Tiroid biyopsisi nedir ?

Tiroid bezi,  boyun ön orta bölümünde yer almaktadır ve iki lobunu ortadan bağlayan bir boyun kısmı bulunan kelebek şeklinde bir organdır. Tiroid biyopsisi tiroid bezi içerisinde bulunan nodulden ,  küçük ince bir iğne yardımıyla , bir miktar sıvı ve hücre örneği  alınması işlemidir.

Tiroid bezinin  nodül veya diğer  anormallikleri genellikle ultrason ve Doppler  gibi görüntüleme yöntemleri  ile tespit edilir.  Bir nodülün  iyi huylu mu (benign) ,  kötü huylu mu ( malign )  olduğunu  görüntüleme yöntemleriyle  söylemek her zaman mümkün değildir.

Tiroid byopsisi iğne biyopsisi,  iğne aspirasyonu , ince iğne biyopsisi , ince iğne aspirasyonu  olarak da adlandırılır. Tiroid  biopsisi  minimal invaziv  bir yöntem  olup görüntüleme yöntemleri ile  şüpheli  bulunan bir nodülden hücre örneği alınıp iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu anlamak için  mikroskop altında incelenmesi işlemidir.

Hangi tiroid nodülüne tiroid biyopsisi yapmak gerekir?

Tiroid biyopsisi tiroid bezinde nodülün içeriğini anlamak için kullanılır. Her tiroid nodülüne biyopsi yapmak gerekmez . Tiroid bezinde bir  nodül tespit edildiğinde, görüntüleme yöntemleri ile şüpheli bir durum tesbit edilirse, biyopsi yapılarak bu şüpheli durum netliğe kavuşturulur ve bu şekilde tedaviye yön verilir.

Tiroid biyopsisi için hazırlık gerekli mi ? Tiroid biyopsisi işlemi nasıl yapılır ?

Genellikle özel bir hazırlık gerektirmez  her an yapılabilir. Eğer  kan sulandırıcı ilaçlar  alıyorsanız doktorunuza haber verin. Çocuklarda biyopsi için, sedasyon kullanılabilmektedir.

Tiroid biyopsisi işleminde kullanılan iğne, laboratuar testleri için kolunuzdan kan alınan iğeden daha küçük ve daha ince bir iğnedir.  Ultrason cihazı iğnenin tiroid içindeki nodüle girişinde rehberlik etmek için kullanılır.

Öncelikle ultrason ile tiroid bezi ve nodül tekrar icelenir. İğne giriş yerine karar verilir. Boyunun işlem yapılacak olan bölgesi  antiseptik ile temizlenir.  İğne giriş bölgesi lokal anestezik yardımıyla uyuşturulur.  Tiroid biyopsisi konusunda  deneyimli , bu işlemi daha önce binlerce kez yapmış radyolog, ultrason kılavuzluğunda iğneyi deriden geçirerek nodülün içerisine ilerletir. Nodülün içerisinden bir miktar sıvı ve hücre alınır işlem böylece sonlandırılır. Eğer tiroid bezi içerisinde birden fazla nodul var ise her bir nodule bu işlemin ayrı ayrı yapılması gerekebilir.  Tüm işlem 30 dk dan az bir sürede tamamlanır.

Tiroid biyopsisi  sırasında ve sonrasındaki süreç

İşlem sırasında, omuzlarınızın  altına bir yastık ve sırt üstü yatar pozisyonda , başınızı geriye doğru kaldıracak şekilde durmanız istenir. Bu pozisyon işlemin daha kolay yapılabilmesi için en uygun pozisyondur.

İşlem sırasında konuşmamanız , yutkunmamanız ve öksürmemeniz istenecektir.

İşlem sonrasında günlük normal hayatınıza dönebilirsiniz.

 

Ücreti Ne Kadar ?
Dr.Abdullah Cevahir
Radyoloji Uzmanı
Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.