ultrason

Ultrason Nedir?

Ultrason taraması, ses dalgalarını kullanarak vücudun içinin gerçek zamanlı bir görüntüsünü oluşturur. Ultrason genellikle ağrısız ve non-invazivdir. Ultrason, radyasyon kullanmadığı için röntgenden farklı çalışır.

Ultrason taramaları, vücudun muayene edilen kısmına yönelik yüksek frekanslı ses dalgaları gönderilerek gerçekleştirilir. Ses dalgaları, geri yansıyan ekoları da algılayan bir dönüştürücü tarafından yayılır. Yansıyan ses dalgaları (yankılar), bir monitörde kaydedilebilecek bir görüntü oluşturur.

Görüntüleme yöntemleri arasında yer alan ultrason, yüksek ses dalgaları kullanılarak yapılır. Pek çok hastalığın teşhisinde kullanılırken, hamilelik döneminde de bebeğin görüntülenmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Herhangi bir yan etkisi olmadığından dolayı en güvenilir olan yöntemdir. Işın yöntemi kullanılmadığından dolayı herhangi bir risk taşımaz. Sizler de zorunlu kaldığınız durumlarda güvenle çektirebilirsiniz.

Uygulama esnasında da acı ve ağrı vermediğinden dolayı stresli bir durum ile karşı karşıya kalınmaz. Hemen hemen vücudun her bölgesinde uygulanabilir.

Ayrıntılı ya da yüzeysel olarak uygulanma yapılır. Uzman radyologlar tarafından çekilen ultrason fiyatları da diğer görüntüleme yöntemlerine oranla oldukça uygun fiyatlıdır.

En hızlı sonuçlanan ve detaylı çekildiğinde her hastalığın teşhisinin koyulabildiği ultrason hizmetini Hekimoğlu görüntüleme firmasından alabilirsiniz.

İhtiyacınız olan hizmeti en kısa sürede ve güvenle alabilirsiniz. Doktorunuzun önermesi durumunda ertelemeden mutlaka yaptırmalısınız.

Ultrason Nasıl Yapılır?

En sık kullanılan ve güvenilir görüntüleme yöntemleri arasında yer alan ultrason yöntemi oldukça kolay şekilde gerçekleşen bir işlemdir.

Görüntüleme öncesi ya da sonrası herhangi bir hazırlık süreci gerekmez. Hastanın görüntülenecek olan bölgesinin üzerine jel sürülür ve ultrason cihazı bu gölge üzerinde oynatılarak görüntü ekrana yansıtılır.

Ultrason en doğru şekilde yanıt vermesi için jel kullanımı önemlidir. Ses dalgaları ile çalışan probu görüntülenecek olan bölgenin üzerinde gezdirerek elde edilen görüntüler kaydedilir. En net görüntüyü alana kadar prob bölgenin üzerinde gezdirilir.

İşlem acı ve ağrılı bir işlem değildir. Vücuda herhangi bir ışın da girmediğinden dolayı gönül rahatlığı ile yaptırılabilir.

Ultrason fiyatları uygulanan bölge sayısına göre ve kuruma göre değişkenlik gösterebilir. Daha uygun fiyatlarda hizmet almak ve güvenli bir şekilde işlem yaptırmak için Hekimoğlu görüntüleme firmasından hizmet alabilirsiniz.

Ultrason Nasıl Çekilir?

Pek çok hastalığın teşhisinde ve gebelik sürecinde kullanılan ultrason yöntemi çekimi oldukça basittir. Herhangi bir zıtlıkla karşılaşılmadığı durumda ortalama 15-20 dakika kadar süren bir işlemdir.

Ultrason işleminden önce hazırlık gerekmez. Görüntülenecek olan bölge açılarak üzerine jel sürülür ve cihazın probu gezdirilir. Görüntünün en net hali yakalanana kadar en detaylı şekilde bakılır.

Farklı alanlarda kullanımı olan görüntüleme yöntemi en rahat şekilde çekilen yöntemdir. Uzman radyologlar tarafından sonuçlanan görüntüleme yönteminde doktorunuz en net görüntüleri çeker.

Oldukça kolay ve rahat geçen ultrason fiyatları da uygundur. Görüntüleme merkezlerine göre fiyatlarda değişiklikler meydana gelebilir. Sizler de ihtiyacınız olan hizmeti daha uygun fiyatlarda almak için Hekimoğlu firması ile iletişim kurabilirsiniz.

Kısa sürede aynı gün içinde sonuçlarını da alarak hastalığınızın teşhisini öğrenebilirsiniz. Böylelikle risk taşımayan ve yan etkisi olmayan bir teknik ile kısa süre içinde hastalığınızı öğrenebilirsiniz.

Ultrason Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kullanım alanı oldukça geniş olan ultrason genellikle gebelik sürecinde takip amaçlı kullanılır. Gebeliğin yanı sıra hastalıkların teşhisi için de kullanılır.

