Rahim Filmi HSG Nedir ?

Histerosalpingografi ( HSG ) ( ilaçlı rahim filmi ) gebelik potansiyelinin araştırılmasında çok önemli bir görüntüleme yöntemidir. HSG rahim filmi ve tüplerin içine kontrast madde verilerek röntgen çekilmesi sayesinde , rahim ve tüplerin iç yapısının, tüplerin açıklığının değerlendirilmesine olanak sağlar.

Normal bir kadında verilen sıvı herhangi bir güçlükle karşılaşmadan rahimin içini doldurur ve tüplere geçer. Buradan da karın boşluğuna yayılır.

Rahim filmi  HSG ’nin kullanım alanları nelerdir?

Histerosalpingografi infertilite (kısırlık) tedavisi görmesi gereken hastaları incelemek için kullanılır. Radyoloğun, rahimin şeklini ve yapısını , fallop tüpleri açık mı , kapalı mı olduğunu değerlendirmesine olanak sağlar.

Bu tetkik sayesinde sperm ile yumurtaların birleşmesine engel olan bir tıkanıklık, ya da döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesine engel bir rahim anomalisi kolaylıkla saptanabilir.

Ağrısız Rahim Filmi HSG nasıl çekilir?

Hasta röntgen masasına sırt üstü yatar ve bacaklarını kendine doğru toplar. Öncelikle muayene spekulumu takılır ve rahim ağzı görülür. Vajina ve rahim ağzı mikrop öldürücü bir solüsyon ile silinir.

Daha sonra rahim ağzı kanalına ucu balonlu yumuşak ince bir kateter (ince borucuk) yerleştirilir. Rahim filmi çekilirken röntgen filminde görünen sıvı içeren ilaç kullanılır , kanül aracılığıyla rahim içine yavaş yavaş verilir. İlacın rahim ve tüplerin içerisinde ilerleyişi monitörden izlenir ve uygun zamanlarda röntgen filmi çekilir.

İlaçlı Rahim Filmi HSG  ağrılı bir işlem midir ?

Eski tekniklerle yapılan ilaçlı rahim filminde rahim ağzı tenakulum adı verilen aletle tutulup çekildiğinden dolayı ağrıya yol açabilmesi nedeniyle hastalar bu işlemi yaptırmaktan korkmakta ve / veya anestezi talep etmektedir.

Yeni geliştirilen teknikler sayesinde rahim filmi ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir. Burada kullanılan cihazların ve aparatların yeni teknoloji olması yanında uygulamayı yapan ekibin tecrübesi ve deneyimi de çok önemli olmaktadır.

İlaçlı Rahim Filmi HSG nin diğer avantajları nelerdir?

En önemli avantajlarından birisi de HSG’ nin tedavi edici özelliğidir. HSG çekilmesini takiben tüplerin içindeki küçük yapışıklıkların açılması söz konusudur.

İnfertil (kısırlık sorunu olan) bir bayanda diğer parametreler normal ise ve HSG çekiminden sonraki 6 ayda gebelik oranları artmaktadır.

Bu nedenle ilaçlı rahim filmi HSG kısırlık tedavisinde hem teşhis için hem de tedavi için önemli bir yöntemdir.

İlaçlı Rahim Filmi  HSG  ne zaman yapılmalıdır ?

İnceleme yapılacak kişinin hamile olmadığından emin olunmalıdır. Bunun için adet bitiminden hemen sonraki hafta içinde rahim filmi yapılabilir. Adetin başlangıcı 1. gün kabul edilip 6-10. günler işlem için en ideal zamandır.

Ağrısız hsg rahim filmi 1

Ağrısız hsg rahim filmi 2

Ağrısız hsg rahim filmi 3

Ağrısız hsg rahim filmi 4

Ağrısız hsg rahim filmi 5

Ağrısız hsg rahim filmi 6

Ağrısız hsg rahim filmi 7

Ağrısız hsg rahim filmi8

Ağrısız hsg rahim filmi9

Ağrısız hsg rahim filmi 10

Ücreti Ne Kadar ?

Dr.Abdullah Cevahir
Radyoloji Uzmanı
Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

 • 29 Eylül 2019
  selma çürük

  rahim filmi ücreti nekadardir

 • 29 Eylül 2019
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba rahim filmi HSG ücreti ve randevularımız hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 veya 05359214295 nolu telefonlardan alabilirsiniz.

 • 17 Ekim 2019
  Meryem ölmez

  Çok tşk ederim hsg cektirdim bugün hiç korktuğum gibi değildi ceken uzman çok güler yüzlüydü çok sakinleştirdi beni ve şükür ki herşeyim güzel cıktı 🙏

 • 02 Aralık 2019
  Yeliz Güner

  Merhaba, Merkezinizden çok memnun kaldım. Rahim filmi işlemini yapan uzman çok güler yüzlü ve ilgiliydi işlemi kolaylıkla atlattım. Herşey için teşekkür ederim.

 • 17 Aralık 2019
  Firdes gunduz

  Rahim ici filmi ne kadar acba

 • 17 Aralık 2019
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba rahim filmi fiyatı ve randevu hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 ve 05359214295 nolu telefonlardan alabilirsiniz.

 • 20 Aralık 2019
  Yekhebun

  Rahim filim çektirmek istiyorum fiyatı nekadar

 • 20 Aralık 2019
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba rahim filmi fiyatı ve randevu hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 ve 05359214295 nolu telefonlardan alabilirsiniz.

 • 04 Ocak 2020
  Reyhan kul

  Rahim filmi için her iki Elif HANIM’A Çok teşekkür ederim. Çok sakin davranarak beni sakinleştirdiler. Başarılar diliyorum

 • 07 Ocak 2020
  Melek koc

  Melek koc
  Bugün hsg rahim flimi çektirdim okadar güzel ilgiendilerki cok memnun kaldım herkese tavsiye ederim inanın agrım islem esnasın da saniyelik sürdü bitisinde agrısız sızısız suan gece okadar rahatım o elif adında iki bayana cok ama cok tesekkkür ederim 🙂

 • 28 Ocak 2020
  Aaaa

  Gebelik icin ultrason fiyatini ogrene bilir miyim?

 • 28 Ocak 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba ayrıntılı gebelik ultrasonunun fiyatı ve randevu hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 ve 05359214295 nolu telefonlardan alabilirsiniz.

 • 05 Şubat 2020
  Nurseda tural

  Merhaba hsg filmi anestezilimi anestesizmi cekiliyor ogrenebilirmiyim

 • 05 Şubat 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Rahim filmi hsg çekimlerimiz anestezisiz yapılmaktadır.

Görüşlerinizi bildiriniz.