üst batın abdomen ultrasonu

Üst Abdomen /Batın  ultrasonu nedir?

Üst batın/abdomen ultrasonu, yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Abdomen  ultrasonu doktorunuzun karın içindeki organları ve yapıları görmesine yardımcı olur.

Ultrason görüntülemesi güvenli ve ağrısızdır. Ayrıca giderek daha yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Ultrason görüntüleri gerçek zamanlı olarak yakalanır. İç organların yapısını ve hareketini ve ayrıca kan damarlarından akan kanı gösterebilir. Bu görüntüleme yöntemi  hamile kadınlarda fetusu görüntülemek ve incelemek için en yaygın kullanılan görüntüleme yöntemidir, fakat aynı zamanda birçok başka klinik kullanım alanı vardır.

Abdominal ultrason neden yapılır?

Abdominal ultrason , karın boşluğundaki ana organları kontrol etmek için kullanılır. Bu organlar arasında safra kesesi, böbrekler, karaciğer, pankreas ve dalak bulunur.

Ultrason incelmesine ihtiyaç duyular diğer durumlar ise : organlarda boyut artışı  (karaciğer, dalak veya böbrekler gibi), karın boşluğunda sıvı , safra taşı, fıtık , pankreatit , böbrek tümörü veya idrar yolunda tıkanıklık , böbrek taşı , karaciğer kanseri ,  apandisit, tümörler

Abdomen ultrasonunun riskleri nelerdir?

Abdominal ultrasonda risk yoktur. Röntgen veya BT taramalarının aksine, ultrasonda  radyasyon kullanılmaz, bu nedenle doktorlar hamile kadınlarda gelişmekte olan bebekleri takip  etmek için ultrason görüntülemesini kullanmayı tercih eder.

Karaciğerin  büyüklüğü, iç yapısı bu organı genel olarak etkileyen hepatit , siroz , yağlanma gibi durumlar açısından değerlendirilir. Kist yada kitle var ise bunlar iyi yada kötü huylu mudur ? sorularına cevap aranır.

Safra kesesi ve safra yollarında safra taşları , safra çamuru, safra kesesi iltihabı , safra kesesi ve safra yolları kitleleri araştırılır. Sarılık nedenlerinin araştırılması sırasında safra yollarında tıkanma olasılığı nedeniyle safra kesesi ve safra yollarının ultrason ile değerlendirilmesine sıklıkla ihtiyaç duyulur.

Pankreasın iltihabi hastalıkları , pankreas kitleleri , kistleri araştırılır.

Dalak büyüklüğü,  kist yada kitle var mı ? Dalak büyük ise büyümeye neden olabilecek sebepler araştırılır.

Böbrek üstü bezleri kist yada kitle yönünden değerlendirilir.

Böbrekler şekil ve büyüklük yönünden değerlendirlir. Diyabet , hipertansiyon , böbrek yetmezliği gibi böbreği bir bütün olarak etkileyen hastalıklar yanında böbrekte ve / veya idrar yollarında  taş , kum var mı araştırılır. Böbrek kistleri , iyi huylu yada kötü huylu böbrek kitleleri değerlendirilir.

Üst Batın Ultrason Fiyatları 2024

İstanbulda üst batın ultrason fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Üst batın ultrason  fiyatları hakkında bilgi almak için 02126321059 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Yorumlar

 • 29 Eylül 2020
  Nihat uzun

  Batin ultrasona randevum var acaba cektirmeden önce Aç karnınami yoksa tok karninami hazırlanmak lazım.iyi günler

 • 18 Ekim 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  merhaba batın ultrason incelemesi aç karnına yapılmaktadır.

 • 25 Kasım 2020
  zeki

  TÜM BATIN ULTRASON TEMİZ ÇIKTI. KARACİĞER BÖBREK DALAK SAFRA PANKREAS BUNLARDA BİŞİ GÖZÜKMEDİ . ULTRASONDA BUNLARDA BİRŞEY GÖZÜKMEDİYSE YOK DEMEKTİR DEĞİL Mİ MR BT GEREK YOK DEĞİLMİ. BUNLAR DA ÇIKMAYAN DİĞERLERİNDE ÇIKAR MI. TŞK EDERİM.

 • 24 Ekim 2021
  İLKAN KABUK

  gastrit için de geçerlimi bu tedavi ?

 • 27 Ekim 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba üst batın ultrasonu bir tedavi yöntemi değildir. Gastrit gibi şikayetler varlığında batın üst bölümündeki organları değerlkendirmek üzere üst batın ultrasonu istenebilir.

Görüşlerinizi bildiriniz.