yenidoğan kalça ultrasonografisi

Kalça ultrasonu nedir ?

Kalça ultrasonografisi, öneminin  anlaşılmasından sonra  ülkemizde bir çok merkezde yenidoğana rutin kalça ultrasonografisi uygulanmaya başlatılmıştır, ancak yenidoğan kalça ultrasonografisi çekimi sırasında uyulması gereken standart kurallara çoğu kez uyulmadığından üzücü sonuçlarla karşılaşıldığı da bir gerçektir.

Yeni doğan bebeklerde kalça çıkığının ortaya çıkma nedenleri çok çeşitlidir. Bu etkenlerin başında olumsuz mekanik etkenler (makat gelişi pozisyonu, kundak vb.), kalıtımsal özellikler ve bağ gevşekliği gelir.

Cinsiyet hormonlarının işlevi, esas bağ dokusu elemanı olan kollajen zincirlerine etki ederek kalitesiz kollajen yapımını sağlamak suretiyle doğum kanalındaki bağları gevşetmek ve böylece doğum olayını güvenli bir şekilde gerçekleştirmektir. Doğaldır ki bu etki sadece doğum kanalındaki bağlarla sınırlı kalmaz.

Annenin vücudundaki diğer bağları da gevşettiği ve üstelik benzer etki doğmamış bebekte de görüldüğü için, sonuçta hamileliğin son ayına girildiğinde bebeklerin kalça eklemlerinde bir gevşeklik oluşur.

Hamileliğin sona ermesiyle cinsiyet hormonlarının vücut tarafından yıkılıp atılması sonucu gevşek bağ dokusunun yerini normal bağ dokusu alır. Bu gerçekleşene kadar geçen sürede bebeklerin kalça eklemleri nispeten gevşek bir halde bulunur. 3 ila 6 hafta kadar süren bu dönemde fizyolojik gevşeklikten (laksite) söz edilir.

Her insan fizyolojik laksite döneminden geçtiği için GKD’nin oluşumunu tek başına bağ gevşekliğine yormak olanaksızdır. Ancak fizyolojik laksite içindeki bebeğin kalçası eğer zorlayıcı çevre unsurlarıyla karşılaşacak olursa GKD oluşma olasılığı doğar. Bu nedenle bu dönemde bebeklere yapılacak hoyratça müdahalelerden kaçınmamız gerekir.

Doğmamış bebekte zorlayıcı çevre unsurları makat gelişi pozisyonu, oligohidramnios, çoğul gebelik, yüksek doğum tartılı bebek ve tekrarlayan hamilelik olarak özetlenebilir.

Kalça ultrasonu ne zaman yapılır ?

Yeni doğan bebeklerde 1-3 ay içerisinde kalça ultrasonu taraması yapılmaktadır.

Ultrason taramasının kolay ve ağrısız olması ve radyasyon içermemesi  nedeniyle tercih edilmesi uygundur.

Kalça ultrasonu nasıl yapılır ?

Bebek bezi açık şekilde muayene masasına yatırılır. Ilık jel sürülmüş prob yardımıyla kalça eklemleri bacaklar düz ve kıvrılmış pozisyonda iken incelenir.

Bebeğe ultrason incelemesi yapılmadan önce bebeğin sakin olması ve ağlamaması için karnı doyurulması tavsiye edilir.

İşlem süresi  5-15 dakika içerisinde  bitmektedir.

Ücreti Ne Kadar ?

Dr.Abdullah Cevahir

Radyoloji Uzmanı

Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

 • 23 Mart 2020
  Elif zengin

  Merhaba benim bebeyim kalça utrasasu cektirmedim çektirmek gerekirmi emin olamadım.

 • 24 Mart 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça ultrasonu yenidoğan gelişimsel kalça displazisi için tarama testi olarak kullanılmaktadır. Bebeğinizi takip eden hekim önerirse yaptırmanız gereklidir.

 • 06 Temmuz 2020
  Emmy

  Bebegim suan 3 bucuk aylik kalça ultrasonu yaptirabilirmiyim??

 • 06 Temmuz 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba evet bebeğinize kalça ultrasonu yaptırabilirsiniz.

