yani idrara sıkışık olmanız gerekmez. İnceleme sırasında daha rahat olmanız için mesanenizi fetal emar dan önce boşaltmanızı tercih ediyoruz.

Anne rahat olduğunda fetüslerin daha az hareket ettiğini gözlemledik, bu yüzden MR sırasında daha rahat olmanıza yardımcı olmak için bizden bir isteğiniz olursa  lütfen bize bildirin.

Fetal MR incelemesi nasıl gerçekleştirilir ?

Ebeveynlerin fetal  MR incelemesi için geldiklerinde gergin olması oldukça  doğaldır. Çünkü bebekleri için endişe ediyorlar ve taramanın nasıl gerçekleştirildiğini bilmiyor olabilirler. Manyetik rezonans görüntüleme hakkında bilinmesi gereken ilk şey, röntgen  veya bilgisayarlı tomografinin aksine radyasyon kullanmaz.

MR, bebeğinizin görüntülerini oluşturmak için büyük bir mıknatıs, radyofrekans dalgaları  ve bir bilgisayar kullanır. Ayrıca intravenöz kontrast madde (boya) veya sedasyon gerektirmez. Sizin için ve bebeğiniz için oldukça güvenlidir.

Fetal emar için, MR masasına sırtüstü uzanmanız istenecek ve MR teknisyeni karnınızın etrafına plastik bir koil saracaktır. Sırt üstü yatmak çok rahatsız edici ise, lütfen teknisyenimize  söyleyin, fetal MR ı yan yatar pozisyonda da gerçekleştirebiliriz (ancak sırtüstü yatarken elde edilen görüntüler genellikle daha iyidir).

MR teknisyeni MR incelemesi sırasında da sizi kontrol edecektir. MR incelemesi  30-45 dakika arasında bir süre alır (ikizler daha uzun sürebilir), ancak yüksek kaliteli görüntüler elde etmek için çalışmanın planlanması daha fazla zaman alabilir.

Fetal MR incelemesi  stresli olabilse de, inceleme boyunca olabildiğince rahat kalmanız yüksek kaliteli görüntüler elde edebilmemiz için en önemlisidir.

Hamilelikte MR zararlı mıdır?

Hamileliğin ilk üç aylık dönemi bebegin organ gelişim dönemi olduğu için öncelikle bu dönem tamamlandıktan sonra çekim yapılması tercih edilir.

Her ne kadar hiçbir çalışmada ilk üç aylık dönemde emarın herhangi bir zararı gösterilmemiş olsada genel tıbbi kanaat bu yöndedir. Ancak gebenin emara mutlaka girmesi gerekiyorsa çekim yapılabilir.

Emar radyo dalgaları ile çalışan bir cihazdır. İçerisinde manyetik alan bulunur. MR görüntülemede radyasyon kullanılmaz. Fetal MR ın anneye ya da anne karnındaki bebeğe bir zararı yoktur.

Fetal Mr Fiyatları 2024

Fetal Mr fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.