Renkli Doppler Ultrason Nedir ?

Renkli Doppler ultrason kanın kan damarından nasıl aktığını görmek için yansıyan ses dalgalarını kullanır. Kollar, bacaklar ve boyun gibi büyük damarlarındaki kan akışını değerlendirilmesine yardımcı olur. Boynun ana arterlerindeki dar alanlarda tıkanmış veya azalan kan akışı gösterebilir.

Ayrıca, bacak damarlarında (derin ven trombozu  ) akciğerlerde  damar tıkanmasına neden olabilen kan pıhtılarını bulabilir. Bu probleme pulmoner emboli denir. Hamilelik sırasında Doppler ultrason bebeğin sağlığını kontrol etmek için doğmamış bir bebekteki kan akışına bakmak için kullanılabilir.

Renkli Doppler ultrason aşağıdaki işlemler için yapılır:

Vücudun  herhangi bir yerinde kan pıhtısı bulunan tıkalı veya daralmış kan damarlarını bulur. Genellikle boyun, kollar ve bacaklar için kullanılır.

Aralıklı bacak ağrısını (azalmış kan dolaşımının neden olabileceği ) kontrol edebilir. Bu, alt ekstremitelerin aterosklerozunun neden olduğu bir durumdur.

Kan dolaşımı ile ilgili bir sorundan kaynaklanabilecek bir darbe veya diğer durum sonrasında kan akışını değerlendirir.

Variköz damarlar ( varis )  veya diğer damar sorunları için kontrol yapılabilir.

Damar greftleri için kullanılabilen damar haritaları. Aynı zamanda bir kol veya bacakta tıkanmayı bypass etmek için kullanılan greftlerin sağlığına da bakılabilir.

Transplante bir böbrek veya karaciğerin kan akış miktarını öğrenilir.

Kan damarı ameliyatından sonra kan akışını izleyin.

Arteryel plakın varlığını, miktarını ve yerinin bulunmasında. Karotis atardamarındaki plak beyindeki kan akışını azaltabilir. Bu, inme riskini artırabilir.

Anne karnındaki  bebeğin  sağlığının kontrol edilmesinde .  Göbek kordonunda, plasentada, fetüsün kalp ve beyindeki kan akışını kontrol edebilir. Renkli doppler  anne karnındaki bebeğin  yeterli oksijen ve besin alıp almadığını gösterebilir.

Renkli Doppler ultrason nasıl yapılır ?

Vücudun hangi bölümünün muayene edildiğine bağlı olarak elbiselerinizin tümünü veya birçoğunu çıkarmanız gerekebilir. İşlem  sırasında kullanmanız için bir bez veya kağıt örtüsü verilecektir.

Karın taramalarında, sırt üstü yatmanız istenecektir.

Göğüs taramaları için boynunuz hafifçe uzatılmış halde arkanıza yaslanacaktır.

Baş-boyun taramaları için başınız bir tarafa çevrilebilir.

İnceleme yapılan  kol veya bacak biraz dışa doğru çevrilecek. Bazen bacak incelemesi yapmak için karnınızaın üstüne yatmanız  istenebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.