potasyum kan testi fiyatları

Kanınızdaki potasyum miktarını ölçmek için bir potasyum testi kullanılır. Potasyum, uygun kas ve sinir fonksiyonu için gerekli olan bir elektrolittir. Kanınızdaki potasyum miktarındaki küçük artışlar veya azalmalar bile ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Doktorunuz elektrolit dengesizliğinizden şüphelenirse veya rutin muayenenin bir parçası olarak potasyum testi isteyebilir.

Potasyum bir elektrolittir. Elektrolitler, bir çözelti içinde olduklarında iyon haline gelirler ve elektriği iletirler. Hücrelerimiz ve organlarımız normal şekilde çalışmak için elektrolitlere ihtiyaç duyar.

Potasyum testi basit bir kan testi olarak yapılır ve çok az risk veya yan etki taşır. Alınan kan örneği analiz için bir laboratuvara gönderilecektir. Doktorunuz sonuçları sizinle birlikte gözden geçirecektir.

Potasyum testi neden yapılır?

Potasyum testi genellikle kan serumunuzda yapılan bir grup kimyasal test olan temel metabolik panelin bir parçası olarak yapılır.

Doktorunuz rutin bir fizik muayene sırasında veya aşağıdakiler dahil çeşitli başka nedenlerle potasyum testi isteyebilir:

elektrolit dengesizliğini kontrol etme veya izleme, potasyum seviyelerini etkileyen bazı ilaçların, özellikle diüretiklerin, kalp ilaçlarının ve yüksek tansiyon ilaçlarının izlenmesi, kalp problemleri ve yüksek tansiyon teşhisi, böbrek hastalığının teşhisi veya izlenmesi

metabolik asidozun kontrol edilmesi (böbrekler vücuttan yeterince asit almadığında veya vücut çok fazla asit ürettiğinde, iyi yönetilmeyen diyabette olabileceği gibi)

vücut sıvılarının aşırı alkaliye sahip olduğu bir durum olan alkaloz teşhisi, felç atağının nedenini bulmak

Test, potasyum seviyenizin normal olup olmadığını ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Potasyum testi nasıl yapılır?

Testten önce doktorunuz test sonuçlarını etkileyebilecek ilaçları almayı bırakmanızı isteyebilir. Potasyum testi diğer rutin kan testleri gibi yapılır.

Kolunuzdaki bir bölge, genellikle dirseğinizin içi veya elinizin arkası antiseptik ile temizlenecektir. Sağlık uzmanınız, damarlarınızın şişmesi için basınç oluşturmak için üst kolunuzun etrafına bir bant saracaktır.

Damarınıza bir iğne yerleştirilecektir. Bir iğne batması hissedebilirsiniz. Daha sonra kan bir tüpe alınır. Daha sonra bant ve iğne çıkarılacak ve bölge küçük bir bandajla kapatılacaktır.

İlginizi Çekebilir  BOS Miyelin Temel Proteini: Sinir Sistemi Sağlığının Anahtarı

Test genellikle sadece birkaç dakika sürer.

Potasyum testinin riskleri ve yan etkileri, herhangi bir rutin kan testiyle aynıdır. 

Kan potasyum testi yapmadan önce özel bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Bununla birlikte, kan alımınız sırasında başka testler yaptırıyorsanız, birkaç saat önceden aç kalmanız  gerekebilir.

Potasyum testinin sonuçları ne anlama geliyor?

Vücudunuzun normal çalışması için potasyuma ihtiyacı vardır. Sinir ve kas hücrelerinin çalışması için hayati önem taşır.

Normal bir potasyum seviyesi litre başına 3,6 ila 5,2 milimol arasındadır. Tek tek laboratuvarların farklı değerler kullanabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, doktorunuzdan spesifik sonuçlarınızı yorumlamasını istemelisiniz.

Kanınızdaki potasyum miktarı o kadar azdır ki küçük artışlar veya azalmalar ciddi sorunlara neden olabilir.

