diş tomografisi

Diş Tomografisi Dental Volumetrik Tomografi ( 3D VT)

Diş tomografisi cihazı  çene ve dişler bölgesinden elde edilen verileri üç boyutlu görüntüye çevirerek dijital ortama aktaran cihazlardır. Elde edilen görüntüler hastalıkların teşhisini daha da kolaylaştırır.

Diş tomografisi Dental Volümetrik Tomografi (3D VT) cihazı baş-boyun bölgesi için özel olarak hazırlanmış yeni bir tomografi cihazıdır. Hasta çok az miktarda radyasyona maruz kalacak şekilde istenilen bölge tomografik olarak 3 boyutlu olarak görülebilir.
Diş tomografisi  cihazı ile aksiyel, sagital ve koronal planlardan çok sayıda kesit alınır. Daha sonra bu kesitler ileri düzey yazılımlar yolu ile yeniden dilimlenip yapılandırılarak hedeflenen bölgenin istenilen açıdan ve her yönden görüntülenebilmesi sağlanır.
Merkezimizde i-CAT 3 boyutlu dental volumetrik tomografi cihazı kullanılmaktadır. i-CAT 3 boyutlu ve silindirik 23 (çap) x17 (yükseklik) cm’lik görüntü alanını ile en büyük 3 boyutlu görütü alan cihaz ünvanını elinde bulundurmaktadır.

dental-volumetrik-tomografi-fov

Diş tomografisi (3 boyutlu dental volumetrik tomografi 3d vt ) ne zaman çektirmeliyim ?

Diş ve çene hastalıklarında, dental implant uygulamalarında ve çene-yüz bölgesi travmalarında sıklıkla kullanılır. Diş ve çene patolojilerinde ayrıntılı teşhis imkanı sağlar.
Diş tomografisi ( Dental Volümetrik Tomografi )‘nin en önemli kullanım yeri günümüzde çok yaygınlaşan dental implant uygulamalarıdır.
Dentomaksillofasiyal cerrahi uygulamaları öncesi tedavi planlaması
İmplant yerleşimi için cerrahi şablon hazırlığı
Nazal kavite, insiziv kanal, maksiller sinüs ve mandibuler kanal gibi anatomik yapılan incelenmesi
Kemik kalitesinin ve yoğunluğunun ölçülmesi
Çene kemiği konturlarının incelenmesi
Temporomandibuler eklemin incelenmesi
Kanal tedavilerinde periapikal bölgenin ve kanal dolgularının incelenmesi
Gömük dişlerin kemik içerisindeki pozisyonlarının 3 boyutlu analizi
Kist ve tümör gibi patolojik oluşumların incelenmesi
Kök kırıklarının incelenmesi

i-CAT-icerik-foto

Diş tomografisi ( dental volumetrik tomografi )nin avantajları nelerdir ?

Dental implantların yerleştirilmesinden önce dental volümetrik tomografi ile üç boyutlu olarak planlanma yapılması sonucunda hem ileride çıkabilecek komplikasyonların önüne geçilebilmekte, hem de hastaların estetik beklentilerine uygun cevap verilebilmektedir.

Son zamanlara kadar implant planlamasında sadece panoramik radyografiler kullanılırken artık gelişen teknoloji ile Dental Volümetrik Tomografi’ler de implant planlamasında önemli bir yer edindi.

İmplant uygulanacak kemiğin dikey ve yatay miktarlarının üç boyutlu olarak görüntülenmesi hekimin operasyona daha güvenli bilgilerle başlaması ve böylece implant operasyonlarında ortaya çıkabilecek istenmeyen komplikasyonlarının azalmasını sağlamaktadır.

Medikal bir tomografiye göre 1/6 ya varan oranda daha az radyasyon ile çekim gerçekleşir. Verilen ışın miktarı sadece 0.5- ile 1.5 panoramik röntgen kadardır. Görüntü kalitesi ve çözünürlük çok yüksektir.

Panoramik ve periapikal röntgen ile pozlanamayan alanları görüntüleyebilirsiniz. Çekilen görüntüden koronal, aksiyal, sagital (cross section) kesitler alıp daha detaylı teşhis yapabilirsiniz.

Implant planlama ve cerrahi klavuz hazırlama için yüksek çözünürlüklü data elde edebilirsiniz. Yumuşak doku tespiti, kemik yoğunluğu ölçümü, mandibular kanal mesafesi ölçümü gibi tedavi öncesi planlamalar yapabilirsiniz. Tedavi sonrası, protez sonrası ve implant sonrası postoperatif kontroller yapabilirsiniz.Gömük diş, çatlak, anormal sayıda kanal, kist yayılımı gibi tespitler yapabilirsiniz.

Ücreti Ne Kadar ?
Dr.Abdullah Cevahir
Radyoloji Uzmanı
Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

 • 24 Haziran 2021
  Sebile Zeynep Özsoy

  merhaba diş İçin çekim yapılacak fiyatı nedir yetiniz nerde

 • 07 Ağustos 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba diş için panaromik ve sefalometrik ayrıca dental tomografi çekimlerimiz vardır. 02126321059 nolu telefondan fiyat ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • 09 Ağustos 2021
  ÖZLEM GÜNGÖR

  dental volumetrik çekimlerin ölçümlerini diş hekimi mi yapıyor?

 • 10 Ağustos 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Dental volumetrik tomografi ( diş tomografisi ) çekimlerimizin ölçümleri dental radyoloji uzmanı diş hekimi tarafından kontrol edilmektedir.

 • 04 Kasım 2021
  Sinem KALPAKÇI

  Merhaba 3 D Diş Tomografisi fiyati nedir acaba

 • 15 Kasım 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba merkezimizde 3D Diş Tomografisi işlemi yapılmaktadir. 3D Diş Tomografisi fiyatı ve detaylı bilgiyi 02126321059 ve 05359214295 nolu telefonlarımızdan alabilirsiniz.

 • 12 Şubat 2022
  selime şendere

  alt üst çene tomografisi ne kadar

 • 25 Şubat 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Alt ve üst çene tomografisi fiyat ve randevu bilgisini 02126321060 nolu telefonumuzdan alabilirsiniz.

 • 24 Mayıs 2022
  Mustafa mülayim

  Alt ve üst cene tomografisi
  Fıyat ı ne kadar

 • 02 Ağustos 2022
  Selami çelen

  Herkes Fiat soruyor,bende soruyorum,üst çene tomografisi…herhangi birine açık cevap verseniz herkes öğrenmiş olurdu,sizde zaninizi boşa harcamazdini..😉ama bir bildiğiniz var demekki..

 • 05 Eylül 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Çene tomografisi fiyatları hakkında bilgi için 02126321059 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

 • 13 Ekim 2022
  FUAT İLGÖZ

  kolay gelsin. ben dudak damak yarığı hastasıyım. üs çene için protez kulanıyorum. ama tam oturmuyor çıkıyor bazaen. onun için 3b bilgisayarlı tomografı çektirsem ona göre 3b çizim (heykel mi diyorlar, olsa ona göre yapılsa) diş protez yaptırabilir miyim.

 • 05 Ocak 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba bu konuda protezi yapacak kurum ile görüşmeniz daha uygun olacaktır.

Görüşlerinizi bildiriniz.