hepatobiliyer sistem ultrasonografisi

Hepatobiliyer Ultrason incelemesinin 3 saatlik açlık sonrası yapılması daha iyi sonuç vermektedir. Genellikle muayene sırtüstü yapılır, ancak sol yana dönük yatarken veya hastanın oturtularak muayene yapılması taşların yer değiştirmesi ve böylelikle safra taşlarının daha kolay tesbit edilebilmesi söz konusudur.  

Safra kesesi karaciğerin altında karın sağ tarafında bulunur. Bu organ, karaciğerin yağları parçalamak için kullandığı sindirim enzimi olan safrayı depolar.

Safra kesesi ve safra yolları ultrasonu bir dizi durumu teşhis etmek için kullanılır. Doktorunuz, safrada sertleşmiş tortuları olan mide bulantısı ve karın ağrısı ile birlikte sırt ve omuz ağrısına neden olabilecek safra kesesi taşlarını tesbit etmek için hepatobiliyer sistem ultrasonografisi incelemesini isteyebilir.

Safra kesesi ultrasonu gerektiren başka bir durum, safra kesesinin iltihaplandığı veya enfekte olduğu kolesistittir. Bu genellikle safra kesesinin boşaldığı safra yollarını  tıkayan safra kesesi taşlarından kaynaklanır.

Safra kesesi ultrasonu gereken diğer durumlar ise :

nedeni bilinmeyen üst sağ karın ağrısı , safra kesesi kanseri , safra kesesi ampiyemi , safra kesesi polipleri, porselen safra kesesi, safra kesesi perforasyonudur.

Safra kesesinin tamamı safra taşları, safra  çamuru ve duvar kalınlaşmasını değerlendirmek  için boyuna ve enine olarak taranır. Safra kesesinin duvarı üç katmanlıdır . Duvar kalınlığı, ön duvarda enine iken ölçülmelidir.

Duvar kalınlığı 3 mm den az olmalıdır. Kontrakte yani kasılmış bir safra kesesinde duvar kalınlaşmış görünebilir. Safra kesesi duvarı genellikle kronik vakalarda 5 mm den fazla , akut vakalarda 9 mm den fazla olur.  

Ana safra kanalının genişliği  her 10 yaş için 1 mm veya yetişkinde  7 mm’dir. 

Karaciğer böbreğin alt kutbunun altına uzanırsa, hepatomegali vardır. Ayrıca, diyaframdan karaciğerin alt ucuna kadar ölçebilir,15 cm üzerindeyse hepatomegali denilebilir.

Hepatobiliyer Ultrason Fiyatları 2024

İstanbulda hepatobiliyer ultrason fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Hepatobiliyer ultrason fiyatları hakkında bilgi almak için 02126321059 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.