20 hafta ayrıntılı gebelik ultrasonografisi fetal anomali tarama

4 Boyutlu Renkli Ultrason 

4 boyutlu renkli ultrason ve 3 boyutlu ultrason   aslında aynı anlama gelmemesine rağmen  halk arasında , ayrıntılı ultrason, detaylı ultrason  ,  ileri düzey ultrason,  anomali ultrasonu , 2. basamak ultrason, ikinci düzey ultrason, renkli ultrason , büyük ultrason , genetik ultrason ile aynı anlamda kullanılmaktadır.

Bebeğin hareketleri ve davranışları  4 boyutlu ultrason ile değerlendirilebilir.

Doppler incelemesi  gebeliğin  20.haftasından itibaren umbilikal arterde ve fetal organlarda yapılan,  fetusta gelişme geriliği  olup olmadığı hakkında bilgi veren görüntüleme tetkikidir.

Anne karnındaki bebek değişik davranış ve hareket özellikleri gösterir ve bu özellikler 4 boyutlu ultrason ile tesbit edilebilir. Gebeliğin 6-7.ayları  ailelerin bebeklerinin neye benzediğini anlayabildikleri 4 boyutlu ultrason görüntülerinin alınabildiği dönemdir.

Bebeğin   parmak emmesi,ayaklarını uzatması,gülmesi,yüzünü ekşitmesi ,gözlerini açıp kapaması tüm bu hareketlerini 4 boyutlu ultrason ile yakından izlemek mümkündür.

4 boyutlu renkli ultrason cihazı ile çok erken dönemde cinsiyet, yarık dudak, yarık damak, eksik parmak, beyin ve omurilikten kaynaklanan rahatsızlıkların erken tanısı konulabiliyor.

4D renkli ultrason bebeğinizi daha iyi görmenin yeni yolu 

 Anne, karnında bebeğinin hareket ettiğini hisseder ve bebeğini karnında büyürken görmeyi ister. 3D ultrason bunu son yıllarda mümkün kıldı fakat şimdi 4D ultrason doğum öncesi bebek izleme deneyimini yepyeni bir seviyeye taşıyor.

Anne-babalar anne karnındaki küçük bebekleri  hakkında daha fazla şey öğrenmek istediği için 4D ultrasonlar giderek daha popüler hale geliyor.

4D Renkli Ultrasonu Bu Kadar Eşsiz Yapan Nedir?

Hepimiz geleneksel, sıradan 2D ultrasonları gördük. 2D ultrasonlar bebeklerimizin siyah beyaz hareketsiz görüntüleridir. 3D ultrasonlar, derinliği olan resimlerdir. Böylece bebeğinizin özelliklerini daha yakından görmeyi sağladıkları için işleri bir adım öteye taşır. 2D versiyonu bir tepe ve 3D versiyonu bir dağ ise, o zaman 4D versiyonu teknoloji dünyasında Everest Dağı’dır. 4D teknolojisi ile anneler bebeğinin hareketini gerçek zamanlı olarak kolaylıkla görebilir. Örneğin, bebeğinin tekmelediğini, el salladığını veya belli bir yüz ifadesi yaptığını görebilir.

Her İki Ebeveyn de 4D Renkli Ultrason Sayesinde Bebeğine Daha Kolay Bağlanabilir.

4D teknolojisinin ekstra hareket bileşeni neden bu kadar çok anne adayının hayalini süslüyor? Çünkü 4D ultrason çok gerçekçi. Bebeği hayata geçirir ve bu, bebeğinizi kucağınızda tutmaktan bir önceki aşamadır. Anne karnındaki bebeği ile kolayca güçlü bir bağ kurabilir. Fakat  4D teknolojisi ile baba bebeğine daha fazla bağlı hissetmeye başlar. Sonuç? Her iki ebeveyn de bebeklerini kucağına almadan önce kendilerini bebeğe bakmaya daha yatkın hisseder.

Görünüşe göre sosyal medya tarafından yönetilen bir dünyada, fotoğrafları kim sevmez? Çoğu anne-baba, küçüklerini sosyal medya arkadaşları ve aileleriyle paylaşmak için sabırsızlanıyor. Ancak 4D ultrason ile artık çocuklarının yüzlerini gururla göstermek için bebekleri doğana kadar beklemek zorunda değiller. 4D teknolojisi, bebeğin boyutunu, vücut şeklini ve yüz özelliklerini ortaya çıkaran net resimler elde etmenizi sağlar. Anneler bebeklerinin küçük göz kırpışlarını, esnediğini, başparmağını emdiğini, gülümsediğini veya gerinmesini görebilir. Biz yetişkinler günümüzde kendimizi 4D bebek olarak görme ayrıcalığına sahip değiliz, ancak bugünün ebeveynlerinin çocukları bunu yapabilir.

Ve bu gerçekten güzel bir ayrıcalık.