 • 12 Ağustos 2020
  Merve mollaalioğlu

  Kızım 57 günlük be kalça ultrasonu çeken doktor. Tam olarak gelişmediğini ve çift bez takmam gerektiğini söyledi. Düzelir mi ciddi bi durum mu. Çok korkuyorum

 • 12 Ağustos 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça ultrasonu incelemesi gerçek zamanlı bir incelemedir dolayısıyla hastayı birebir görmeden incelemesini yapmadan konu hakkında herhangi bir yorum yapamayız. Geçmiş olsun.

 • 08 Ocak 2021
  Alper aldemir

  Merhaba bugün kalça ultrasonu yaptırdık değerleri: femur bası pozisyonu normal gemur başı stebılıtesi :stabil ossifikasyon nülleusu:gelısmemıs Alfa acısı sag 63 sol 63 beta acısı sağ 48 sol 55 graf sınıflaması tıb1a

 • 25 Mart 2021
  Tuğçe demir

  Merhaba yenidoğan bebeğimin 1. Ay kalça ultrasonunu yaptırdım. Sağ tarafının daha oluşmadığını 1 ay sonra tekrar kontrole gelmemiz gerektiğini söylediler. Ancak ben 1 ay 15 gün sonra gidebilicem. Herhangi bi sorun olur mu geç kalma gibi bi durum söz konusu olurmu bebeğimin sağlığı açısından

 • 25 Mart 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba hayır geç kalmış olmazsınız 2.5 aylık oluyor 1-3 ay aralığında yapılıyor zaten yenidoğan kalça ultrasonu.

 • 21 Mayıs 2021
  Demet Kara

  Merhaba bebeğimin 40 günlükken kalça ultrasonu çekildi ve tekrar 4. Ayda çekilecek dendi. 4. Aydaki mutlaka gerekli midir yoksa tedbir amaçlı mıdır? 5. Aya sarksa problem olur mu ? İlk ultrasonda bir problem yoktu.

 • 07 Ağustos 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça ultrasonu hakkindeki sorularınızı işlemi yapan dokturunuzla yüz yüze iletişime geçerek sormanız daha uygun olur.

 • 13 Temmuz 2021
  Seher Tutkal

  Merhabalar bebeğimin 1 ay 9 günlük iken kalça ultrasonu çektirdik. Sağ kalça alfa açısı 58 beta açısı 51 sol kalça alfa açısı 56 beta açısı 54 çıktı. Bir ay sonra kontrole gelmemizi söylediler. Bu ay aralığı için değerler normal mi? Korkmalı mıyım acaba?

 • 19 Kasım 2021
  Nurhayat kızıl

  Merhabalar bebeğim 1 aylık kalça ultrasonu için hangi bölüme randevu almam gerekiyor sağlık ocağından film sonucunu istediler çektirip getirin dediler

 • 01 Aralık 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça ultrasonu için ultrason bölümünden randevu almanız gerekir.

 • 30 Aralık 2021
  Aziza Yarmakhatova

  Ultrason sonuç ne zaman çıkar

 • 21 Ocak 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba ultrason sonuçları hemen işlem sonucunda verilmektedir.

 • 19 Ocak 2022
  Sinem erdal

  Merhaba 26 günlükken kalça çıkığı ultrasonu çekilir mi illa 1 aylik mi olması lazım

 • 21 Ocak 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba 26 günlükken kalça ultrasonu yapılabilir illaki 1 ayı beklemenize gerek yoktur.

 • 26 Ocak 2022
  Emine Gürbüz

  Bebeğim 5. Ayına gircek kalca ulturasyonu en geç ne zamana kadar çekilir. 1 defa gittim. 3 aylıkken 1 ay SONRA tekrar görelim dedi . Sonucu 58 geldi. Bu oranda kalça çıkıldığı oluşur mu.

