4 boyutlu ultrason hsg rahim filmi 1001

4 Boyutlu Ultrason

4 boyutlu ultrason ve 3 boyutlu ultrason   aslında aynı anlama gelmemesine rağmen  halk arasında , ayrıntılı ultrason, detaylı ultrason  ,  ileri düzey ultrason,  anomali ultrasonu , 2. basamak ultrason, ikinci düzey ultrason, renkli ultrason , büyük ultrason , genetik ultrason ile aynı anlamda kullanılmaktadır.

Bebeğin hareketleri ve davranışları  4 boyutlu ultrason ile değerlendirilebilir.

Doppler incelemesi  gebeliğin  20.haftasından itibaren umbilikal arterde ve fetal organlarda yapılan,  fetusta gelişme geriliği  olup olmadığı hakkında bilgi veren görüntüleme tetkikidir.

Anne karnındaki bebek değişik davranış ve hareket özellikleri gösterir ve bu özellikler 4 boyutlu ultrason ile tesbit edilebilir. Gebeliğin 6-7.ayları  ailelerin bebeklerinin neye benzediğini anlayabildikleri 4 boyutlu ultrason görüntülerinin alınabildiği dönemdir.

Bebeğin   parmak emmesi,ayaklarını uzatması,gülmesi,yüzünü ekşitmesi ,gözlerini açıp kapaması tüm bu hareketlerini 4 boyutlu ultrason ile yakından izlemek mümkündür.

4 boyutlu ultrason cihazı ile çok erken dönemde cinsiyet, yarık dudak, yarık damak, eksik parmak, beyin ve omurilikten kaynaklanan rahatsızlıkların erken tanısı konulabiliyor.

4 Boyutlu Ultrason Videoları

4-boyutlu-ultrason

2-düzey ayrıntılı-ultrason

 

ücreti ne kadar ?

Dr.Abdullah Cevahir
Radyoloji Uzmanı
Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi