Rahim Filmi HSG Nedir ?

Histerosalpingografi ( HSG ) ( ilaçlı rahim filmi ) gebelik potansiyelinin araştırılmasında çok önemli bir görüntüleme yöntemidir. HSG rahim filmi ve tüplerin içine kontrast madde verilerek röntgen çekilmesi sayesinde , rahim ve tüplerin iç yapısının, tüplerin açıklığının değerlendirilmesine olanak sağlar.

Normal bir kadında verilen sıvı herhangi bir güçlükle karşılaşmadan rahimin içini doldurur ve tüplere geçer. Buradan da karın boşluğuna yayılır.

Rahim filmi  HSG ’nin kullanım alanları nelerdir?

Histerosalpingografi infertilite (kısırlık) tedavisi görmesi gereken hastaları incelemek için kullanılır. Radyoloğun, rahimin şeklini ve yapısını , fallop tüpleri açık mı , kapalı mı olduğunu değerlendirmesine olanak sağlar.

Bu tetkik sayesinde sperm ile yumurtaların birleşmesine engel olan bir tıkanıklık, ya da döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesine engel bir rahim anomalisi kolaylıkla saptanabilir.

Ağrısız Rahim Filmi HSG nasıl çekilir?

Hasta röntgen masasına sırt üstü yatar ve bacaklarını kendine doğru toplar. Öncelikle muayene spekulumu takılır ve rahim ağzı görülür. Vajina ve rahim ağzı mikrop öldürücü bir solüsyon ile silinir.

Daha sonra rahim ağzı kanalına ucu balonlu yumuşak ince bir kateter (ince borucuk) yerleştirilir. Rahim filmi çekilirken röntgen filminde görünen sıvı içeren ilaç kullanılır , kanül aracılığıyla rahim içine yavaş yavaş verilir. İlacın rahim ve tüplerin içerisinde ilerleyişi monitörden izlenir ve uygun zamanlarda röntgen filmi çekilir.

İlaçlı Rahim Filmi HSG  ağrılı bir işlem midir ?

Eski tekniklerle yapılan ilaçlı rahim filminde rahim ağzı tenakulum adı verilen aletle tutulup çekildiğinden dolayı ağrıya yol açabilmesi nedeniyle hastalar bu işlemi yaptırmaktan korkmakta ve / veya anestezi talep etmektedir.

Yeni geliştirilen teknikler sayesinde rahim filmi ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir. Burada kullanılan cihazların ve aparatların yeni teknoloji olması yanında uygulamayı yapan ekibin tecrübesi ve deneyimi de çok önemli olmaktadır.

İlaçlı Rahim Filmi HSG nin diğer avantajları nelerdir?

En önemli avantajlarından birisi de HSG’ nin tedavi edici özelliğidir. HSG çekilmesini takiben tüplerin içindeki küçük yapışıklıkların açılması söz konusudur.

İnfertil (kısırlık sorunu olan) bir bayanda diğer parametreler normal ise ve HSG çekiminden sonraki 6 ayda gebelik oranları artmaktadır.

Bu nedenle ilaçlı rahim filmi HSG kısırlık tedavisinde hem teşhis için hem de tedavi için önemli bir yöntemdir.

İlaçlı Rahim Filmi  HSG  ne zaman yapılmalıdır ?

İnceleme yapılacak kişinin hamile olmadığından emin olunmalıdır. Bunun için adet bitiminden hemen sonraki hafta içinde rahim filmi yapılabilir. Adetin başlangıcı 1. gün kabul edilip 6-10. günler işlem için en ideal zamandır.

Ücreti Ne Kadar ?

Dr.Abdullah Cevahir
Radyoloji Uzmanı
Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

 • 29 Eylül 2019
  selma çürük

  rahim filmi ücreti nekadardir

 • 29 Eylül 2019
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba rahim filmi HSG ücreti ve randevularımız hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 veya 05359214295 nolu telefonlardan alabilirsiniz.

