çift kontraslı kolon grafileri

Çift kontrastlı kolon grafisi

Çift Kontrastlı Kolon Grafisi; Kalın barsağa özel bir tetkiktir. Lavman opak, çift kontrast kolon grafisi ya da baryumlu kolon grafisi olarak da adlandırılır. İşlemden bir gün önce barsak temizliği (lavman) yapmak gerekmektedir.  Toplam 35 ile 45 dk sürmektedir. Hastalarımız işlem sonrası günlük aktivitelerine devam edebilir ve normal beslenebilir.

Çift kontrastlı kolon grafisi alt gastrointestinal (GI) sistemin radyografik (X-ışını) bir incelemesidir. Rektum da dahil olmak üzere kalın bağırsak , kolonun baryum sülfat (baryum) adı verilen sıvı bir süspansiyonla doldurulmasıyla röntgen filminde görünür hale getirilir. Baryum, daha net bir görüntü oluşturmak için vücuttaki belirli bölgeleri vurgular.

Kolon grafisi nedir?

Kalın barsağı örten tabaka kolon grafisi ile dolaylı olarak değerlendirilebilir. Bu tetkik kolondan kaynaklanan polip, kolit, tümör, darlık ve divertikül gibi problemlerin teşhisinde kullanılır. Büyük polip ve kanserlerin tesbit edilmesinde hemen hemen kolonoskopi kadar iyidir.

Kalın barsak; midenin altında, ince bağırsaktan sonra yer almaktadır. Sindirilmiş besinler kalın barsağa geçerek rektum yoluyla vücut dışına çıkmaktadır.  Kalın barsak likid baryum ile makattan doldurulur. Daha sonrasında X ışınıyla görüntüler alınır.

Baryum bir X-ışını soğurucudur ve X-ışını filminde beyaz görünür. Rektum yoluyla verildiğinde , baryum kalın bağırsağın iç duvarını kaplar. Bu, iç duvar mukozanın  yanı sıra kolonun boyutunun, şeklinin, konturunun ve açıklığının görselleştirilmesine izin verir. Bu işlem, standart röntgenlerde görülemeyecek farklılıkları gösterir. Baryum yalnızca GI yolunun teşhis çalışmaları için kullanılır.

Baryumun standart X-ışınları ile kullanılması, kalın bağırsağın çeşitli özelliklerinin görünürlüğüne katkıda bulunur. Bir baryum lavmanı ile tespit edilebilecek kalın bağırsağın bazı anormallikleri arasında tümörler, iltihaplanma, polipler (büyümeler), divertiküller (keseler), tıkanıklıklar ve bağırsak yapısındaki değişiklikler bulunur.

Çift kontrastlı kolon grafisi hazırlığı nasıl yapılır ?

Tetkik öncesinde kolon dışkıdan tamamen temizlenmelidir. Bunun için ön hazırlık gerekmektedir. Tetkik randevunuzdan önce size tarif edildiği şekilde ön hazırlığınızı yapmalı ve hiçbir şey yemeden tetkik günü aç olarak gitmelisiniz.

Sigara, çay ve kolalı içecekler tetkikinizi etkileyeceğinden tetkik öncesi bunları kullanmamalısınız. Tarif üzerine içeceğiniz müshil ilacı geçici olarak ishal yapar ve bağırsakların boşalmasını sağlar. Bu tür ilaçlar bir defalık kullanımda her zaman etkili olmayabilir.

Tetkik öncesi bir röntgen filmi alınarak yeterli bağırsak temizliğinin sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilir. Uzman hekiminiz böyle bir durumda sizin bir kere daha bu ilacı kullanarak gelmenizi isteyebilir veya boşaltıcı lavman önerilerek bu sorun giderilebilir.

Çift kontrastlı kolon grafisi nasıl yapılır ?

Odada bir adet X‐ray cihazı, uzun ince bir masa ve televizyon ekranı göreceksiniz. İki çeşit baryumlu kolon incelemesi vardır; tek kontrast ve çift kontrast. Kolon kanseri taramasında genellikle çift kontrastlı kolon tetkiki kullanılır.

