mide duodenum grafileri

Mide filmi (özofagus, mide, duodenum grafisi )  nedir?

Mide Duodenum Filmi; Özefagusun değerlendirilmesi için diagnostik testler; yapısal bozuklukların gösterilmesi, fonksiyonel anomalilerin belirlenmesi ve özefagusun mide suyuna maruziyetinin ölçülmesinden oluşmaktadır. Özofagusun morfolojisi ve motor fonksiyonlarının değerlendirilmesinde ilk tercih edilen radyolojik tetkik baryumlu mide filmi dir.

ÖMD grafisi, doktorun üst GI (gastrointestinal) yolunuzu görüntülemek için floroskopi adı verilen gerçek zamanlı X-ışınları ve baryum adı verilen bir sıvı kontrast maddesi kullandığı bir prosedürdür. Baryum, üst GI yolunuzu (yemek borusu, mide ve ince bağırsağın veya duodenumun ilk kısmı) bir röntgende daha görünür hale getirecektir. Floroskopi (gerçek zamanlı röntgen) iç organları hareket halinde görmeyi mümkün kılar. Üst GI yolu baryum ile kaplandığında, radyolog yemek borusu, mide ve duodenumun anatomisini ve işlevini görebilir ve değerlendirebilir.

Yutma güçlüğü, boğazda yanma, ağrılı yutma, göğüs ağrısı, globus, tedavi öncesi ve sonrası değerlendirme baryumlu mide filmi nin başlıca endikasyonlarıdır. Baryumlu mide filminde  kombine floroskopik değerlendirme bu hastalıkların teşhisinde daha etkilidir. Özefagial bir hastalıktan şüphelenildiğinde hastalarda tanıya yönelik ilk test mide ve duodenumun da tam değerlendirmesini içeren baryumlu mide filmi olmalıdır.

Mide filmi öncesinde hazırlık gereklidir.Tetkikten önce en az 8 saat hasta yemek yememeli, su ve sigara içmemelidir.

ÖMD filmi nasıl çekilir ?

Boş mideye ağız yoluyla alçı görünümünde baryum sıvısının içirilmesi ile tetkik başlar. Yutma esnasında alınan görüntüleriyle yutma fonksiyonu değerlendirilir. Baryum mideyi doldurduktan sonra hasta baş aşağı çevrilerek grafi çekilmeye devam edildiğinde fundus bölgesi konturları tamamen görülür ve yemek borusuna kaçak olup olmadığı yani reflü olup olmadığı bu şekilde anlaşılır.

Opak madde hızlı bir şekilde içirilerek tüm özefagus lümenini doldurması sağlanır. Bu metotla kanser, büyük ülserler ve “web”ler tanımlanıp özofagus konturu, motilitesi ve genişleme yeteneği etkin bir biçimde değerlendirilir.

Sürekli dinamik kayıt faringial ve özofagial motilitenin değerlendirilmesinde tercih edilen bir tekniktir. Normal bir erişkinde bolus geçiş 20-24 cm uzunluğundaki özofagustan 6-8 saniyede tamamlanır. Özofagus motilitesi bozuk olan hastalarda baryumun retansiyonu ve gecikmiş boşalması önemli bir görüntüdür.

Mideye indikten sonra midenin katlantıları, mide duvarında olan ülserler dışa doğru taşmış dolum fazlalığı şeklinde görülür. Midenin konturlarının mide içerisine doğru dolum eksikliği göstermesi bir kitle göstergesidir ve mide kanseri lehine düşünülür. Bu dolum eksikliğinin üzerinde yine dışarı doğru yönlenmiş küçük dolma fazlalıkları ise aynı şekilde mide tümörü üzerinde gelişmiş olan bir ülseri işaret eder.

Mide duvarından konturlarından direk dışarıya doğru olan dolum fazlalıklarında peptik ülsere yani midedeki asit fazlalığına bağlı benign ülserler düşünülürken, az önce bahsedilen dolum eksikliği üzerindeki dolum fazlalığı, mide kanseri ülserlerini düşündürür.