Düşük potasyum seviyeleri (hipokalemi)

Normalden daha düşük potasyum seviyeleri şunlardan kaynaklanabilir:

diyetinizde yeterli potasyum yoksa, gastrointestinal bozukluklar, kronik ishal, kusma

bazı diüretiklerin kullanımı, aşırı müshil kullanımı, asiri terleme, folik asit eksikliği, kortikosteroidler, bazı antibiyotikler ve antifungaller gibi bazı ilaçlar, aşırı dozda asetaminofen

diyabet, özellikle insülin aldıktan sonra, kronik böbrek hastalığı, hiperaldosteronizm (adrenal bez çok fazla aldosteron hormonu salgıladığında), cushing sendromu (vücudunuz yüksek düzeyde kortizol hormonuna maruz kaldığında veya belirli steroid hormonları alıyorsanız)

Yüksek potasyum seviyeleri (hiperkalemi)

Litre başına 7.0 milimol veya daha yüksek bir kan potasyum seviyesi yaşamı tehdit edebilir.

Kanınızda normalden yüksek potasyum seviyelerine sahip olmak , çeşitli durum ve koşulların sonucu olabilir. Bunlar şunları içerir:

Diyetinizde çok fazla potasyum bulunması veya potasyum takviyesi alınması

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), beta blokerler, ACE enzim inhibitörleri, anjiyotensin II reseptör blokerleri (ARB’ler) ve diüretikler gibi bazı ilaçları almak, kan nakli almak, ciddi yaralanma veya yanıklardan dolayı kırmızı kan hücresi tahribatı, kas liflerinin parçalanmasına neden olan doku yaralanması, enfeksiyon, tip 1 diyabet, dehidrasyon

solunum asidozu (akciğerler vücut tarafından üretilen karbondioksitten kurtulamadığında sıvıların çok asidik hale gelmesine neden olur), metabolik asidoz (vücut çok fazla asit ürettiğinde veya böbrekler vücuttan yeterince asit atamadığında), böbrek yetmezliği

İlginizi Çekebilir  RPR Testi: Saç Analizi ve Anlamı

Addison hastalığı (adrenal bezler yeterli hormon üretmediğinde), hipoaldosteronizm (aldosteron hormonunun eksikliği veya işlev bozukluğunun olduğu bir durum).

Yanlış sonuçlar

Kan örneğinin toplanması ve işlenmesi sırasında potasyum testinin yanlış sonuçları ortaya çıkabilir.

Örneğin, kan alınırken gevşeyip yumruğunuzu sıkarsanız potasyum seviyeniz yükselebilir.

Numunenin laboratuvara taşınmasında veya sallanmasında gecikme, potasyumun hücrelerden seruma sızmasına neden olabilir.

Doktorunuz yanlış bir sonuçtan şüphelenirse, testi tekrarlamanız gerekebilir.

Diyetinizdeki potasyum

Diyetinizden doğru miktarda potasyum alabilmeniz gerekir. Ne kadar potasyum almanız gerektiği yaşınıza, cinsiyetinize ve özel sağlık koşullarınıza bağlıdır. Bazı mükemmel diyet potasyum kaynakları şunlardır:

isviçre pazı, lima fasulyesi, fasulye, tatlı patatesler ve beyaz patatesler (özellikle kabukları)

ıspanak, papaya, barbunya, muz, mercimek.

Hiperkalemi nedir?

Potasyum, vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu bir mineral olan temel bir elektrolittir. Potasyum, kalbiniz de dahil olmak üzere sinirleriniz ve kaslarınız için özellikle önemlidir.

Normalde, böbrekleriniz fazla potasyumu vücudunuzdan atarak sağlıklı bir potasyum dengesi sağlar. Ancak birçok nedenden dolayı kanınızdaki potasyum seviyesi çok yükselebilir. Buna hiperkalemi veya yüksek potasyum denir.

Normal ve yüksek potasyum seviyeleri aşağıdaki gibidir:

Normal: 3.5 ile 5.0 arasında

Yüksek: 5.1’den 6.0’a

Tehlikeli derecede yüksek: 6.0’ın üzerinde

Potasyum seviyeleri düşükse (3.4’ün altında), buna hipokalemi denir. potasyum seviyeleri 2.5’ten düşükse hayatı tehdit edici olabilir.