 • 17 Ekim 2019
  Meryem ölmez

  Çok tşk ederim hsg cektirdim bugün hiç korktuğum gibi değildi ceken uzman çok güler yüzlüydü çok sakinleştirdi beni ve şükür ki herşeyim güzel cıktı 🙏

 • 02 Aralık 2019
  Yeliz Güner

  Merhaba, Merkezinizden çok memnun kaldım. Rahim filmi işlemini yapan uzman çok güler yüzlü ve ilgiliydi işlemi kolaylıkla atlattım. Herşey için teşekkür ederim.

 • 17 Aralık 2019
  Firdes gunduz

  Rahim ici filmi ne kadar acba

 • 17 Aralık 2019
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba rahim filmi fiyatı ve randevu hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 ve 05359214295 nolu telefonlardan alabilirsiniz.

 • 20 Aralık 2019
  Yekhebun

  Rahim filim çektirmek istiyorum fiyatı nekadar

 • 20 Aralık 2019
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba rahim filmi fiyatı ve randevu hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 ve 05359214295 nolu telefonlardan alabilirsiniz.

 • 04 Ocak 2020
  Reyhan kul

  Rahim filmi için her iki Elif HANIM’A Çok teşekkür ederim. Çok sakin davranarak beni sakinleştirdiler. Başarılar diliyorum

 • 07 Ocak 2020
  Melek koc

  Melek koc
  Bugün hsg rahim flimi çektirdim okadar güzel ilgiendilerki cok memnun kaldım herkese tavsiye ederim inanın agrım islem esnasın da saniyelik sürdü bitisinde agrısız sızısız suan gece okadar rahatım o elif adında iki bayana cok ama cok tesekkkür ederim 🙂

 • 28 Ocak 2020
  Aaaa

  Gebelik icin ultrason fiyatini ogrene bilir miyim?

 • 28 Ocak 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba ayrıntılı gebelik ultrasonunun fiyatı ve randevu hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 ve 05359214295 nolu telefonlardan alabilirsiniz.

 • 05 Şubat 2020
  Nurseda tural

  Merhaba hsg filmi anestezilimi anestesizmi cekiliyor ogrenebilirmiyim

 • 05 Şubat 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Rahim filmi hsg çekimlerimiz anestezisiz yapılmaktadır.

 • 17 Şubat 2020
  Havva uçar

  Merhaba HGS rahim filmi fiyatı öğrenenebilirmiyim

 • 27 Şubat 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  merhaba rahim filmi HSG fiyatı ve randevu hakkında bilgiyi 02126321060 ve 05359214295 nolu telefonlarımızdan alabilirsiniz.

 • 18 Şubat 2020
  Seyma

  Bugün Hsg filmi çektirmeye gittim ve gerçekten çok memnun kaldım .İnternetten okuyup kendinizi kasmaya hiç gerek yok. Elif hanımlar 😃 sağolsun çok destek oldular ve basit bir şekilde acısız ağrısız filmimi çektirtim. Kesinlikle tavsiye ederim 💯

 • 27 Şubat 2020
  Ebru Erguvan

  Rahim filmi HSG için gittim. Hem doktor hanım hem ön hazırlığıma yardım eden Elif hanım çok yardımcı oldular ve hiç ağrı yada acı hissetmeden işlemi tamamladılar. Fiyat da bir çok görüntüleme merkezi ile kıyaslandığında çok uygun.

  Kesinlikle tavsiye ederim. Hızlı sonuç alıyorsunuz.

  Teşekkürler.

 • 02 Mart 2020
  Gulseren

  Bugün çektirdim çok memnun kaldım ilgili güler yüzlü bayan olması ayrı bir rahatlık Elif veElif hanımlar çok çok teşekkür ederim

 • 06 Mart 2020
  Ayşe çelik

  3 ay önce çektirdim yazmaya yeni fırsatım oldu. Açıkçası çektirmeye korkuyordum kulaktan dolma duyduklarımdan dolayı ama çok şükür hiç bir ağrı hissetmeden 2 dakikada bitti ayrıca tüplerin tıkalı olmamasının yani sıra hamileliği kolaylaştırdığını da farkettim gerek doktor gerekse yardımcıları çok ilgili ve güler yüzle yardimci oldular çok memnun kaldım herkese tavsiye ederim ..