Baryumun mide çıkışına takıntısız geçmesi geçtikten sonra bulbus ve duodenum bölgelerinde aynı şekilde dolma fazlalığı veya sebat eden dolum alanları ülser lehine alınabilir. Bulbus ve duodenumdaki ülserlere bağlı gelişen darlıklar ise yine bu grafide rahatlıkla görülür.

ömd grafisi fiyatları 2023

ÖMD grafisi neden yapılır ?

ÖMD grafisi, doktorunuz aşağıdakilerin nedenini araştırmak için yapabilir:

Mide bulantısı ve kusma, göğüs ve karın ağrısı, yutma güçlüğü, açıklanamayan kilo kaybı , reflü (kısmen sindirilmiş gıda ve sindirim sularının geriye gelmesiı), açıklanamayan kusma, şiddetli hazımsızlık, dışkıda kan (iç GI kanamayı gösterir), 

ÖMD grafisinde  ayrıca şunlar da tespit edilebilir:

Kanser gibi anormal büyümeler, yemek borusu, mide ve duodenum iltihabı, barsak duvarındaki anormallikler, intestinal malrotasyon (  bağırsağının dolanması) gibi anatomik problemler, yemek borusu varisleri, gastroözofageal reflü, hiatal herni, skar dokuları veya darlıklar, blokajlar, ülserler.

ÖMD grafisi ne kadar sürer?

ÖMD grafisi prosedürü genellikle yaklaşık 2 saat sürer. Baryum ince bağırsağınızda yavaş hareket ederse, ÖMD grafisi prosedürü 5 saate kadar sürebilir.

ÖMD grafisi ve Endoskopi

Endoskopi, doktorunuzun endoskop veya kısaca dürbün adı verilen bir alet kullanarak vücudunuzun içine bakmasını sağlayan bir prosedürdür. Endoskopun uzun, ince bir tüpe bağlı küçük bir kamerası vardır. Doktor, bir organın içini görmek için onu bir vücut geçiş yolundan veya açıklığından geçirir. Bazen kolondan poliplerin çıkarılması gibi ameliyatlarda endoskoplar kullanılır.

ÖMD grafisi ve Baryumlu Özefagus Grafisi

ÖMD grafisi ile doktorunuz yemek borunuzu, midenizi ve ince bağırsağın veya duodenumun ilk bölümünü görebilir. Oysa bir baryum yutulması farinks, yemek borusu ve midenizin üst kısmını inceler.

ÖMD grafisine hazırlık

Bir ÖMD grafisine hazırlanmak için 8 saatlik açlık gereklidir. Sahip olduğunuz herhangi bir tıbbi durum ve aldığınız tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve takviyeler hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Üst GI sisteminizi net bir şekilde görmek için, doktorunuz büyük olasılıkla ÖMD grafisinden önceki 8 saat boyunca bir şey yememenizi, içmemenizi, sigara içmemenizi veya sakız çiğnememenizi isteyecektir.

Doktorlar hamilelere röntgen filmini önermez çünkü röntgen fetuse zarar verebilir. Hamileyseniz veya olma ihtimaliniz varsa doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuz farklı bir prosedür önerebilir.

Prosedürün yararları, nispeten küçük olan röntgen riskinden daha ağır basıyorsa, doktor çocuğunuz için bir ÖMD grafisi önerebilir. İşlem sırasında çocuğunuzun röntgen ışınlarına maruz kalmasını azaltmak için kullanılan güvenlik önlemleri hakkında çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

ÖMD grafisi çekimi

Hastanede veya ayakta tedavi merkezinde ÖMD grafisi yapılabilir. Anestezi  gerekmez. ÖMD grafisi prosedürü genellikle yaklaşık 2 saat sürer. Baryum ince bağırsağınızda yavaşça hareket ederse, ÖMD grafisi prosedürü 5 saate kadar sürebilir.