4D Renkli Ultrasonda Bebeğini Görmek Anneyi Rahatlatır

Hamile bir anne için, doktorunun ona bebeğin iyi olduğunu söylediğini duyması güzeldir. Ancak bazen bu yeterli değildir. Anne bebeğini görmek ve iyi olduğundan emin olmak isteyecektir. 4D teknolojisi ile bebeğinin sağlıklı olduğunu, uygun şekilde büyüdüğünü ve sağlıklı bir kalp atışına sahip olduğunu bilerek gönül rahatlığı yaşayabilir. Nihayetinde, bebeğin nabzını kolayca tespit edebilir ve en son teknoloji ile bebeğin vücudunun farklı uzuvlarını görüntüleriz. Anne ne kadar iyi hissederse, bebeğinin sahip olacağı ortam o kadar sağlıklı olur ve böylece bebek de o kadar sağlıklı hisseder.

4D Renkli Ultrasonda Fiziksel Sorun Tespiti

4D ultrasonun başlıca faydalarından biri, üretilen görüntülerle bir fetüs deformitesinin daha verimli bir şekilde tespit edebilmesidir. Bu mümkündür, çünkü görüntüler bir fetüsün anatomisini ayrıntılı olarak gösterir. Sağlık sorununu erken belirlemek hem annenin hem de bebeğin iyiliği için gereklidir. Bu teknoloji, miyomları veya yumurtalık tümörlerini bulmada da yardımcı olabilir, bu da hamile olsun ya da olmasın kadınlar için iyi bir haber.

Ultrasonlar söz konusu olduğunda 4D teknolojisinin belki de en etkileyici yanlarından biri, toplumumuzun yararlanmaya devam ettiği teknolojik ilerlemeye işaret etmesidir. İşimiz şimdi 10 yıl öncesine göre daha kolay.

4D Renkli Ultrason Ne Zaman Çekilmeli ?

Ebeveynler, tüm hamilelik dönemi boyunca bebeklerinin gerçekçi ve net resimlerinin keyfini çıkarabilirler. Peki, 4D ultrasonu yaptırmak için ideal zaman nedir? Bu sorunun cevabı, hastanın görmek istediği şeye bağlıdır. Örneğin hamileliğinizin erken dönemlerinde anne, bebeği çok küçük olduğu için bebeğin tüm vücudunu görebilir. Yüz bölgesinde çok fazla ayrıntı görülmez. Fakat bebeğin hareketleri biraz görülebilir. 24 ila 32 haftalık dönemde, anneler bebeğin yüz özelliklerini en iyi şekilde görecektir ve  hareketleri izleyebilecektir. 32 haftadan sonra çok fazla hareket görmeyeceksiniz (çünkü: Annenin karnı ancak o ana kadar gerilebilir ve bebek çok fazla hareket etmez). Ayrıca, pozisyonuna bağlı olarak bebeğin güzel fotoğraflarını görüntülemek zor olabilir. Ama bebeğin tombul ve daha detaylı yüzünü görebilirsiniz. Bir anne için en iyi seçenek,farklı 3 aylık zaman dilimlerinde seanslar yapılmasıdır. Ancak anne sadece bir seans istiyorsa bunu 24 haftadan 32 haftaya kadar yapmak idealdir.

Bebeğin inanılmaz detaylı ilk portresi!

Ultrason teknolojisindeki en inanılmaz ilerlemelerden biri: 3D / 4D Ultrason. Bu teknolojiler bebeğinizi inanılmaz netlikte görmenizi sağlar.

Geçmişte kullanılan ultrasonlar 2D’dir – iki boyutlu olarak gösterilir. Genellikle bunlar, yalnızca bir ultrason uzmanının anlayabileceği bulanık, siyah beyaz görüntülerdir. Eğitimli kişiler için iyi bilgi veriyorlardı. Müstakbel anne bu görüntülerden  pek birşey anlamıyordu. 

Yeni 3D Ultrason, bebeğin rahimdeki net üç boyutlu görüntüsünü verir. Bu teknolojiye hareketi eklendiğinde buna 4D Ultrason denir. Hem 3D hem de 4D Ultrason, uzun yıllardır kullanılan aynı güvenli ses dalgası teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilir. Teknolojik gelişmeler artık daha fazla ayrıntı elde etmemize ve aydınlatmayı kontrol etmemize izin veriyor. 

3D / 4D Renkli Ultrason çektirmek için en uygun zaman ne zamandır?