 • 26 Ocak 2022
  Emine Gürbüz

  Bebeğim 4 aylık en geç kalça ulturasyonu için geç kalmış sayılır mıyım

 • 26 Ocak 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba yenidoğan kalça ultrasonun en uygun yapılabileceği zaman 1-3 ay arasıdır. Bundan sonraki zamanlarda eklemde kalsifikasyon başladığı için ultrason ile değerlendirmek zorlaşır ancak 4. ay için hastayı görmeden birşey söylemek mümkün değildir.

 • 27 Ocak 2022
  Bahar alpat

  2 aylık bebeğim ultrasonda sağda alfa açısı 58 beta açısı 36 solda alfa açısı 59 beta açısı 44 çıktı tekrar 1 ay sonra gelin dediler sebebi nedir yada kötü birşey var Mıdır?

 • 28 Ocak 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça ultrason sonucundaki açı ölçülerine göre Tip 2 yani fizyolojik gelişimde kalça olarak değerlendirilmiş. O yüzden 1 ay sonra gelişimin tamamlanması beklenerek 1 ay sonra kontrol önermişler. Ancak kalça ultrason incelemesi dinamik ve gerçek zamanlı bir inceleme olduğundan işlemi yapan hekimden alacağınız bilgiler daha sağlıklı olur.

 • 10 Şubat 2022
  Soner

  Kiz Bebeğim pramature olarak 32 hafta 5 günlük doğdu. Şu anda mart 17 de 3 aylık olacak. Ben ne zaman kalça cikigina baktirmaliyim. Normal doğacağı tarihe goremi üç ay, yoksa erken doğduğu tarihe goremi üç ay.ne yapmalıyım. bu arada 17.11.2021 de dogdu

 • 10 Şubat 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba bebeğinizin kalça ultrason incelemesini normalde doğacağı tarihe göre 1-3 ay aralığında yaptırmanız uygun olacaktır.

 • 25 Şubat 2022
  Ayşe

  Merhabalar, bebeğim 2 ay 17 günlükken kalça ultrasonu çektirdim. Sağ alfa 51, sağ beta 63. Sol alfa 53, sol beta 60 ölçüldü.
  Bu değerler normal mi. Vakit ayırıp cevap verirseniz çok mutlu olurum.

 • 25 Şubat 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba bu değerler normal ancak kalça ultrasonu dinamik bir inceleme olduğu için değerlerden ibaret değildir.

 • 23 Mart 2022
  Canan Aktaş

  Merhaba kızım bir ay 20 günlükken sağ alfa 58 beta 55 ti sol alfa 59 beta 54 bir ay sonra tekrar getirin dediler üç ayına üç gün kala tekrar götürdük sağ alfa 57 beta 55 sol alfa 58 beta 55 ilerleyeceğini gerilemiş mi bu mümkün mü ne yapmam lazım cevap verirseniz çok mutlu olurum

 • 25 Mart 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba bir derecelik bir farkla gerilemiş gibi düşünmemek lazım, bu açı değerlerine göre Tip II kalça görünümü korunmakta, bu durumda bir ortopedi uzmanı ile görüşmeniz uygun olacaktır.

 • 29 Mart 2022
  Damla nur sofuoğlu

  Merhaba bebeğim 2 ay 15 günlük kalça ultrasonu yaptırmam gerekli mi bazı kişiler çocuğun bacaklarını kırıyorlar diyorlar da

 • 10 Nisan 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba yenidoğanlarda tarama amaçlı kalça ultrasonu incelemesi önerilmektedir.

 • 04 Nisan 2022
  Zulhumor Kurbanova

  Merhaba normal doğum yapmadim sezaryen doğum oldu kalça ultrason yapmam gerekiyor mu?

 • 10 Nisan 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça ultrason incelemesi normal doğumda da sezaryende de yapılması önerilmektedir.

 • 11 Mayıs 2022
  Zeynep şamioğlu

  Merhaba kızım 2 aylık kalça ultrasonu sağ alpha 41 beta 68, sol alpha 49 beta 58.çocuk doktorumuz 1 ay takip önerdi çift bez bağlayıp.be biraz daha arayı açmak adına bezlerin arasına havluda koydum.3 aylık ultrason kontrolünden sonra duruma göre ortopediye yönlendireceğini söyledi.1 ay bu şekilde beklemelimiyim ? Bilgi verirseniz sevinirim

 • 12 Mayıs 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça ultrasonu incelemesi dinamik bir değerlendirme olduğundan işlem sırasında hastayı görmeden böyle açılarla karar verilmesi doğru değildir. Ancak buradaki açı değerlerine göre bir pediatrik ortopedi uzmanı ile görüşmeniz uygun olacaktır.

