transrektal ultrason

Transrektal  Ultrason Prostatın Görüntülemesi Nedir?

Transrektal ultrason, ultrason güvenli ve ağrısızdır ve ses dalgalarını kullanarak vücudun iç kısımlarını görüntüler. Ultrason taraması veya sonografi olarak da adlandırılan ultrason görüntülemede , doğrudan cilt üzerine yerleştirilmiş küçük bir transdüser (prob) ve ultrason jeli kullanıyoruz.

Yüksek frekanslı ses dalgaları, probdan jel içerisine vücuda aktarılır. Dönüştürücü geri dönen sesleri toplar ve bir bilgisayar sayesinde ses dalgaları görüntüye dönüşür. Ultrason incelemeleri, iyonize radyasyon kullanmaz (x-ışınlarında kullanıldığı gibi ), yani hasta radyasyona maruz kalmaz.

Ultrason görüntüleri gerçek zamanda yakalandıklarından, vücudun iç organlarının yapısını ve hareketini ve kan damarlarından akan kanı gösterebilirler. Ultrason görüntüleme hekimlerin tıbbi durumları teşhis ve tedavi etmesine yardımcı olan, invazif olmayan bir tıbbi testtir.

Transrektal ultrason olarak da adlandırılan prostat ultrasonu, erkeklerin prostat bezinin ve çevresindeki dokunun görüntülenmesidir. Muayene tipik olarak bir ultrason probunun  hastanın rektumuna yerleştirilmesi şeklinde yapılır. Prob, rektumun duvarından rektumun tam önünde bulunan prostat bezine ses dalgaları gönderir ve alır.

Transrektal prostat ultrasonunun kullanım alanları nelerdir?

Transrektal prostat bezinin ultrasonu şunları tesbit etmek ve değerlendirmek için yapılır:

 • Prostat içindeki bozuklukları tespit eder.
 • Prostatın genişlemiş olup olmadığını, ayrıca iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) olarak bilinen prostat büyümesinde  , herhangi bir tedavi planlaması gerekli olup olmadığı yapılan ölçümlerle belirlenir.
 • Prostatta anormal bir büyümeyi tespit eder.
 • Erkek  infertilitesinin nedenini teşhis etmede yardımcı olur.

Prostat bezinin transrektal  ultrasonu tipik olarak aşağıdaki gibi semptomların teşhis edilmesine yardımcı olmak için kullanılır:

 • Rutin fiziksel muayene veya prostat kanseri tarama muayenesi sırasında hekim tarafından hissedilen bir nodül.
 • Kan testinde  yüksek PSA sonucu.
 • İdrar yapma zorluğu.

Ultrason gerçek zamanlı görüntüler sağladığından, aynı zamanda, daha sonraki laboratuvar testleri için prostat bezindeki anormal bir bölgeden alınan hücreleri (doku) taramak için yapılan iğne biyopsileri gibi prosedürlere rehberlik etmek için de kullanılabilir.

Transrektal prostat ultrasonu nasıl yapılıyor ?

Erkeklerde prostat bezi rektumun hemen önünde bulunur, bu nedenle ultrason  görüntüleme probunu mümkün olduğunca prostat bezine yakın olarak konumlandırmak için transrektal olarak yapılır.

Transrektal  ultrason için, üstte olan bacağınız dizden  bükülmüşken yanınıza yatmanız istenecektir. Tek kullanımlık bir koruyucu kılıf probun  üzerine geçirilir ve prob anüsten içeri ilerletilip rektuma yerleştirilir.

Prostat bezinin en iyi görünümünü elde etmek için görüntüler farklı açılardan elde edilir.

Şüpheli bir lezyon ultrasonla veya rektal muayene ile tespit edilirse , ultrason eşliğinde biyopsi yapılabilir. Bu prosedür, bir iğneyi prostat bezine ilerletirken, radyolog iğne yerleşimini ultrasonla izler. Mikroskobik inceleme için az miktarda doku alınır. Gösterilen, transrektal bir transdüserin (prob) bir örneğidir.

Bir hastada kansere yakalanma riskinin yüksek olup olmadığını belirlemek için kandaki PSA miktarını ölçen prostat spesifik antijen (PSA) testi yapılabilir. Testin belirli değerin üzerinde çıkması durumunda  biyopsi yapılır ve biyopsiyi prostat bezinin belirli bölgelerine yönlendirmek için bir ultrason probu kullanılır.

Muayene tamamlandığında, ultrason görüntüleri gözden geçirilirken giyinmeniz ve beklemeniz istenebilir.

Bu ultrason muayenesi genellikle 20 dakikadan daha kısa sürede tamamlanır.

Transrektal Ultrason Fiyatları 2024

Transrektal ultrason fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Ücreti Ne Kadar ?
Dr.Abdullah Cevahir
Radyoloji Uzmanı
Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

 • 18 Eylül 2022
  Gül ÜNAL

  Hocam merhaba kizim 6 yaşında makatın iç kısminda ne olduğunu bilmedigimiz bir acı hissi nedeniyle 1 ay büyük tuvaletini yapamadı çocuğum. Bağirsaklar doldu makat kısminda 10 cm capinda sert kaka kütlesi oluştu ve kaka yapamadı sancı her gelmesinde camaşirına kaçirdi buyuk kakasını buyuk acıyla. Anesteziyle bagirsaklar ve makattaki sert kaka boşaltıldi ancak, makattaki acı hala devam ediyir orada tikayan bir et parcası veya meme yapmış başka bir şey var. Çünku gaz yaparken bile tıkanık bir sesle geldiği anlaşılıyor.Kizim cok korkuyor ve kimseye dokundurmuyor psikolojisi bozuldu rektal ultrason başka ne sekilde cekilebilir acil tedaviye de ihtiyacımız var lutfen bize bir cvp verin

 • 07 Ekim 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba çocuk cerrahisi bölümüne başvurmanız uygun olacaktır.

Görüşlerinizi bildiriniz.