dijital panaromik sefalometrik röntgen

Dijital Panoramik ve Sefalometrik Röntgen; Hekimoğlu Görüntüleme Merkezinde son sistem gelişmiş teknolojiyi kullanarak çok daha düşük radyasyon dozuyla, saniyeler içerisinde, yüksek görüntü kalitesinde panoramik ve sefalometrik çekimleri yapabilen vatech marka dijital panoramik ve sefalometrik cihazı kullanılmaktadır.

Panoramik röntgen nedir ?

Panoramik röntgen tüm dişlerin ve çene kemiğinin daha az ışın alarak birlikte görüntülendiği bir tomografik röntgen çeşididir. Panoramik röntgen filmleri, tedavi planlamasının daha hızlı ve eksiksiz biçimde yapılmasına yardımcı röntgen filmleridir.

Panoramik röntgene, çene ve dişlerde gözle görülemeyen kist, çürük ve tümör gibi oluşumların teşhisinde ihtiyaç duyulur.Çene ve dişlerle ilgili cerrahi müdahalelerden önce hekimin görmesi gereken bir röntgendir. Çünkü bu röntgenler tedavi yapılacak alanı geniş bir biçimde gösterir ve operasyonun başarısını arttırır.

Panoramik röntgen, çene ve dişlerde gözle görülemeyen çürük, kist ve tümör gibi oluşumların teşhisinde gereklidir.

Tedavi planlamasının daha hızlı ve eksiksiz biçimde yapılmasına yardımcı röntgen filmleridir.

Çene ve dişlerle ilgili operasyonlardan önce hekimin görmesi gereken bir röntgendir. Çünkü bu röntgenler tedavi uygulanacak alanı geniş bir şekilde gösterir ve operasyonun başarısını arttırır.

Sefalometrik röntgen

Sefalometrik görüntüler genellikle ortodontik tedavi ve ortognatik cerrahi gereken hastalarda kullanılmaktadır. Kafa ve yüz kemiklerinin büyüklüklerinin, birbirlerine göre duruşlarının değerlendirildiği, boyut olarak başın gerçek büyüklüğüne eşit büyüklükte çekilen özel grafilerdir.

Radyogramda baş ve yüz görünümünün gerçek boyutlara çok yakın olması gerekir. Bunun için ışın kaynağı hastadan uzaklaştırılır. Bu koşullar gerçekleştirildiğinde gerçeğe çok yakın bir görüntü elde edilir.

Sefalometrik röntgen cihazı ile ön, arka ve yan pozisyonlarda kafa kemikleri ve yumuşak dokular aynı filmde görüntülenebilmektedir.

Tedavi öncesi tedavi planının hazırlanmasında , tedavi sırasında ve sonrasında tedavi etkilerinin değerlendirilmesinde sefalometrik röntgen alınabilmektedir.

Sefalometrik röntgen, diş hekiminin yüzün yan tarafının tam bir radyografik görüntüsünü yakalamasını sağlayan benzersiz bir araçtır. Genel olarak röntgenler diş hekimine dişleri, çene kemiğini ve yumuşak dokuları çıplak gözle görülebileceklerin ötesinde görmenin bir yolunu sunar. Sefalometrik X-ışınları ağız dışıdır, yani ağzın içine hiçbir plaka veya film sokulmaz. Sefalometrik ve panoramik X-ışınları, ağız içi ısırma X-ışınları tarafından kaçırılan nazal ve sinüs pasajlarını gösterir.

Sefalometrik röntgenler genellikle panoramik röntgen cihazı ile alınır. Uyarlanmış makine, mekanik bir kol üzerine monte edilmiş özel bir sefalometrik film tutucuya sahip olacaktır. Diş hekimine tüm ağız yapısının resimlerini sağlamak için bir X-ışını görüntü alıcısı iyonlaştırıcı radyasyona maruz bırakılır. Hem sefalometrik hem de panoramik X ışınlarının avantajı, vücudun daha az radyasyona maruz kalmasıdır.

