İnce bağırsak pasaj, ince bağırsağın görüntülerini üretmek için floroskopi adı verilen gerçek zamanlı bir röntgen biçimi ve baryum bazlı bir kontrast madde kullanır. Güvenlidir, invaziv değildir ve bağırsak hastalığı, tıkanıklıklar, polipler, kanser ve diğer semptomların doğru şekilde teşhis edilmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Nasıl hazırlanacağınız konusunda bilgilendirileceksiniz. Müshil kullanmanız istenebilir ve muayeneden birkaç saat önce hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz istenebilir. Hamile olma olasılığınız olup olmadığını doktorunuza söyleyin ve son zamanlardaki hastalıkları, tıbbi durumları, aldığınız ilaçları ve özellikle kontrast maddelere karşı alerjileri tartışın. Takıları evde bırakın ve bol, rahat giysiler giyin. Önlük giymeniz istenebilir.

İnce bağırsak pasaj grafisi nedir?

İnce bağırsak pasaj , ince bağırsağı değerlendirmek için kullanılan floroskopik bir  prosedürdür. İşlemden önce hasta,  röntgen görüntülerini iyileştiren bir kontrast madde olan baryum  veya iyot bazlı bir kontrast içeren bir sıvı içer. Kontrast mideden ince bağırsağa geçerken, radyolog  herhangi bir anormallik aramak için bir röntgen cihazı kullanacaktır. Prosedür tek başına gerçekleştirilebilmesine rağmen, genellikle üst Gastrointestinal (GI)  floroskopik incelemeden sonra yapılır. Çalışma sırasında, bağırsağınızın tüm yüzeylerini kontrastla kaplamak için röntgen masasındaki konumunuzu döndürmeniz istenebilir.

İnce bağırsak pasaj grafisinin yaygın kullanımları nelerdir?

İnce bağırsağın boyut ve şekil anormallikleri açısından değerlendirilmesi ve atık maddenin bunun içinden nasıl geçtiğini değerlendirmek için ince bağırsak pasaj yapılır. Ayrıca aşağıdaki gibi durumları teşhis etmek için de yapılabilir:

Crohn hastalığı, ince bağırsak tıkanıklığı, enflamatuar barsak hastalığı, anormal kitleler veya polipler , ince bağırsak kanseri, karın veya bağırsak ameliyatı ile ilgili komplikasyonlar

İnce bağırsak pasaj grafisine nasıl hazırlanmalıyım?

Aldığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Özellikle iyotlu kontrast maddelere karşı alerjileri listeleyin. Doktorunuza son hastalıklar veya diğer tıbbi durumlar hakkında bilgi verin.

Kadınlar hamileyse her zaman doktorlarına ve teknisyenlerine söylemelidir. Doktorlar, fetüsü radyasyona maruz bırakmaktan kaçınmak için hamilelik sırasında test yapmayacaktır. Bir röntgen gerekliyse, doktor bebeğe radyasyon maruziyetini en aza indirmek için önlemler alacaktır.  

İncelemeden bir gün önce ne yiyip içemeyeceğinize dair ayrıntılı talimatlar verilecektir.  Sindirim sisteminin görüntülenmesini iyileştirmeye yardımcı olması için bir müshil almanız istenebilir. Müshil kullanırken bol sıvı içmelisiniz. İşlemden birkaç saat önce yemek yememeniz veya içmemeniz istenecektir.

İnceleme için bazı kıyafetleri çıkarmanız ve/veya önlük giymeniz gerekebilir. Takıları, çıkarılabilir dişler, gözlükleri ve röntgen görüntülerini engelleyebilecek herhangi bir metal nesneyi veya giysiyi çıkarın.

Floroskopi nedir ?

Bu muayene tipik olarak bir radyografik tablo, bir veya iki röntgen tüpü ve bir video monitörü kullanır. Floroskopi, x-ışınlarını video görüntülerine dönüştürür. Doktorlar prosedürleri izlemek ve yönlendirmek için kullanırlar. Röntgen makinesi ve muayene masasının üzerinde asılı duran bir dedektör videoyu üretir.

Ek ekipman, ince bağırsağın daha iyi görüntülenmesi için karnınıza hafifçe bastırmak için kullanılan bir sıkıştırma veya palpasyon küreği içerebilir.

İnce bağırsak pasaj grafisi nasıl yapılır ?

X-ışınları, ışık veya radyo dalgaları gibi bir radyasyon şeklidir. X-ışınları vücut dahil çoğu nesneden geçer. Teknoloji uzmanı, x-ışını ışınını dikkatle ilgilenilen alana doğrultur. Makine, vücudunuzdan geçen küçük bir radyasyon patlaması üretir. Radyasyon, fotoğraf filmine veya özel bir dedektöre bir görüntü kaydeder.

Vücudun farklı bölgeleri farklı derecelerde x-ışınlarını emer. Yoğun kemik radyasyonun çoğunu emerken, yumuşak doku (kas, yağ ve organlar) daha fazla x-ışınlarının geçmesine izin verir. Sonuç olarak, röntgende kemikler beyaz, yumuşak doku gri tonlarında ve hava siyah görünür.

