renal ultrason ve doppler hakkında bilgi

Renal  ultrason  nedir ?

Böbrek ultrasonu olarak da adlandırılan renal ultrason, böbreklerinizin görüntülerini elde etmek için ultrason dalgalarını kullanan invaziv olmayan bir görüntüleme yöntemidir.

Bu görüntüler doktorunuzun böbreklerinizin yerini, boyutunu ve şeklini ve ayrıca böbreklerinize kan akışını değerlendirmesine yardımcı olabilir. Böbrek ultrasonu genellikle üriner sistem ultrasonu olarak mesane ile birlikte değerlendirilir. 

Ultrason veya sonografi, cildinize bastırılan bir prob  tarafından gönderilen yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Ses dalgaları vücudunuzda hareket ederek organlara çarpar ve proba geri döner. Geri dönen ses dalgaları  kaydedilir ve dijital olarak incelenmek üzere seçilen doku ve organların görüntülerine veya videolarına dönüştürülür.

Ultrason tehlikeli değildir ve bilinen zararlı yan etkisi  yoktur. Röntgen  incelemelerinden  farklı olarak, ultrasonda radyasyon kullanılmaz.

Böbrekler nasıl çalışır?

Vücut besinleri alır ve bunları enerjiye dönüştürür. Vücut ihtiyaç duyduğu besinleri sindirdikten sonra bunların  atık ürünleri bağırsakta ve kanda kalır.

Böbrekler ve üriner sistem potasyum ve sodyum gibi mineralleri ve suyu dengede tutar ve üre adı verilen atıkları kandan uzaklaştırır. Üre, et, kümes hayvanları ve bazı sebzeler gibi protein içeren yiyecekler vücutta parçalandığında üretilir. Üre kan dolaşımı yoluyla böbreklere taşınır. Böbrekler ayrıca kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olan bir hormon olan eritropoietin üretir ve kan basıncını düzenler.

Renal ultrason hangi durumlarda yapılır ?

Doktorunuz, böbrekleriniz ile ilgili  sorun olduğunu düşünüyorsa ve daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsa, renal ultrason isteyebilir. 

Renal ultrason ile tesbit edilebilecek başlıca durumlar  böbrek apsesi, idrar yolu tıkanıklığı, böbrek kisti , enfeksiyon , böbrek taşı , böbrek tümörü 

Böbrek ultrasonuna ihtiyacınız olabilecek diğer nedenler arasında şunlar vardır:

Böbreğe yönelik iğne  biyopsisi için , böbrek apsesi veya kistinden sıvı aspirasyonu sırasında  rehberlik etmek

Böbreğinize drenaj tüpü yerleştirmesine rehberlik etmektir.

Dr.Abdullah Cevahir

Radyoloji Uzmanı

Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.