Ultrason nedir ? Ultrason ile neler görüntülenir ? Ultrason fiyatları ?

Ultrason ses dalgalarını kullanarak insan vücudunun  görüntülerini  oluşturur. Ultrason ağrısız ve güvenli bir yöntemdir. Ultrason görüntülemesi , ultrason incelemesi yada sonografi olarakta adlandırılır. Yüksek frekanslı ses dalgaları ultrason cihazının probundan jel yardımıyla insan vücuduna iletilir. Dokulara çarpıp geri dönen ses dalgalarını prob toplar ve görüntü oluşturmak üzere  bilgisayara iletir. Ultrason incelemelerinde hiçbir şekilde  radyasyon bulunmaz ve tamamen zararsızdır. Ultrason gerçek zamanlı bir inceleme olduğu için organların hareketleri hatta damar içerisindeki kanın akışı bile değerlendirilebir.

Hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan tamamen güvenli zararsız bir görüntüleme yöntemidir.

Geleneksel 2 boyutlu ultrason insan vücudunu kesitsel olarak görüntüler. Teknolojideki gelişmeler ile 3 boyutlu görüntüleme sayesinde hacimsel görüntülerde oluşturulabilmektedir.

Ultrason ile neler görüntülenir ? uygulama alanları nelerdir ?

Ultrason incelemeleri, çeşitli hastalıkların  teşhis edilmesine ve hastalıktan sonra organ hasarının değerlendirilmesine yardımcı olur.

Ultrason, doktorların ağrı ,şişlik , enfeksiyon gibi semptomları değerlendirmesine yardımcı olmak için kullanılır:

Ultrason, vücudun iç organlarının çoğunu incelemenin güvenli ve zararsız  bir yoludur, bunlarla sınırlı olmamak üzere aşağıdakileri içerir:

Kalp ve ana kan damarları

Karaciğer

Safra kesesi

Dalak

Pankreas

Böbrekler

Mesane

Rahim, yumurtalıklar ve doğmamış çocuk (fetus) gebelerde

Gözler

Tiroid ve paratiroid bezleri

Skrotum (testisler)

Beyin ( bebeklerde)

Kalça ( bebeklerde)

Omurga ( bebeklerde)

Ultrason aşağıdaki durumlarda da kullanılır:

Şüpheli bir alandan hücreleri örneklemek için yapılan  iğne biyopsilerine rehberlik etmekte. Meme görüntüleme ve meme kanserinde ultrason rehberliğinde biyopsi.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.