Düşük bir potasyum seviyesi kan testi ile belirlenebilir. Aralıklarda küçük farklılıklar laboratuvara bağlı olarak mümkün olabilir.

Hafif veya şiddetli hiperkaleminiz varsa, olası komplikasyonları önlemek için derhal tıbbi yardım almalısınız.

Yüksek potasyum nedenleri

Sağlık sorunları ve bazı ilaçların kullanımı dahil olmak üzere birçok şey hiperkalemiye neden olabilir.

Böbrek hastalığı

Böbrek hastalığına sahip olmak , böbreklerinize zarar verdiği için potasyum seviyenizi yükseltebilir. Vücudunuzdaki fazla potasyumu atamazlar, bu nedenle kanınızda birikir.

Yüksek potasyum seviyeleri, kronik böbrek hastalığı olan kişilerin yüzde 40 ila 50’sini etkiler . İlerlemiş böbrek hastalığının yaygın bir nedeni hiperkalemidir.

İlaçlar

İlginizi Çekebilir  AMH testi nedir ?

Belirli ilaçlar yüksek potasyum seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Bunlar şunları içerir:

bazı kemoterapi ilaçları, anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri, anjiyotensin reseptör blokerleri, takviyeler

Potasyum takviyelerinin aşırı kullanımı, potasyum seviyenizi normalden daha yüksek veya hatta tehlikeli bir aralığa yükseltebilir.

Alkolizm

Ağır alkol kullanımı kaslarınızın parçalanmasına neden olabilir. Bu bozulma, kas hücrelerinizden kan dolaşımınıza yüksek miktarda potasyum salabilir.

Aşırı yanıklar

Aşırı yanıklar gibi bazı travma türleri potasyum seviyenizi yükseltebilir. Bu durumlarda, vücut hücrelerinizden kan dolaşımınıza ekstra potasyum sızar.

Çok sayıda kas hücresinin yaralandığı yanıklar veya ezilme yaralanmaları bu etkilere neden olabilir.

Konjestif kalp yetmezliği

Konjestif kalp yetmezliği (KKY) , kalbinizin pompalama gücünü etkileyen kronik bir durumdur. Yüzde 40 KKY lii kişilerin yüzdesi yüksek potasyum seviyeleri geliştirir.

Olası bir neden, anjiyotensin II reseptör blokerleri, beta blokerleri ve diüretikler gibi KKY tedavisinde kullanılan ilaçlar olabilir . Bu ilaçlar böbreklerin potasyum salgılama yeteneğini etkileyebilir.

HIV

HIV , böbreğinizin filtrelerine zarar verebilir, bu nedenle potasyumu verimli bir şekilde atamazlar. Sülfametoksazol-trimetoprim tedavisi gibi HIV için bazı yaygın tedaviler de yüksek potasyum seviyeleri ile ilişkilidir.

Diğer sağlık koşulları

Yüksek potasyum ayrıca aşağıdakiler gibi belirli sağlık sorunlarıyla da bağlantılı olabilir:

dehidrasyon, tip 1 diyabet, Addison hastalığı, iç kanama

Yüksek potasyum belirtileri

Yüksek potasyum belirtileri kanınızdaki mineral düzeyine bağlıdır. Hiç bir semptomunuz olmayabilir. Ancak potasyum seviyeleriniz semptomlara neden olacak kadar yüksekse, aşağıdakilere sahip olabilirsiniz:

yorgunluk veya zayıflık, uyuşma veya karıncalanma hissi, mide bulantısı veya kusma

nefes almada zorluk, göğüs ağrısı, çarpıntı veya düzensiz kalp atışları, aşırı durumlarda, yüksek potasyum felce neden olabilir.

Doktorunuzu ne zaman aramalısınız?

Yüksek potasyumun etkileri ciddi olabileceğinden , bu durumu hemen ele almak önemlidir.

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz ve yüksek potasyum teşhisi konduysa veya sizde olduğunu düşünmek için bir nedeniniz varsa hemen doktorunuzu arayın. 

Aşırı derecede yüksek potasyum seviyeniz varsa, seviyeleriniz normale dönene kadar hastanede kalmanız gerekir.

 

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.