 • 02 Haziran 2022
  fatih kabakcı

  merhaba kalca utrasyonu fiyatları ne kadardır acaba 1 aylık bebek

 • 06 Temmuz 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça ultrasonu merkezimizde yapılmaktadır. Kalça ultrasonu fiyatları ve randevu hakkında bilgiyi 02126321059 nolu telefonumuzdan alabilirsiniz.

 • 07 Temmuz 2022
  Emel

  Yenidoğan Kalça ultrasonu hangi bölum randevu gerekir

 • 16 Temmuz 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba merkezimizde yenidoğan kalça ultrasonu yapılmaktadır. Yenidoğan kalça yultrasonu için ultrason bölümünden randevu alabilirsiniz. 05359214295

 • 09 Eylül 2022
  Merve d

  Merhaba yardımcı olursanız çok sevinirim bebeğimin sağ kalçası normal sol kalça alfa 58 beta 60 derece tıp 2a uyumlu fizyolojik gelişim geriliği denildi korkulacak birşey mi

 • 10 Eylül 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba buradaki sonuca göre korkulacak bir durum değil 1 ay sonra kontrol ultrason incelemesi yapılmalı.

 • 03 Ekim 2022
  Esma

  Merhaba kızım 2.5 aylık sağ kalça beta 70 Alpha 56 Sol kalça beta 69 Alpha 56 değerlerinde hocam vakit ayırıp yorumlarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 • 07 Ekim 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça ultrasonu incelemesi gerçek zamanlı bir incelemedir dolayısıyla hastayı birebir görmeden incelemesini yapmadan konu hakkında herhangi bir yorum yapamayız. Geçmiş olsun.

 • 11 Ekim 2022
  KADİR DOĞAN

  Kalça ultrasonu fiyat alabilirmiyim

 • 05 Ocak 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Kalça ultrasonu hakkında fiyat bilgisi için 02126321059 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

 • 15 Aralık 2022
  Lina

  Merhaba 3.5 aylik ultrason sonucu sol alfa 59 beta 44
  Sağ alfa 60 beta 45
  Tip 2b olarak sonuçlanmış

 • 22 Aralık 2022
  Ozge durak

  Merhb kalca ultrasonu icin bebegimi hangi bolume goturmelym cocuk bolumu dediler ama

 • 06 Ocak 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça ultrasonu incelemesi için ultrason bölümüne başvurmanız gerekir.

 • 28 Ocak 2023
  Hayrunnisa

  Bır ay once kızımınsag alfa57 sol alfa55 bandaj kullanıyoruz12gundur 3haftavolunca gıtsem ılerleme olmusmudur yanı ılerlme ne kadar surede bellıbolur

 • 25 Mart 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba gelişimde kalça için kontrol 4 hafta sonra yapılması uygundur.

 • 16 Şubat 2023
  Hakan

  Alfa açi derecesi asetabulumun kemik catisana ait açi (SAĞ 64)( SOL70). …Beta açi derecesi asetabulumun kikiradak çatisina açi (SAĞ 51) (SOL 48) bu bize doktor normal dedi herşey dedi sizede teyit etmek isterim değerler normalmi hocamm…

 • 16 Şubat 2023
  Hakan senük

  Meraba hocam 1 ay 7 gün bebeğimiz Alfa açi derecesi asetabulumun kemik catisana ait açi (SAĞ 64)( SOL70). …Beta açi derecesi asetabulumun kikiradak çatisina açi (SAĞ 51) (SOL 48) bu bize doktor normal dedi herşey dedi sizede teyit etmek isterim değerler normalmi hocamm…

 • 16 Şubat 2023
  Hakan senük

  Meraba hocam 1 ay 7 gün bebeğimiz Alfa açi derecesi asetabulumun kemik catisana ait açi (SAĞ 64)( SOL70). …Beta açi derecesi asetabulumun kikiradak çatisina açi (SAĞ 51) (SOL 48) bu bize doktor normal dedi herşey dedi sizede teyit etmek isterim değerler normalmi hocamm…

 • 26 Mart 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça ultrasonu dinamik bir inceleme olduğundan yapan doktorun değerlendirmesi daha uygundur. Burda verilen değerler normaldir.

