portal doppler ultrason

Portal Doppler Ultrason Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Portal Doppler , karaciğerin portal ve hepatik damarlardaki kan akışını kontrol ettiği için çok önemlidir. 

Siroz, hepatit ve diğer karaciğer rahatsızlıklarından muzdarip olanlardan veya karaciğer içindeki spesifik enzimlerin yükselişini vurgulayan kan testleri yaptıranlardan karaciğer taraması yapmaları istenebilir. Bu testler , doktorların karaciğerde bir problem olup olmadığını kontrol etmesine izin verir.  

Portal Doppler Ultrason Ne Kadar Sürer?

Her hastanın aklındaki en önemli sorulardan biri şudur: portal Doppler  Ultrason ne kadar sürer? Bu inceleme kolay ve ağrısız bir işlemdir ve ortalama olarak portal Doppler ultrasonunun tamamlanması 30 dakikadan fazla sürmez. Bunu söylemek gerekirse, daha detaylı bir tarama gerekiyorsa, çok daha uzun sürecektir. 

Portal Doppler Sonuçlarımı Hemen Alabilirmiyim ?

Sonuçların çıkmasını beklemek gergin ve stresli bir zaman olabilir. Radyolog incelemeyi yaptıktan sonra hemen dakikalar içerisinde raporunuzu hazırlayıp size verecektir.

Portal Doppler Ultrason Nasıl Yapılır ?

Radyoloji uzmanı muayenenin başlangıcında, hipoalerjenik, kokusuz, ılık bir jel ile Doppler cihazının probunu üst karın bölgesinde gezdirerek bu bölgenin ultrason görüntülerini oluşturur. 

İnceleme sırasında doktorunuz zaman zaman nefes alıp tutmanız isteğinde bulunabilir. 

Sizden çeşitli farklı pozisyonlarda yatmanız istenebilir. Bu sırada radyoloji uzmanı taramayı gerçekleştirirken minimum baskı hissedebilirsiniz.

Portal Doppler Ultrason İçin Hazırlık Gerekir mi ?

İncelemeden  önce yaklaşık altı saatlik açlık gerekir. Bu süre ortalamadır ve doktorunuz gerekli görürse  farklı bir süre önerebilir.  Size ayrılan randevu saatinden 15 dakika önce gelmeyi unutmayınız. Rahat giysiler giymenizde fayda var. 

Normalde kullandığınız ilaçlarınız varsa bu ilaçlarınızı almayı unutmayın. 

Karaciğer Ultrason Taraması Ne Gösterir?

Doktorunuz , normal karaciğer ultrasonundan meydana gelen anormallikleri analiz edebilir. Ayrıca, kistler ve kitleler arasındaki farkı doğru bir şekilde belirleyebilir. Bunun nedeni, ince bir dış çepere sahip sıvı içeren kistlerin merkezinin portal Doppler  ultrasonda daha koyu görünmesini sağlamasıdır. Hem kistler hem de solid kitleler dikkatle değerlendirilmelidir.    

Hepatit, siroz ve karaciğer yağlanması (steatoz) gibi bazı karaciğer hastalıkları portal Doppler  ultrasonda ayrıntılı olarak incelenebilir. Örneğin, karaciğer yağlanmasından olan kişilerde, yağlı karaciğer ultrasonda daha parlak özellikler sergileyecektir. Oysa hepatitli kişiler taramada ortalamadan daha sönük bir renk gösterecektir. Sirotik karaciğerler noduler ve küçülmüş görünür. Bunların tümü, normal ve anormal karaciğer ultrason sonucu arasındaki farkı gösterir. 

Portal Doppler  Fiyatları 2024 

İstanbulda portal Doppler  fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Portal Doppler fiyatları hakkında bilgi almak için 02126321059 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.