Tek Kontrastlı Kolon Tetkiki

Teknisyen makata bir tüp yerleştirir ve tüpün ucu baryum solüsyonunun olduğu torbaya bağlanır. Verilen baryum yavaşça kolonu sıvar. Bu şekilde kolon görünür hale gelir.

  • Kolon baryum ile doldukça, dışkılama hissi duyulabilir. Baryum vermek için rektuma yerleştirilen tüpün ucunda küçük bir balon vardır. Tüp yerleştirildikten sonra baryum kaçışını engellemek için bu balon şişirilir.
  • Tetkik esnasında masa üzerinde farklı yönlere dönülmesi istenebilir. Böylece verilen baryum tüm kolon segmentlerini doldurur ve kolonun farklı açılardan izlenmesine olanak sağlar. Filmler çekilirken nefesin tutulması istenir.

Çift Kontrastlı Kolon Tetkiki

  • Bu işlemin tek kontrastlı tetkikten en önemli farkı, kolonun hava ile doldurulmasıdır. Böylece daha kaliteli görüntü elde edilir. Polip gibi daha küçük lezyonlar rahatlıkla seçilebilir. Kolon tetkiki 20-30 dakikada tamamlanmakla birlikte, nadir durumlarda 45 dakikaya kadar çıkabilir. Bu tetkik karında hafif kramplara neden olabilir. Tetkikin bitimi ile şikâyetler sonlanır. Tetkik bitince rektuma yerleştirilen tüp çıkarılır ve kolonun boşaltılması istenir. Tetkiki takip eden birkaç gün dışkı, içeride kalan baryuma bağlı olarak beyaz, gri veya pembe görünümde olabilir. Geride kalan baryum kabızlığa neden olabileceğinden bol miktarda su içilmesi tavsiye olunur.
  • Rektuma baryum verildikten sonra  kalın bağırsak hava ile de doldurulur. Hava, X-ışını filminde baryumun beyaz görüntüsüyle zıt olarak siyah görünecektir. 2 maddenin, baryum ve havanın kullanımına çift kontrast çalışması denir.
  • 2 kontrast madde kullanmanın amacı, kalın bağırsağın iç duvar kaplamasında bir artış elde etmektir. Hava kalın bağırsağı genişletirken (bir balonu şişirmek gibi) kolon duvarının iç yüzeyinde baryumlu bir kaplama oluşur. Bu teknik, kalın bağırsağın iç yüzey tabakasının dış hatlarını keskinleştirerek görüntülemeyi geliştirir. Bu tekniğin yararı, kalın bağırsakta daha küçük yüzey anormallikleri göstermektir.

çift kontraslı kolon grafisi çift kontraslı kolon grafisi2 çift kontraslı kolon grafisi3

Floroskopi nedir 

Floroskopi genellikle bir baryum lavmanı sırasında kullanılır. Floroskopi, hareket eden vücut yapılarının incelenmesidir – bir X-ışını “filmine” benzer. Sürekli bir X-ışını ışını muayene edilen vücut bölgesinden geçirilerek TV benzeri bir monitöre iletilir ve böylece vücut bölgesi ve hareketi ayrıntılı olarak görülebilir. Bir baryum lavmanında floroskopi, radyoloğun baryumun rektumdan aşılanırken kalın bağırsaktaki hareketini görmesini sağlar.

Alt GI problemlerini teşhis etmek için kullanılabilecek diğer ilgili prosedürler arasında kolonoskopi , sanal kolonoskopi , karın röntgeni , karın BT (bilgisayarlı tomografi) taraması ve karın ultrasonu yer alır.

Çift Kontrastlı Kolon Grafisi  Fiyatları 2024

Çift kontrastlı kolon grafisi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Çift kontrastlı kolon grafisi fiyatları hakkında bilgi almak için 02126321059 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.