 • 03 Nisan 2023
  Şeyma sarıtaş

  Bebegim 3 ay 21 günlük sol 62 sag 60 çıktı doktor çift bez tak 1 ay dedi dzelmezse yasamını çok etkiler mi bu deger

 • 10 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça ultrasonu dinamik bir inceleme olduğundan sadece açı değerlerini yorumlamak uygun olmayacaktır.

 • 18 Nisan 2023
  Oktay YALINKILIÇ

  Hocam bebegimiz 2 ay 17 günlük. Sağ kalça alfa 63 derece beta 59 derece. Sol kalça 57 derece beta 63 derece. Sol tıp 2A teşhisi konuldu. Ortopedi uzmanına gorunelim mi?

 • 10 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba ortopedi doktoruna başvurmanız uygun olacaktır.

 • 18 Haziran 2023
  Dilan oz

  Merhaba hocam
  35+5 doğam oğlumu 53 günlük iken kalça usg sonuçları:

  Sağ alfa 60- beta 61
  Sol alfa 61-beta 54

  Sağdaki beta açısı 55 altı değil sorun mudur ? Daha da kötü olurmu acaba

  Birde 3. Ayı doldurduktan sonra mı doldurmadan önce mi ultrason yaptırılmalı. ?Bir daha çekecek olursak diye soruyorum hocam.
  Zaman ayırıp cevaplarsanız çok sevinirim
  Saygılar

 • 18 Haziran 2023
  Dilan oz

  35+5 doğam oğlumu 53 günlük iken kalça usg sonuçları:

  Sağ alfa 60- beta 61
  Sol alfa 61-beta 54

  Sağdaki beta açısı 55 altı değil sorun mudur ? Daha da kötü olurmu acaba

  Birde 3. Ayı doldurduktan sonra mı doldurmadan önce mi ultrason yaptırılmalı. ?Bir daha çekecek olursak diye soruyorum hocam.
  Zaman ayırıp cevaplarsanız çok sevinirim
  Saygılar

 • 10 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça ultrason sonucunuzla ortopedi bölümüne başvurmanız uygun olacaktır.

 • 29 Temmuz 2023
  Ali kenar

  Mrb iyi günler 2bucuk aylık götürdüm kızımı sağ alfa 56cıktı solbeta 55 sol alfa 58 beta 55 1ay sonra cağırdı gittim sağ alfa 58 cıktı beta 52 sol alfa 59 beta 54 cıktı sizce ilerleme varmı bandaj taktım kendim alıpda cift bez zaman kaybı diye sizce korkmalımıyım ne yapmam gerek

 • 10 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça ultrasonu dinamik bir inceleme olduğundan sadece açı değerleriyle sonucu yorumlamak uygun değildir. Kalça ultrason sonucu ile ortopedi bölümüne başvurmanız uygun olacaktır.

 • 12 Eylül 2023
  Şükran sinem

  Merhaba benim kızım 3buçuk aylık kalça ultrasonu çektirdik sağ alfa açısı59 beta 55 sol alfa açısı56 beta55 derece normal mi

 • 09 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba verdiğiniz değerler gelişimde kalça değerlerine uymaktadır ancak kalça ultrason incelemesi dinamik bir inceleme olduğundan sadece açı değeri ile yorumlanması uygun olmayacaktır.

 • 17 Eylül 2023
  Fadime ünal

  Selamün aleyküm hayırlı geceler.2 buçuk aylık kızım muayene sonucu (sağ.alfa açısı 61 ..beta açısı 43 değer.)(sol alfa açısı 60..beta 54 derece) sonuç iyimi kötümü bilgi verebilir misiniz teşekkür ederim iyi geceler

 • 09 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba verdiğiniz değerler normal görünüyor ancak kalça ultrason incelemesi dinamik bir inceleme olduğundan sadece açı değeri ile yorumlanması uygun olmayacaktır.