Tüm batın ultrasonu karaciğer, safra kesesi, pankreas ve dalak gibi karın iç organların görüntülenmesinde uygulanır. Gebelik sürecinde ya da pelvik organlar herhangi bir sıkıntı durumu meydana geldiğinde de rahim için görüntülenir.

Kadın pelvisine, uterusa, servikse, fallop tüplerine ve yumurtalıklara bakmak için transvajinal ultrason (dönüştürücü vajinadayken) veya harici pelvik ultrason kullanabilen kadın pelvis ultrasonu incelemesidir.

Yalnız kadınlarda değil erkeklerde de uygulanır. Ultrason geniş alanlarda kullanıldığından dolayı en sık tercih edilen yöntemdir. Kalbi görüntülemek ve kan akış hızını ölçmek için de kullanılır.

Memede kitle gibi meme semptomlarını değerlendirmek ve ayrıca yoğun meme dokusu olan kadınlarda meme kanseri taraması yapmak için kullanılan meme ultrasonu incelemesi kullanılır.

Böbrekler ve mesane dahil olmak üzere idrar yolunu taramak için kullanılan üriner ultrason incelemesinde kullanılır.

Prostat bezinin görüntülenmesi için de kullanılan bir yöntemdir. Böbrekler, böbrek üstü bezleri , karaciğer gibi tüm iç organların görüntülenmesinde en sık tercih edilen yöntemdir.

Uygulanan bölgeye göre değişen ultrason fiyatları da oldukça uygundur. Herhangi bir organınız için çektirmeniz gerekirse ya da gebelik takibiniz için çektireceğiniz zaman Hekimoğlu görüntüleme firması tarafından güvenle hizmet alabilirsiniz.

Ultrason Çeşitleri Nelerdir?

Ultrasonlar, vücuttaki organları veya yapıları değerlendirmek için yapılan non-invaziv tanı muayeneleridir. Ultrasonlar, incelenen dokudan yankılanan yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır ve kaydedilen sesler bir görüntü oluşturmak için kullanılır. Ultrasonlar güvenli ve ağrısızdır. X-ışını görüntülemenin aksine, ultrasonlar herhangi bir iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalma içermez. Ultrasonlar en yaygın olarak hamilelik sırasında fetal gelişimi kontrol etmek için kullanılır, ancak birçok klinik kullanımları da vardır. Bir kişi ağrı, şişlik veya organların görüntülenmesini gerektiren diğer anormallikler yaşıyorsa, doktorlar ultrason isteyebilir. 

Obstetrik (Hamilelik) ultrasonları– Bu ultrasonlar bebeğin cinsiyetini veya doğum tarihini belirlemek için yapılır. Ayrıca ikiz veya çoğul gebelik olup olmadığını da belirleyebilirler. Ek olarak, doğum kusurları, makat pozisyonu veya plasenta sorunları gibi uterusla ilgili olası sorunları veya komplikasyonları tespit edebilirler.

Teşhis ultrasonları – Doktorlar çok çeşitli durumları teşhis etmek için ultrason kullanır.

Karın ultrasonları – Karaciğer, pankreas, böbrekler, safra kesesi, dalak, aort, apendiks ve IVC’yi değerlendirmek için kullanılır.

 • Pelvik ultrasonlar – Yumurtalıklar, serviks, vajina, fallop tüpleri, rahim, testisler, prostat bezi, bağırsaklar ve mesaneyi değerlendirmek için kullanılır.

Pelvik ultrasonun üç yöntemi vardır:

 1. Transabdominal- transabdominal ultrasonlar tamamen haricidir. Karın üzerine bir jel yerleştirilir ve ardından bir el ünitesi midenin etrafında nazikçe hareket ettirilir. Ünite, sonogram adı verilen bir resim oluşturan yüksek enerjili ses dalgalarını bir bilgisayara veya televizyon monitörüne gönderir. Transabdominal ultrasonlar hem tanısal hem de obstetrik amaçlar için kullanılır.
 2. Transvajinal – transvajinal ultrasonlar bir kadının yumurtalıklarını, uterusunu, serviksini, tüplerini ve pelvik bölgesini değerlendirmek için yapılır. Ultrason probu vajinaya yerleştirilir ve çevredeki yapılardan yansıyan ses dalgaları gönderir. Bir bilgisayar bu dalgaları alır ve doktorların rahim ağzı kanseri gibi durumların teşhisine yardımcı olmak için kullanabilecekleri görüntüler oluşturur.
 3. Transrektal– prostat bezi ve çevre dokularla ilgili durumları değerlendirmek için transrektal ultrasonlar (TRUS) yapılır. Prosedür, bir ultrason probunun hastanın rektumuna yerleştirilmesini içerir. Ardından, prostat bezinin görüntülerini üreten rektal duvardan ses dalgaları gönderilir ve alınır. TRUS muayeneleri, idrar yapma zorluğu gibi semptomların teşhis edilmesine, bir nodülün araştırılmasına, anormalliklerin tespit edilmesine ve prostat bezinin büyümüş olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olabilir.