Çoğu röntgen görüntüsü elektronik olarak depolanan dijital dosyalardır. Doktorunuz, durumunuzu teşhis etmek ve yönetmek için saklanan bu görüntülere kolayca erişebilir.

Floroskopi, görüntüler oluşturmak ve bunları bir video monitörüne yansıtmak için sürekli veya darbeli bir röntgen ışını kullanır. İnceleme sırasında, ilgi alanını net bir şekilde tanımlamak için bir kontrast madde kullanılır. Floroskopi, doktorunuzun hareket halindeki eklemleri veya iç organları görmesini sağlar. İnceleme ayrıca hareketsiz görüntüleri veya filmleri yakalar ve bunları elektronik olarak bir bilgisayarda saklar.

İnce bağırsak pasaj grafisi nasıl çekilir ?

Görüntüleme muayenesi başlamadan önce, iki veya daha fazla büyük bardak kontrast madde içmeniz istenecektir.

Teknisyen sizi röntgen masasına yerleştirecek ve röntgen makinesini karın bölgenizin üzerine konumlandıracaktır. Vücudunuzun belirli kısımlarını korumaya yardımcı olması için bir kurşun kalkan takmanız istenebilir.

Kontrast ince bağırsağınıza ulaştığında, radyolog floroskopi yoluyla akışını gözlemleyecektir. Önemli anormalliklerin spot röntgeni çekilecektir.

Çok hareketsiz durmalısınız ve teknisyen röntgeni çekerken nefesinizi birkaç saniye tutmanız gerekebilir. Bu, bulanık bir görüntü olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Teknisyen, röntgen makinesini etkinleştirmek için bir duvarın arkasına veya yan odaya yürüyecektir.

Radyoloğun ince bağırsağın tamamını yeterince inceleyebilmesini sağlamak için muayene boyunca kontrast madde içmeye devam edeceksiniz. Sıvının mideden ince bağırsağa geçmesini teşvik etmek için röntgenler arasında sağ tarafınıza yatmanız istenebilir. Kontrast ince bağırsağın sonuna ulaştığında, radyoloğun daha iyi görebilmek için karnın sağ alt kısmına eldivenli bir el veya kürekle basması gerekebilir.

Kontrast kolona ulaştığında, banyoyu kullanmanız istenecektir. Daha sonra kontrastın ince ve kalın bağırsaklarda nasıl dağıldığına dair genel bir resim sağlamak için tek bir ek röntgen çekilecek.

Muayenenin süresi kontrastın mideden kalın bağırsağa geçmesi için geçen süreye bağlıdır. Bu prosedür yaklaşık bir ila iki saat sürer, ancak bazı hastalarda iki kat veya daha fazla sürebilir.

Bölüm politikasına bağlı olarak, bir vasi genellikle bir çocuğa röntgen odasına kadar eşlik edebilir. Vasiden vücudunun belirli kısımlarını korumak için kurşun bir önlük giymesi istenecektir. Çocuğun üreme organlarını radyasyona maruz kalmaktan mümkün olduğunca korumak için bir kurşun kalkan da kullanılabilir.

Röntgen odasına getirilemeyen hastanedeki çocuklara portatif bir cihazla yatak başında röntgen çekilebilir.

Röntgen teknisyeni çocuğu konumlandıracak ve ardından röntgen makinesini etkinleştirmek için bir duvarın arkasına veya yan odaya yürüyecektir. Görüntüyü bulanıklaştırma olasılığını azaltmak için çocuk hareketsiz kalmalıdır. Daha büyük çocuklardan röntgen sırasında nefeslerini tutmaları ve birkaç saniye hareketsiz kalmaları istenecek, bebeklerin hareketsiz kalması için yardıma ihtiyacı olabilir.

İşlem sırasında ve sonrasında neler yaşayacağım?

Kontrast madde, kalın, kireçli beyaz bir içecek veya daha lezzetli hale getirmek için genellikle aromalı berrak ince bir sıvı şeklinde yutulur. İçtiğinizde biraz şişkinlik ve mide bulantısı hissedebilirsiniz.

Muayene sırasında karnınızın bazı kısımlarının sıkıştırılmasından dolayı biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Çok miktarda kontrast madde yutulduğundan, işlemi takip eden saatlerde banyoya yakın olmanız önerilir. Kontrast madde ishale neden olabilir.

İşlemden hemen sonra normal aktivitelere ve diyete dönebilmelisiniz. Muayeneden sonraki günlerde dışkınız beyazımsı bir renk alabilir veya kabızlık yaşayabilirsiniz. Sindirim sisteminizde kalan baryumun atılmasına yardımcı olmak için muayeneden sonraki günlerde bol miktarda sıvı içmek önemlidir.

İnce Bağırsak Pasaj Grafisi Fiyatları 2024

İnce bağırsak pasaj grafisi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. İnce bağırsak pasaj grafisi  fiyatları hakkında bilgi almak için 02126321059 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.