Meme biyopsisi nedir ?

Memedeki kitleler ve  anormallikler genellikle fizik muayene, mamografi veya diğer görüntüleme yöntemleri ile tespit edilir. Bununla birlikte, bu görüntüleme testlerinden, bir kitlenin iyi huylu mu ? kötü huylu mu? olup olmadığını söylemek her zaman mümkün değildir.Meme biyopsisi , memede görüntüleme yöntemleri ile  şüpheli bulunan bir  alandan bir miktar hücre örneğinin alınıp , tanı koymak için  mikroskop altında incelenmesidir.  Bu biyopsi cerrahi doku örneklemesine göre daha az invaziv bir yöntemdir.  Görüntüleme eşliğinde meme biyopsisi kitlenin tamamını çıkartmak için yapılmaz.

Ultrason eşliğinde meme biyopsisi , ultrasonda görülen kitle içerisinden , ultrason rehberliğinde doku örneği alınması işlemidir.

Meme ultrasonun da aşağıdaki gibi bir anormallik olduğunda ultrason eşliğinde  meme biyopsisi yapılabilir:

Şüpheli bir bir kitle

Meme dokusunun yapısında bozulma

Anormal doku değişikliği alanı

Meme  biyopsisi öncesinde, doktorunuza bildirmeniz gerekenler :

Herhangi bir alerjiniz varsa

Son yedi gün içinde aspirin kullanımınız varsa

Kan inceltici ilaçlar (antikoagülanlar) alıyorsanız

meme biyopsisi 2 meme biyopsisi

 Meme biyopsi nasıl yapılır ?

Ultrason eşliğinde meme biyopsisi çeşitleri

İnce iğne aspirasyon biyopsisi

Meme biyopsisinin en basit şeklidir ve klinik meme muayenesinde tesbir edilen bir kitleyi değerlendirmek için  kullanılabilir. Prosedür için hasta sırtüstü yatar . Doktorunuz  bir elle kitleyi  ultrason probu ile görüntülerken , diğer eliyle  çok ince bir iğneyi kitleye görerek   yönlendirir.

İğne, hücre örneği almaya yarayan  şırıngaya bağlıdır. İnce iğne aspirasyonu, sıvı dolu  kist ile kitle arasında ayrım yapmak ve daha invaziv bir biyopsi prosedürünü önlemek için hızlı bir yoldur.

 

Tru-cut ( core )  biyopsi:

Bu tür meme biyopsileri, mamografide veya ultrasonda görülen veya meme muayenesi sırasında doktorunuzun tesbit ettiği,  meme kitlesini değerlendirmek için kullanılır. Radyolog çoğunlukla ultrason kılavuzluğunu kullanarak meme kitlesi içindeki doku örneklerini çıkarmak için   tru-cut  iğnesi kullanır.Her biri bir pirinç tanesi boyutunda birkaç numune toplanır ve doku  özelliklerini belirlemek için patolojik olarak  analiz edilir.

Ultrason kılavuzluğunda tru-cut( core) biyopsi: İnsan vücudundaki yapıların hassas görüntülerini üretmek için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan bir görüntüleme yöntemi olan ultrason kullanılarak biyopsi iğnesinin konumlandırılması yapılır. Bu işlem sırasında bir ultrason masasına sırt üstü yatarsınız. Radyolog  ultrason cihazını (transdüseri) memenize  tutarak,  memenizdeki kitleyi bulur, iğneyi konumlandırmak için ultrason görüntülemesini kullanır.

Meme biyopsisinden sonra, biyopsi alanının üzerine yalnızca bandajlar ile eve gidersiniz. Günün geri kalanında dinlenebilir yada normal etkinliklerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Göğüs biyopsisinden sonra ağrı ve rahatsızlığı olmaması için, ağrı kesici alabilir ve şişmeyi azaltmak için biyopsi bölgesine soğuk uygulayabilirsiniz.

Meme biyopsi sonuçları

Tru-cut  biyopsisinin sonuçlarının çıkması birkaç gün sürebilir. Biyopsi işleminden sonra, meme dokunuz bir laboratuvara gönderilir; burada kan ve vücut dokusu analizinde uzmanlaşmış bir doktor (patolog), mikroskop ve özel işlemler kullanarak numuneyi inceler.

Patolog, bir patoloji raporu hazırlar ve sonuçları sizinle paylaşacak doktorunuza gönderir. Patoloji raporu, doku örneklerinin boyutu ve tutarlılığı, biyopsi alanının konumu hakkında ,  kanserli olan yada  kanserli olmayan (benign) değişiklikler veya kanser öncesi hücrelerin mevcut olup olmadığı hakkında detaylar içerir.

Ücreti Ne Kadar ?
Dr.Abdullah Cevahir
Radyoloji Uzmanı
Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

  • 09 Ağustos 2019
    Dilek Keser

    Rahim de Myomlar var, Biyopsi fiyatı rica edecektim

  • 17 Ağustos 2019
    Hekimoğlu Görüntüleme

    Meme biyopsisi fiyatları hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 ve 05359214295 nolu telefonlarımızdan alabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.