 • 04 Ekim 2023
  Gülsüm

  Merabalar kızım 40 günlük alfa 60 beta 55 sağ ve sol ikisi de ayni hocam bu değer normal mi vakit ayırıp yorumlarsanız sevinirim.simdiden teşekkür ederim.

 • 09 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba verdiğiniz değerler normal görünüyor ancak kalça ultrason incelemesi dinamik bir inceleme olduğundan sadece açı değeri ile yorumlanması uygun olmayacaktır.

 • 04 Kasım 2023
  Seyhan kazak

  Merhaba bebeğim 2 aylıkken kalça ultrasonu çekildi şok kalça da alda 59 çıktı 1 ay sonra kontrol istendi dün çektim sağ alfa 63 sol alfa 61 çıktı değerler normal mi?

 • 09 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba son yapılan kalça ultrason değerleri normal sınırlar içerisindedir.

 • 13 Kasım 2023
  Mustafa

  3 aylık bebek ortapedi ye gitmemiz söylendi durum kötümü Sol kalça ekleminde alfa açisi:59°, beta açisı:50°Sağ kalça ekleminde alfa açısı:58, beta açisi:50°

 • 20 Mart 2024
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kalça usg sonucunuz kötü değil gelişimde kalça değerlerine uymaktadır. Ancak ortopedi bölümünde takip ve tedavi olmanız uygun olacaktır.

 • 16 Kasım 2023
  Fatma

  İki aylık kızımda kalça çıkığı tehsisi konuldu sağ alfa acisi 42 beta acısı 65. Sol alfa acisi 39 beta acisi 78 derece çıktı şuan pelvik bandaji takıldı bir ay takılacak düzelme olmassa alçıya alınacak denildi tektikler çok mu kötü sizde bişey yazıp
  yorumlarsanız sevinirim tşk ederim

 • 20 Mart 2024
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba merkezimizde sadece kalça usg incelemesi yapılmaktadır. Kalça çıkığı takip ve tedavisi için ortopedi bölümüne başvurmanız uygun olacaktır.

 • 07 Aralık 2023
  Necla alci

  Merhaba hocam benim bebeğim 2ay 7 günlük kalça ultrasonuna götürdük alfa sağ 49 sol 50 beta sağ 58 sol57 bize bandaj tarzında bı aparat taktılar 3 hafta kalacakmış düzelme olanağı yüzde kaçtır

 • 24 Aralık 2023
  Hatice Göktaş

  Merhabalar. Bebeğim 32 gunluk kalça ultrasonunda sonuçlar sağ kalca alfa 60, beta 53 derece, sol kalca alfa 61, beta 50 derece çıktı. Değerleri normal mıdır hocam.1 ay sonra tekrar bakmak çağırdılar.Tesekkur ederim

 • 10 Ocak 2024
  Fatma kultaş

  Merhabalar ben 40 günlük oğlumu kalça ultrasonuna götürdüm sağ tarafı 59 46 çıktı sol tarafı da 59 a 46 çıktı 1 ay sonra tekrar çağırdılar korkmalı mıyım acaba kötü birşey mi var zaman ayırıp cevap verirseniz memnun olurum

 • 10 Ocak 2024
  Fatma k

  Merhabalar ben 40 günlük oğlumu kalça ultrasonuna götürdüm sağ tarafı 59 46 çıktı sol tarafı da 59 a 46 çıktı 1 ay sonra tekrar çağırdılar korkmalı mıyım acaba kötü birşey mi var zaman ayırıp cevap verirseniz memnun olurum

 • 25 Ocak 2024
  Büşra tunaz

  Merhaba
  Bebeğim 1 aylik
  Sağ alfa 66 beta 36 derece
  Sol alfa 66 beta 33 derece normalmi
  Teşekkür ederim

Görüşlerinizi bildiriniz.