Voiding sistoüretrografi nedir?

Voiding sistoüretrografi kadın üretra ve erkek posterior üretranın değerlendirilmesinde en yaygın kullanılan görüntüleme yöntemidir. Sistoüretrografi  mesane bir transüretral kateter yoluyla kontrast madde ile doldurulduktan sonra yapılır.

Voiding sistoüretrografi, mesanenizdeki sorunları teşhis etmeye yardımcı olabilecek bir görüntüleme testidir. X ışınlarını kullanır. 

Voiding sistoüretrografi sırasında doktorunuz idrar sondası adı verilen ince bir tüp yerleştirecek ve mesanenize kontrast madde enjekte edecektir. Kontrast madde, doktorunuzun mesanenizi daha net görmesini sağlayacaktır. Mesanenin röntgenini çekecektir. Voiding sistoüretrografi bazen diğer prosedürlerle birleştirilir. Örneğin, sistoüretrografi mesane ve üretrayı görüntüler. Doktorunuz ayrıca idrar yaparken mesanenin nasıl boşaldığını izlemek için floroskopi kullanabilir (işeme sistoüretrografisi). Voiding sistoüretrografi herhangi bir idrarın böbreklere geri gelip gelmediğini (vezikoüreteral reflü) gösterebilir. Bilgisayarlı tomografi (BT) Voiding sistoüretrografi bazen travma veya yakın zamanda yapılan ameliyatlardan sonra kullanılır.

X-ışınları, kemiklerinizin ve iç organlarınızın görüntülerini oluşturmak için az miktarda radyasyon kullanır. X-ışınları çoğunlukla kemik veya eklem problemlerini bulmak veya kalp ve akciğerleri kontrol etmek için kullanılır. Voiding sistoüretrografi bir röntgen türüdür.

Transüretral kateter çekildikten sonra, hasta floroskopik gözlem altında idrarını yaparken mesane ve üretranın spot radyografileri alınır. Aktif işeme sırasında mesane boynu geniş bir şekilde açılır ve iç sfinkter mekanizması sayesinde hem erkek hem de kadın hastalarda huni şeklini alır.

Erkek hastalarda verumontanum uzamış görünür ve proksimal bulber üretra daha az konik bir görünüme sahiptir. Bununla birlikte, membranöz üretra, işeme sırasında çapı 6 veya 7 mm’ye kadar genişleyebilmesine rağmen, üretranın bu kısımları arasındaki en dar segment olarak kalır.

Voiding sistoüretrografi  erkekte anterior üretradaki  bazı anormallikleri  göstermeyebilir çünkü normal anterior  üretra retrograd üretrografide olduğu kadar iyi görüntülenemez.

Retrograd üretrografi, üretranın ön kısmını değerlendirmenin en iyi yoludur ve voiding sistoüretrografi, üretranın arka kısmını değerlendirmenin en uygun yoludur.

Voiding sistoüretrografi neden yapılır ?

Aşağıdakilerin nedenini bulmak için Voiding sistoüretrografiye ihtiyacınız olabilir:

İdrarınızda kan (hematüri), tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, mesanenizi boşaltma sorunları, üriner reflü, idrar 1 veya her iki üretere ve bazı durumlarda 1 veya her iki böbreğe geri aktığında, idrarını tutamamak.

Voiding sistoüretrografi yapılması gereken diğer nedenler:

Mesane travması. Test, doktorunuzun mesane duvarınızda yırtık olup olmadığını görmesini sağlayacaktır.

Üreterlerin veya üretranın tıkanması veya daralması (darlıkları)

Bazı omurga ameliyatlarından önce veya sonra. Bu, doktorunuzun omurgadan mesaneye giden sinirlerle ilgili olası sorunları görmesini sağlayacaktır.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza bilgi verin :

Hamilesiniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsunuz. Hamilelik sırasında radyasyona maruz kalmak doğum kusurlarına neden olabilir.

İlaçlara, kontrast boyalara, lokal anesteziye, iyota veya latekse karşı alerjiniz veya hassasiyetiniz varsa

Böbrek yetmezliğiniz veya diğer böbrek problemleriniz var

Test sırasında mesanenize ince bir tüp (kateter) yerleştirildiği için mesane enfeksiyonu riski altındasınız. Kateter ayrıca kanamaya veya hematüriye neden olabilir.

Voiding sistoüretrografi için nasıl hazırlanırım?

Doktorunuz  size prosedürü açıklayacaktır. Ona prosedürle ilgili tüm sorularınızı sorun.

Prosedürü gerçekleştirmenize izin veren bir onay formu imzalamanız istenebilir. 

Testten önce yemeyi ve içmeyi kesmeniz gerekebilir. Doktorunuz  size özel talimatlar verecektir. Genel olarak bu, gece yarısından sonra yiyecek verilmemesi ve test günü yalnızca berrak sıvılar alınması anlamına gelir. İşlemden bir gün önce ve işlem gününde ek berrak sıvılar içmeniz söylenebilir.

Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuza  söyleyin.

Herhangi bir kontrast maddeye reaksiyon gösterdiyseniz veya iyota alerjiniz varsa doktorunuza söyleyin.

Herhangi bir ilaca, latekse, banta veya anestezik ilaçlara (yerel ve genel) karşı hassassanız veya alerjiniz varsa doktorunuza söyleyin.

Doktorunuza aldığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi verin. Buna reçeteler, reçetesiz satılan ilaçlar ve bitkisel takviyeler dahildir.

Kanama bozukluğunuz varsa doktorunuza söyleyin. Kan sulandırıcı ilaç (antikoagülan), aspirin veya kanın pıhtılaşmasını etkileyen başka ilaçlar alıyorsanız, doktorunuza  söyleyin. Testten önce bu ilaçları kesmeniz gerekebilir.

Testten önceki gece bir müshil almanız söylenebilir. Ya da test sabahı dışkılamanızı sağlamak için lavman veya ilaç verilebilir.

Doktorunuzun hazırlanmanız için size verdiği diğer talimatları izleyin.

Voiding sistoüretrografi nasıl yapılır ? 

Görüntülerin  önüne geçebilecek tüm giysilerinizi, mücevherlerinizi veya diğer nesneleri çıkarmanız istenecektir.

Giysileri çıkarmanız istenebilir. Eğer öyleyse, giymeniz için size bir önlük verilecektir. 

Röntgen masasında sırt üstü yatacaksınız.

Doktorunuz mesanenize ince bir tüp (kateter) yerleştirecektir. Kontrast maddeyi mesaneye enjekte etmek için bunu kullanacaktır.

Doktorunuz, üriner sistemi görebildiğinden emin olmak için böbrek, üreter ve mesanenin (KUB) röntgenini çekecektir. 

Kontrast maddeyi kateter yoluyla mesaneye enjekte edecektir. Kontrast maddenin mesaneden dışarı akmasını önlemek için kateter tüpünü sıkıştıracaktır.

Kontrast madde  enjekte edilirken ve sonrasında röntgen çekecektir. Üriner sistemin farklı röntgen görüntüleri için pozisyon değiştirmeniz istenebilir.

Doktorunuz kateteri çıkaracak ve idrar yapmanız istenecektir. doktorunuz, siz idrar yaparken röntgen veya floroskopi filmleri çekecektir. Uzanırken idrar yapamıyorsanız oturmanıza veya ayakta durmanıza izin verilebilir.

Voiding Sistoüretrografi Fiyatları 2024

İstanbulda voiding sistoüretrografi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Voiding sistoüretrograf fiyatları hakkında bilgi almak için 02126321059 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.