Emar

Emar nedir ve nasıl çekilir ?

Emar , kuvvetli bir mıknatısın oluşturduğu manyetik alanda insan vücudunda en çok bulunan hidrojen atomlarına radyofrekans göndererek hareketlerinin ölçülmesi yöntemine dayanan görüntüleme tetkikidir.

Halen tıbbi teşhis amacı ile kullanılmakta olan en ileri ve gelişmiş yöntem emar  (Manyetik Rezonans Görüntülemedir, MR ) dır. Bu tetkik sistemi , geleneksel görüntüleme yöntemlerinden farklı olarak , insan vücudundaki doğal parametreleri (sıvılardaki ve dokulardaki su moleküllerinde yer alan hidrojen atomlarındaki protonları) kullanarak görüntü oluşturmaktadır. Bir  emar  görüntüsü insan vücudunun gerçek bir resmi gibidir.

Emar  cihazını büyük bir mıknatıs gibi düşünebiliriz. İnceleme sırasında hasta, cihaz masasına yatırılır ve masa, bu mıknatısın içinde bulunan tünele doğru ilerletilir. Görüntülenmesi istenen bölgeye radyofrekans dalgaları verilmesi sonucu alınan yanıt, anten aracılığı ile toplanır ve bilgisayarda görüntüye çevrilir.  Emar  incelemesi, yapılacak inceleme türüne ve bölgeye göre 15 ila 45 dakika sürer. Hasta, inceleme sırasında mutlaka hareketsiz kalmalıdır.

Emar  cihazı içindeki ses, görüntü oluşturmak için kullanılan radyo frekanslarından kaynaklanan, yüksek volümlü fakat son derece normal ve sadece cihazın çalışmasından kaynaklanan bir sestir.

Emar  çekimi hazırlık gerektirir mi?

İşlemden önce kıyafetlerinizde metal bulunuyor ise kıyafetlerinizi çıkartıp , size vereceğimiz emar için   özel bir önlüğü  giymeniz istenebilir. Kıyafetlerinizde metal bulunmuyor ve rahat kıyafetler ise çekim kendi kıyafetlerinizle yapılabilir.

İncelenecek bölgeye göre işlemden önce bir müddet açlık veya yeme içmede bir takım kısıtlamalar olabilir. Eğer bir kısıtlama gerekmeyecek işlem ise her zamanki gibi gıda ve sürekli kullandığınız bir ilaç var ise alabilirsiniz.Bu konuda işlemden  önce lütfen telefon ile bizden detaylı bilgi alınız.

Bazı emar  incelemeleri damardan  kontrast madde enjeksiyonu gerektirebilir.  Bu durumda size herhangi bir allerjiniz yada astım benzeri bir rahatsızlığınız olup olmadığı sorulacaktır.

Ciddi bir böbrek rahatsızlığınız var ise bunu mutlaka bize bildiriniz bu durumda böbrek fonksiyon testleri yapılıp kontrast verilebilmesi için böbrek fonksiyonlarınızın yeterli olduğu tesbit edilmelidir.

Kadın hastalar gebelik ihtimali var ise bunu mutlaka bildirmeldirler.

Takı ve diğer aksesuarlar eğer mümkünse evde bırakılmalı yada emar salonuna girmeden önce çıkartılmalıdır. Bu metal içeren eşyalar  MR ünitesinin manyetik alan ile karışabilir.

Bunların başlıcaları :

Mücevher, saat, kredi kartları ve işitme cihazı ( kredi kartları ve işitme cihazları  zarar görebilir), saç tokaları, metal fermuarlar gibi cisimler emar  görüntülerinide bozulmaya neden olabilir, çıkarılabilir takma dişler, kalem, cep bıçakları ve gözlük, piercing

Emar Çekiminin Riskleri var mı ?

Aşağıdaki implantlar olan kişiler emar çekim odasına  girmemelidir:

Koklear (kulak) implant, beyin anevrizması için kullanılan bazı klips türleri, kan damarları içinde olan bazı metal stent  türleri, insülin pompası , kalp pili olanlar.

Beyin emarı ne için çekilir ?

Beyin emarı  ani başlangıçlı  ve uzun süreli semptomlarla ortaya çıkan birçok hastalığın tanısında kullanılır bunlardan başlıcaları:

Beyin tümörleri , inme , enfeksiyonlar, gelişimsel anomaliler, hidrosefali – beynin içinde sıvı boşluklarında genişleme, epilepsi nedenleri (nöbet), bazı seçilmiş  travma hastalarında kanama, multipl skleroz gibi bazı kronik durumlar, göz ve iç kulak bozuklukları, hipofiz bezinin hastalıkları, anevrizma (beyin damarlarında baloncuk), arteriyel oklüzyon (tıkanma) ya da venöz tromboz (damar içinde kan pıhtısı) gibi vasküler problemler.

 Emar  radyasyon içerir mi? Emar  tetkikinin hastaya bir zararı var mıdır?

Kesinlikle hayır. MR , radyofrekans dalgalarının vücuttaki protonlar ile etkileşimine dayanan görüntü oluşturulması prensibi ile çalışır ve diğer tanı yöntemlerinden farklı olarak hiç radyasyon içermez.

MR tetkikinin bilinen bir zararı tespit edilmemiş olup, tıbben gerekli görüldüğü sürece sık çekilmesinde bir sakınca yoktur.

Emar sonuçları ne zaman çıkar ? 

Merkezimizde yapılan tetkikler aynı gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

 

 

Yorumlar

  • 24 Mayıs 2020
    Servet Alkın

    Merhaba.hiper tansiyon hastası için emar çektirmek istiyoruz fiyat ne kadar.ve randevu almanız gerekirmi bilgi için teşekkür ederiz

  • 24 Mayıs 2020
    Hekimoğlu Görüntüleme

    Merhaba emar fiyatlarımız ve randevu hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 ve 05359214295 nolu telefonlarımızdan alabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.