İlk üç aylık dönemin bitiminden sonra herhangi bir zaman uygundur, ancak bebeğin en net görüntüleri 24 ila 32 hafta arasında elde edilir. Gebelik yaşına ek olarak, 3D / 4D görüntünün kalitesi, bebeğin rahim içindeki konumuna ve bebeği çevreleyen amniyon sıvısının seviyesine bağlı olarak değişebilir. İşte çeşitli gebelik yaşlarında 3D ultrason örnekleri.

renkli ultrason 4 boyutlu ayrıntılı detaylırenkli ultrason ayrıntılı detaylı 4 boyutlu4 boyutlu ayrıntılı detaylı ultrason34 boyutlu ayrıntılı detaylı 2 duzey ultrason

4 boyutlu ultrason4 boyutlu ayrıntılı renkli detaylı ultrason 24 boyutlu ayrıntılı renkli detaylı ultrason3

 

4D Renkli Ultrason nasıl alınır?

4D Renkli Ultrason, Hekimoğlu Görüntüleme deki tüm obstetrik hastalar için standarttır. Ebeveyn olarak, rutin anatomi taramanızla birlikte bir 4D görüntü alırsınız. Tam bir seans veya daha fazla seans istenirse, aşağıda gösterilen paketlerimiz mevcuttur. Randevu ve detaylı bilgi almak için merkezimizi aramanız yeterli.

Prenatal 4D Renkli Ultrason

4D renkli ultrason, gebelik muayenesinde en son teknolojidir. Fetal değerlendirmenin etkinliğini artırmak için hekimlerin fetal görüntülerle yeterli bilgiyi elde etmesini sağlar. 4D ultrasonlar ayrıca ebeveynlerin fetüsün durumunu anlamasına ve ebeveyn ile bebek arasında bir bağ kurulmasına yardımcı olur.

İsteğe bağlı  prenatal 3D / 4D renkli ultrason nedir?

İsteğe bağlı 3D / 4D renkli ultrason, hamile anne ve doktorunun bebeğin kalp atışını tanımlamasına, pozisyonunu kontrol etmesine, bebeğin cinsiyetini belirlemesine (istenirse), bebek sayısını belgelemesine ve doğum öncesi hatıra resimleri almasına olanak tanır.

İsteğe bağlı  3D / 4D renkli ultrason  ile doğum öncesi tanısal ultrason muayenesi arasındaki fark

İsteğe bağlı  3D / 4D renkli ultrason  sırasında, bebeğinizin renkli görüntülerini 3D olarak elde edebilirsiniz. Buna ek olarak, bebeğin hareketlerini görüntülemenizi sağlayan dördüncü boyut olan zamandır. Bu seans, doğumdan önce bebeğinizle aranızdaki bağ sürecini güçlendirir.

3D/4D renkli ultrasonlar bebeğim için güvenli midir?

Ultrason, 35 yıldan fazla bir süredir anneye veya bebeğine herhangi bir belgelenmiş zararlı etkisi olmaksızın güvenle kullanılmaktadır. İsteğe bağlı renkli  ultrason seansları en fazla 20-30 dakika sürer ve bu sürenin çoğunda yazılım kullanılarak yakalanan görüntüleri manipüle etmek için harcanır.

Sunulan Hizmetler ve Prosedürler

Sunulan tarama türleri şunlardır:

Bebeğin yüzünün 3 boyutlu görüntüleri

Bebeğin rahimdeki hareketlerinin 4 boyutlu gerçek zamanlı görüntüleri

Fetal anomali taraması (tam ayrıntılı tanısal ultrason)

İsteğe bağlı 3D / 4D renkli ultrasonu tercih eden çoğu kadın, hamileliğini 12. haftada, daha sonra 18. haftadan itibaren cinsiyet belirleme için ve yine 3D / 4D ultrason görüntüleri için en iyi sonuçların alındığı 24 ila 34 hafta arasında bu işlemi yaptırıyor.

Makul ölçüde dolu bir mesane, ultrason sırasında daha iyi görüntülere izin verdiğinden, kendinizi bol su tüketmeniz önerilir. Bazen bebeğinizin yüzü uygun bir pozisyonda olmayabileceğinden bebeğinizin ideal bir resmini alamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, bir saat sonra başka bir tarama yapılacaktır.

 

4 Boyutlu Renkli Ultrason Videoları

 

 

 

ücreti ne kadar ?

Dr.Abdullah Cevahir
Radyoloji Uzmanı
Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

 • 13 Mayıs 2019
  soner şallı

  iyi günler kadın doğum doktoru bu talil yapılmasını istedi ama nasıl yaptırır ve ücreti nedir. yardımcı olabilir misiniz.

 • 17 Ağustos 2019
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba , 4 boyutlu ultrason hakkında fiyat ve randevu bilgisi almak için 02126321059 ve 05359214295 nolu telefon ile iletişime geçebilirsiniz.

 • 16 Kasım 2019
  Emine Buğdaycı

  Ayrıntılı renkli detaylı 4 boyutlu ultrasyon İstiyroum

 • 17 Kasım 2019
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba ,detaylı ayrıntılı 4 boyutlu ultrason hakkında fiyat ve randevu bilgisi almak için 02126321059 ve 05359214295 nolu telefon ile iletişime geçebilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.