Görsel yardım ultrasonları – Ultrasonlar bazen tıbbi prosedürler sırasında doktorların kan damarlarına iğne yerleştirmeyi yönlendirmelerine yardımcı olmak için veya bir doktor biyopsi testi için küçük bir doku parçasını çıkardığında ince bir iğne aspirasyonu sırasında gerçekleştirilir.

Doppler Ultrason – Doppler ultrason, vücutta hareket ederken kan hücrelerinin hızını ve yönünü ölçer. Doppler ultrason, doktorların plaktan kaynaklanabilecek kan damarlarındaki tıkanıklıkları, pıhtıları ve daralmaları görmelerine yardımcı olabilir.

Ultrason Fiyatları 2024

Günümüzde en sık tercih edilen görüntüleme yöntemleri arasında ultrason yöntemi yer alıyor. Zararsız ve herhangi bir yan etkisi olmayan bu yöntem ile kısa sürede pek çok hastalığın teşhisi konulabilir.

Genellikle gebelik takibi, fetüsün ve plasentanın takibi için kullanılır. Ultrason fiyatları her bireyin rahatlıkla hizmet alabileceği fiyatlardadır. Özel merkezlere göre değişen fiyatlardan kendi bütçeniz ile en uyumlu çalışan merkezden hizmet alabilirsiniz.

Görüntülenecek olan bölgeye ve çeşidine göre fiyatlarda değişiklik meydana gelebilir. Bölge sayısı arttıkça fiyatlarda da artış meydana gelir. Sizin için indirimli fiyatlarda hizmet sunan ve güvenilir hekimler ile çalışan merkezlerden hizmet alabilirsiniz.

En uygun fiyatlarda çekim sağlayan Hekimoğlu görüntüleme firmasından gönül rahatlığıyla yararlanabilirsiniz. En kısa sürede sonuçlarınızı öğrenerek doktorunuza gösterebilirsiniz.

Herhangi bir hastalığınız çıktığı durumda hemen tedaviye başlayabilirsiniz. Sağlıklı bir hayat için görüntüleme işlemini mutlaka yaptırmalısınız.

Yorumlar

 • 07 Ekim 2020
  Ali baytok

  Prostat ultrasonu istiyom

 • 07 Ekim 2020
  Hekimoğlu Görüntüleme

  merhaba prostat ultrasonu hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 ve 05359214295 nolu telefonlarımızdan alabilirsiniz.

 • 13 Mart 2021
  Zuhal

  Tiroid ultrasonu çekmek istiyorum fiyatu ve yerini öğrenebilir miyim bide randevu nasil alırım

 • 14 Mart 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba tiroid ultrasonu fiyatı ve randevu hakkında bilgiyi 02126321059 nolu telefondan alabilirsiniz.

 • 22 Mart 2021
  metin akkuş

  merhaba prostat ultrason fiyatını öğrenebilir miyim

 • 22 Mart 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba prostat ultrason fiyatı ve randevusu hakkında bilgiyi 02126321059 nolu telefondan alabilirsiniz.

 • 27 Mart 2021
  İnan usta

  Kasik fitigi tespiti ultrasonlami yoksa mr ile mi yapilir, hangisi ise fiyat bilgisi lutfen

 • 15 Nisan 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kasık fıtığı tanısı ultrason veya mr ile konulabilir. fiyatlarımız hakkında detaylı bilgiyi 02126321059 veya 05359214295 nolu telefondan alabilirsiniz.

 • 28 Nisan 2021
  Nodira Rajapova

  Merhaba 2d ultrason yapılıyor mu

 • 28 Nisan 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Evet merkezimizde 2d ultrason işlemi yapılmaktadır

 • 13 Mayıs 2021
  Ramazan

  4d detaylı ultrason fiyatı hakkında bilgi alabilirmiyim SGK anlaşmalı

 • 14 Mayıs 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba 4d detaylı ultrason hakkında randevu ve fiyat bilgisini 02126321059 ve 05359214295 nolu telefonlarımızdan alabilirsiniz.

 • 06 Temmuz 2021
  Mete Mert Çağatay

  Sol Bicepsimde kısmi kas kopması ya da kas yırtılmasından şüphelenmekteyim . Tendonal bir durum değil . Kas kütlesiyle alakalı. Ultrason ile tanı konabilir mi ? MR a pek giremiyorum

 • 07 Ağustos 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba kas yırtılmasına ultrason ile tanı konulabilir.