 • 09 Mart 2020
  Tugba Uludag

  1 ay önce rahim filmi cektirdim, gergin gitmistim canimin yanacagini düsünüyordum ama hic öyle olmadi. Hem beni hazirlayan yardimci Elif Hanima hem de cekimi yapan doktor Elif Hanima cok tesekkür ederim. Incecik bir adet sancisi disinda hicbir sey hissetmedim. Ücret olarak da bircok yerden cok daha uygun fiyatli.

 • 21 Mayıs 2020
  Didem B.

  Bugün merkeze hsg için gittim. Kulaktan dolma bilgilerle işlemin acılı geçeceğini düşünüyorsunuz ancak hiç acı hissetmedim normal vajinal muayene gibi düşünebilirsiniz işlemi yapan kişiler telkin ediciydiler onun dışında hem rapor hem filmi 10 dk içinde verip kısaca bilgilendirme yapıyorlar diğer yerlere nazaran fiyat bakımından makul biyerdi çok memnun kaldım tskler

 • 21 Mayıs 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Biz teşekkür ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 • 11 Haziran 2020
  Selma dağtekin

  hsg fiyatı nedir

 • 18 Haziran 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  merhaba hsg fiyatı ve randevu hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 noku telefonumuzdan alabilirsiniz.

 • 17 Haziran 2020
  Sema Nur

  Elif hanıma çok teşekkür ederim rahim filmi çok korkutucu gelmişti ama hiçbirsey hissetmedim ve o kadar güzel ilgilendi ki sağolsun 🌹

 • 20 Haziran 2020
  Ayşenur Acar

  Merhaba ilaçlı hsg fiyatını öğrenebilir miyim bir de anestezili mi yapılıyor.

 • 21 Haziran 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba ilaçlı hsg fiyatı ve randevu hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 noku telefonumuzdan alabilirsiniz.

 • 15 Temmuz 2020
  Cemile Cetin

  Merhaba, rahim ici filmi ücreti ne kadar? Ne kadar sürede veriyorsunuz?

 • 16 Temmuz 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  merhaba rahim filmi sonucunuz işlemden hemen sonra verilmektedir. işlem fiyatı ve randevu hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 nolu telefonumuzdan alabilirsiniz.

 • 23 Temmuz 2020
  Tuğba Aydemir

  Elif hanıma çok teşekkür ederim bugün oraya gelirken çok panik ve korkuyla gelmiştim ama beni sakinleştirip korkulacak hiç birşey olmayacağını ağrı hissetmeyeceğim söyledi ve dediği gibi de oldu ağrı acı hissetmedim çok ilgili davrandı kendisine tekrar teşekkür ediyorum.

 • 22 Ağustos 2020
  Sevim Atalar

  Merhabalar rahîm filmini direk gelip cektirebiliyor muyuz yoksa doktor yönlendirmesi ile mi oluyor

 • 22 Ağustos 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba rahim filmi hsg yi direk gelip çektirebilirsiniz.

 • 22 Ağustos 2020
  Dilek

  Çok korktugum için aylardir erteliyordum bosuna ertelemisim Busra ve Elif hanıma çok teşekkür ederim canım hiç acımadı desem yeridir hiç korkmaya gerek yok hemde fiyat olarak çok uygun 👏👏

 • 27 Ağustos 2020
  Merve çoban

  Merhabalar, hsg ile ilgili günlerce çok faxla yorum okudum. Ağrı eşiği çok düşük biriyim normalde. Bu yüzden çok fazla gerildim uyku uyuyamadım günlerce ancak 27 ağustosta Hekimoğluna gittim ve Elif hanım ilgilendi. Önce yapılacak işlemler hakkında bilgi verdi rahatlattı sakinleştirdi. Sonrasında adım adım işlemi gerçekleştirdi. Hiçbir şey hissetmedim. Okuduğunuz kötü yorumların hepsini bi kenara bırakın. Kafanızda büyütmeyin. Zaten gereken yardımı ve desteği Elif hanımdan görüyorsunuz.

 • 05 Eylül 2020
  Gulnar

  Arkadaslar gönül rahatligiyla gide bilirsiniz agri hissetmedim kendinizi rahat bırakin korkmayin her sey kolay olucak .Doktor ve yardimcilara tesekkurler

Görüşlerinizi bildiriniz.