Sefalometrik X-ışınları “tam setler” veya ısırma X-ışınları kadar yaygın değildir, ancak birkaç önemli işlevi yerine getirirler:

Yüzün yan profilinin görünümlerini sağlamak, elmacık kemiği ile ilgili olarak çenenin görüntülerini sağlamak, maloklüzyonlar hakkında bilgi verir, dişlerin ölçülmesine izin verir, dişlerdeki ve çene kemiğindeki kırıkları ve diğer yaralanmaları belirlemek, ortodontik planlamaya yardımcı olmak.

Sefalometrik röntgen nasıl çekilir?

Sefalometrik X ışınları tamamen ağrısızdır. Başlık, mekanik döner kol ile başka bir kola yerleştirilen film tutucu arasına yerleştirilir. Kol, yüz, ağız ve dişlerin görüntülerini yakalayan başın etrafında döner. Bu görüntülerin netliği ve keskinliği vücudun konumuna bağlı olacaktır. Görüntüler genellikle %30’a kadar büyütülür, böylece herhangi bir çürüme, hastalık veya yaralanma belirtisi görülebilir ve tedavi edilebilir.

Sefalometrik röntgenleri çektikten sonra diş hekimi başın tam bir yan profilini görebilecek. Bu, ortodontik planlamaya yardımcı olabilir ve diş tellerinin yüz profilini ve dişleri nasıl etkileyebileceğinin anında değerlendirilmesine izin verebilir. Bu tip bir röntgen için başka bir yaygın kullanım, diş implantlarının oluşturulması ve yerleştirilmesinden önce belirli ölçümlerin belirlenmesidir.

Sefalometrik röntgenlerle ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, lütfen diş hekiminize sorun.

sefalometrik-rontgen-5

Lateral defalometrik

sefalometrik-rontgen-pa

Frontal sefalometrik

Panoramik röntgenin avantajları nelerdir?

Panoramik röntgen bir çok diş çürüğü, çenelerdeki kistik ve tümoral oluşumlarla ilgili erken teşhis olanağı sağlar.

Tüm dişlerin görüntüsü tek bir röntgen üzerinde görülebilir.

Tüm dişlerin görüntüsünün alınmasıyla erken teşhis ve tedavi olanağı sağlar. Bu sayede hem zamandan hem de tedavi maliyetlerinden tasarruf sağlanır.

Dijital sitemin kullanılması görüntü kalitesini artırmakta ve kişinin aldığı radyasyon miktarını belirgin şekilde azaltmaktadır.

Panoramik röntgen çekimi

Işınlama öncesi baş ve boyun bölgesindeki metal objeler, küpe, gözlük, toka, kolye, iğne, ağızdaki hareketli protezler mutlaka çıkarılmalıdır.

Hasta başı bir sefalostat yardımı ile alından ve şakaklardan sabitlenir.

Çene ucu çene desteğine dayandırılır, doğru imaj tabakasını elde etmek için,

ısırtma çubuğunun çentiği alt ve üst anterior dişlerle ısırtılır. Bu şekilde hastanın antero-posterior yönde doğru konumlandırılması sağlanır. Böylece alt ve üst keser dişler başabaş gelir ve birbiri üzerine süperpoze olmaz.

Görüntülerimiz isteğe bağlı film veya CD formatında verilebilir  istenirse dijital ortama aktarılarak e-mail yoluyla ulaştırılabilir.

[] Panoramik(Magf=1.3.)

[] Panoramik(MAGF=1.7.)

[] Sinüs Panoramik

[] Açık-Kapalı-TME Grafisi

[] Sağ [] Sol

[] Pedodontik Panaramik

[] Maksiller Sinüs Grafisi

[] El Bilek Grafisi

[] Frontal Sefalometrik

[] Lateral Sefalometrik

[] Yatay Kaset [] Dikey Kaset

Dijital Panoramik ve Sefalometrik Röntgen Fiyatları 2024

Dijital panoramik ve sefalometrik röntgen fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Ücreti Ne Kadar ?
Dr.Abdullah Cevahir
Radyoloji Uzmanı
Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.