 • 10 Ağustos 2021
  Cemile kaynak

  Mrh
  Her yere sordum almış başını gidiyor fiatlar,takip eden yok yazık bu millete,hekimoğlunu goog dan buldum tel açtım ağzım açık kaldı ucuz ,ne zaman istersen gel dediler kendi kendime şaşırdım,teşekkürler hekioğlu

 • 22 Ağustos 2021
  Bakhora

  Meraba hamile ultrason fiyati istiyoruz

 • 23 Ağustos 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba hamilelik ultrason fiyatları hakkında detaylı bilgiyi 02126321059 be 05359214295 nolu telefonlardan alabilirsiniz

 • 10 Eylül 2021
  Dilan

  Yatarken veya kalkarken şiddetli baş dönmesi olan annemi acil KBB ye yönlendirdi.Ama yüksek tansiyondan dolayı nörolıjik film çekilmesini söylediler fiyatve ayrıntılı bilgi alabilirmiyim.

 • 27 Eylül 2021
  Mukhlisa

  Karaciğer ultrasonu yapılıyor mu

 • 27 Eylül 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba görüntüleme merkezimizde karaciğer ultrasonu yapılmaktadır. Detaylı bilgi için 02126321059 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

 • 16 Kasım 2021
  Göktuğ Yıldırım

  Merhaba, safra kesesi ve karaciğer ultrason çekim fiyatı nedir, sevk kağıdı olmadan da çekilebilir mi, gittiğim Hastanesi bir ay sonra gün veriyor?

 • 01 Aralık 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba görüntüleme merkezimizde safra kesesi ve karaciğer ultrason çekimi sevk kağıdı olmadan da yapılmaktadır. Fiyat ve detaylı bilgiyi 02126321059 ve 05359214295 nolu telefonlarımızdan alabilirsiniz.

 • 28 Kasım 2021
  Agit

  Çerkezköy de hizmetiniz varmı

 • 01 Aralık 2021
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba Görüntüleme Merkezimiz İstanbul fatih bölgesinde bulunmaktadır. Başka bölgede görüntüleme merkezimiz yoktur.

 • 07 Ocak 2022
  ALİ ARAÇLI

  merhaba devlet hastanesinde eşimin göğsünde kist tesbit ettiler meme ultrasonu çekilmesi lazımmış randevu Mayıs’a verdiler daha erken özel hastanede ultrason çektirmek istiyorum bana fiyat ve randevu vermeniz mümkünmü şimdiden saygılarımla teşekür ederim

 • 21 Ocak 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba meme ultrasonu fiyatları ve randevu hakkında detaylı bilgiyi 02126321059 ve 05359214295 nolu telefonlarımızdan alabilirsiniz.

 • 03 Şubat 2022
  Alperen Akbilge

  Böbrekte kist ve idrar kesesi sarkması tanısı konması için 4d ultrason fiyatları nedir? Bilgi alabilir miyiz?

 • 16 Şubat 2022
  ercüment

  boyun us troid mng kaç tl dir teşekkür

 • 25 Şubat 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Boyun ultrasonu ve tiroid ultrasonu fiyat ve randevu bilgisini 02126321060 nolu telefonumuzdan alabilirsiniz.

 • 20 Haziran 2022
  sueda

  merhabalar, tüm batın ultrason için bilgi alabilir miyim

 • 06 Temmuz 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba tüm batın ultrason merkezimizde yapılmaktadır. Tüm batın ultrason fiyatları ve randevu hakkında bilgiyi 02126321059 nolu telefonumuzdan alabilirsiniz.

 • 01 Temmuz 2022
  fatma

  merhaba acil rahim ultrasonu yaptırmam gerekiyor dokturum istedi fakat devlet Hastanesi’nde sıra bulmak mümkün değil internette burası karşıma çıktı ücret hakkında bilgi almak istiyorum

 • 06 Temmuz 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba jinekolojik ultrason merkezimizde yapılmaktadır. Jinekolojik ultrason fiyatları ve randevu hakkında bilgiyi 02126321059 nolu telefonumuzdan alabilirsiniz.

 • 01 Temmuz 2022
  Ginalyn Zabala

  Hello, I would like to know the price of having an ultrasound in the kidney , spleen , liver ,small and large intestine and the pancreas .

 • 06 Temmuz 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  This is an abdominal ultrasound. You can get information about abdominal ultrasound prices and appointments from our phone number 02126321059.

 • 19 Temmuz 2022
  Samet Balaban

  Ünier usg ultrasonu fiyatı hakkında bilgi almak istiyorum

 • 05 Eylül 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Üriner usg fiyatı hakkında bilgi için 02126321060 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

 • 17 Ağustos 2022
  Medine

  Meme ultrasonu cekiyo musunuz

 • 05 Eylül 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Meme ultrasonu çekimi yapıyoruz. Meme ultrasonu fiyat ve randevu hakkında bilgi için 02126321059 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.