sinüs grafisi fiyatları 2023

Sinüs röntgeni nedir?

Sinüs röntgeni, sinüslerinize bakmak için röntgen kullanan bir görüntüleme testidir. Sinüsler, burun boşluğu yakınında hava dolu ceplerdir (boşluklar).

X-ışınları, kemiklerinizin ve iç organlarınızın görüntülerini oluşturmak için az miktarda radyasyon kullanır. X-ışınları çoğunlukla kemik veya eklem problemlerini bulmak veya kalp ve akciğerleri kontrol etmek için kullanılır. Sinüs röntgeni, bir tür röntgendir.

Sinüs röntgeni basit ve hızlıdır ve vücudunuza konan herhangi bir alet içermez (invazif değildir). Sağlık uzmanınıza yararlı bilgiler verebilir. Ancak bir sinüs röntgeni yalnızca sağlayıcınıza bir sorun olduğunu söyleyebilir. 

BT taraması veya MR sinüslerinizin daha iyi görüntülerini verebilir. Bazı durumlarda sinüs röntgeni yerine bu taramalardan birine sahip olabilirsiniz.

Neden sinüs röntgenine ihtiyacım olabilir?

Sağlık uzmanınız aşağıdakilere sahip olabileceğinizi düşünürse sinüs röntgenine ihtiyacınız olabilir:

Sinüslerinizin yaralanması, iltihap (sinüzit), enfeksiyon, kanama, tümör veya diğer kitleler.

Sinüs ameliyatından sonra da sinüs röntgenine ihtiyacınız olabilir.

Sağlayıcınızın göğüs röntgeni önermek için başka nedenleri olabilir.

Sinüs röntgeninin riskleri nelerdir?

Test sırasında kullanılan radyasyon miktarını sağlık uzmanınıza sormak isteyebilirsiniz. Ayrıca sizin için geçerli olan riskleri de sorun.

Geçmiş taramalar ve diğer sağlık nedenleriyle çekilen röntgenler de dahil olmak üzere, aldığınız tüm röntgenleri yazmayı düşünün. Bu listeyi sağlayıcınıza gösterin. Radyasyona maruz kalma riskleri, sahip olduğunuz X-ışınlarının sayısına ve zaman içinde sahip olduğunuz X-ışını tedavilerine bağlı olabilir.

Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız sağlık uzmanınıza söyleyin. Hamilelik sırasında radyasyona maruz kalmak doğum kusurlarına neden olabilir. Sinüs röntgeni çektirmeniz gerekiyorsa, teknoloji uzmanı fetüsün maruz kaldığı radyasyonu minimumda tutmak için özel bir özen gösterecektir.

Özel sağlık durumunuza bağlı olarak başka riskleriniz olabilir. Prosedürden önce endişeleriniz hakkında sağlayıcınızla konuştuğunuzdan emin olun.

Sinüs röntgeni için nasıl hazırlanırım?

Sağlık uzmanınız size prosedürü açıklayacaktır. Ona prosedürle ilgili tüm sorularınızı sorun.

Testten önce yemeyi veya içmeyi kesmeniz gerekmez. Ayrıca rahatlamanıza yardımcı olması için ilaca ihtiyacınız olmayacaktır (sedasyon).

Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız sağlık uzmanınıza söyleyin.

Sağlık uzmanınıza yapay (protez) bir göz söyleyin. Yapay bir göz, sinüs röntgeni üzerinde kafa karıştırıcı bir gölge oluşturabilir.

Sağlayıcınızın hazırlanmanız için size verdiği diğer talimatları izleyin.

Sinüs röntgeni sırasında ne olur?

Ayakta veya hastanede kalışınızın bir parçası olarak sinüs röntgeni çekebilirsiniz. Testin yapılma şekli, durumunuza ve sağlık uzmanınızın uygulamalarına bağlı olarak değişebilir.

Genellikle bir sinüs röntgeni şu süreci takip eder:

Testin önüne geçebilecek herhangi bir takıyı veya diğer nesneleri çıkarmanız istenecektir.

Bir röntgen masasına uzanacaksınız. Başınız dikkatli bir şekilde röntgen cihazı ile röntgen filmi arasına yerleştirilecektir. Bir köpük mengene başınızı sabit tutacaktır. Mengene acıtmaz.

Teknisyen, X-ışınlarına maruz kalmamanız için vücudunuzun geri kalan kısmını kurşun bir önlük (kalkan) ile kaplayabilir.

Teknisyen, röntgen çekilirken sizden birkaç dakika hareketsiz durmanızı isteyecektir.

Olası bir yaralanmaya bakmak için röntgen gerekliyse, teknoloji uzmanı daha fazla yaralanmayı önlemek için özel dikkat gösterecektir. Örneğin, sağlık uzmanınız servikal omurga kırığınız olduğunu düşünürse boyunluk takabilirsiniz.

Bazı sinüs röntgen çalışmaları birkaç farklı pozisyonda olmanızı gerektirebilir. Röntgen çekimi sırasında hareketsiz kalmak çok önemlidir. Herhangi bir hareket görüntünün kalitesini etkileyebilir. Bu durumda başka bir röntgen çekmeniz gerekebilir.

Teknisyen, görüntü çekilirken özel bir pencerenin arkasına geçer.

Sinüs röntgeni ağrılı değildir. Ancak yakın zamanda bir ameliyat veya yaralanma geçirdiyseniz, farklı pozisyonlara geçmekten dolayı biraz rahatsızlık veya ağrı hissedebilirsiniz. Teknisyen, olası tüm konfor önlemlerini kullanacak ve herhangi bir rahatsızlığı veya acıyı en aza indirmek için taramayı mümkün olan en kısa sürede yapacaktır.

Sinüs röntgeninden sonra ne olur?

Sinüs röntgeninden sonra herhangi bir özel bakıma ihtiyacınız yoktur. Sağlık uzmanınız, durumunuza bağlı olarak size başka talimatlar verebilir.

 

Ücreti Ne Kadar ?
Dr.Abdullah Cevahir
Radyoloji Uzmanı
Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

  • 27 Aralık 2022
    Zeynep Özkök

    Merhaba,sinüs grafisi ücreti ne kadar ?

  • 06 Ocak 2023
    Hekimoğlu Görüntüleme

    Merhaba, sinüs grafisi ücreti hakkında bilgiyi 02126321059 nolu telefonumuzdan alablirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.