İnce bağırsakta kas hareketini yavaşlatan bir ilaç enjeksiyonu alabilirsiniz. Bu, organlarınızın yapılarını röntgenlerde görmeyi kolaylaştırır.

Röntgen çekilmeden önce, 16 ila 20 ons (480 ila 600 mililitre) milkshake benzeri bir içecek içmelisiniz. İçecek, x-ışınlarında iyi görünen baryum adı verilen bir madde içerir.

ÖMD grafisi prosedürü için, bir röntgen makinesinin önünde durmanız veya oturmanız ve üst GI yolunuzun iç yüzeyini kaplayan baryum içmeniz istenecektir. Daha sonra röntgen masasına uzanacaksınız ve teknisyen floroskopide baryumun GI yolunuzdan geçişini izleyecektir. Teknisyen karnınıza bastırabilir veya üst GI yolunuzu baryumla eşit şekilde kaplamak için birkaç kez pozisyon değiştirmenizi isteyebilir.

Zaman zaman, bazı hastalara, genellikle iyot içeren, ağızdan alınan diğer kontrast formları verilir. Bu alternatif kontrast maddeler, hasta yakın zamanda GI kanalında ameliyat geçirmişse veya diğer kontrast maddelere karşı alerjisi varsa kullanılabilir. Hangi tip kontrast maddenin kullanılacağına radyolog karar verecektir.

Çocuklar genellikle baryumlu kontrast maddeyi itirazsız içerler. Çocuk kontrast maddeyi içmeyecekse, radyoloğun incelemeyi tamamlamak için mideye küçük bir tüp geçirmesi gerekebilir.

ÖMD grafisinden sonra 

İşlemden sonraki ilk bir saat karın bölgenizde kramp ve şişkinlik olabilir.

Hastaneden veya ayakta tedavi merkezinden ayrıldıktan sonra normal aktivitelerin çoğuna devam edebilirsiniz.

Birkaç gün boyunca, dışkılarınız beyaz veya GI sisteminizdeki baryumdan açık renkli olabilir.

Talimatlar, kalan baryumu GI kanalınızdan nasıl temizleyeceğinizi açıklayacaktır. Tüm talimatları izlemelisiniz.

ÖMD grafisi sonuçları

Yemek borusundaki anormal sonuçlar aşağıdaki sorunları gösterebilir:

Akalazya, divertikül, yemek borusu kanseri, yemek borusu daralması (striktür) – iyi huylu, hiatal herni, ülserler.

Midede anormal sonuçlar aşağıdaki sorunları gösterebilir:

Mide kanseri, mide ülseri – iyi huylu, gastrit, polipler (genellikle kanserli olmayan ve mukus zarında büyüyen bir tümör), pilor stenozu (daralma).

İnce bağırsaktaki anormal sonuçlar aşağıdaki sorunları gösterebilir:

Malabsorpsiyon sendromu, ince bağırsakların şişmesi ve tahrişi, tümörler, ülserler

ÖMD grafisi testi aşağıdaki koşullar için de yapılabilir:

Halka şeklindeki pankreas, duodenum ülseri, gastroözofageal reflü hastalığı, gastroparezi, bağırsak tıkanıklığı, alt yemek borusu halkası, birincil veya idiyopatik bağırsak psödo-obstrüksiyonu

ÖMD Grafisi Fiyatları 2024

İstanbulda ÖMD grafisi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. ÖMD grafisi fiyatları hakkında bilgi almak için 02126321059 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Yorumlar

 • 10 Mayıs 2021
  Demet gevher

  Merhaba Baryumlu mide duodenum filmi çektirmek gerekiyor.Randevu fiyat.bilgisi alabilirmiyim?

 • 17 Kasım 2022
  Rıdvan turul

  2 buçuk yaşında erkek çocuk

 • 05 Ocak 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba merkezimizde 2 buçuk yaşında mide duodenum filmi yapılmamaktadır.

Görüşlerinizi bildiriniz.