gıda analizi

Gıda intoleransı; hangi gıdanın bize iyi geldiğini ve hangi gıdanın bize iyi gelmediğini kim söyleyebilir? Bir grupla yediğiniz aynı yemekten kimsenin rahatsız olmadığı ve sadece sizin rahatsız olduğunuz hiç oldu mu? Eğer olduysa bilin ki o yemekteki bir veya birkaç gıdaya in toleransınız var demektir.

Gıda İntoleransı Nedir?

Yediğimiz ve sağlıklı olduğunu düşündüğümüz birçok besin, vücudumuzda olumsuz etkiler yaratıyor olabilir. Örneğin çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bir yumurta eğer vücudumuz tarafından sindirilemiyor ise, vücudumuz bu yumurtanın içindeki proteinlere karşı tepki vermeye başlar. Bu olumsuz etki “Gıda İntoleransı” olarak adlandırılır ve vücutta kilo almadan, birçok kronik rahatsızlığa kadar olumsuz etkilere yol açar.

Gıda İntoleransı Nasıl Oluşur?

Besinlerin yenmesi ve vücudumuzdan atılmaları arasındaki süreçte besinler sürekli bir parçalanmadan geçerler.
İlk olarak ağızda parçalanmaya başlayan besinler, daha sonra mide asitleri ve hareketleri ile belli bir kıvama gelir ve bağırsağa geçerler.

Bağırsaktaki çeşitli enzimlerin etkisiyle bu besinler en küçük parçalara kadar ayrıştırılırlar.Besinlerdeki proteinler, bu ayrışma esnasında daha küçük parçalara, yani amino asitlere bölünür ve kana karışarak vücutta gerekli yerlerde kullanılmak üzere yolculuklarına devam ederler.

Gıda İntoleransı Gıda Alerjisinden Farkı Nedir?

Gıda İntoleransı gıda alerjisi ile karıştırılmamalıdır. Gıda alerjisi az kişide görülür ve kısa bir vakitte öldürücü etkilere kadar varan sonuçlar doğurabilir. Örneğin fındığa veya deniz mahsullerine Gıda Alerjileri olan kişiler 1 saatten az zamanda anaflaktik şoka girerek nefes bile alamaz hale gelebilirler.

Gıda İntoleransında ise yediğimiz yiyeceklerin olumsuz etkisi 3-24 saat arasında çıkmaya başlar. Normal beslenen bir insan, 24 saat içinde birçok yiyecek yediği için, yaşadığı sorunun gıdadan olduğunu bilse bile hangi gıdadan olduğunu tespit etmesi çok zordur.

Örneğin sabah çikolata yemiş ve sonra geceye kadar 2 öğün yemek yemiş biri, gece yatmadan ortaya çıkacak bir bağırsak sorununun sabah yemiş olduğu çikolatanın içindeki süte bağlayamaz. Gıda intoleransınızın olması, belirli gıda bileşenlerine karşı vucudunuzda ters bir reaksiyon olusacağı anlamına gelir. Bu durum, bağışıklık sistemi ile ilintili değildir. Bu bağlamda gıda alerjisinden çok farklıdır.

Neden Bazı Besinlerde Tolerans Olur ?

Belirli gıdalara karşı oluşan bu duyarlılık birden fazla nedene bağlı olabilir. Bunlar arasında gıdaların üretim ve saklanma biçimleri, tek yönlü beslenme alışkanlığı, stres ve çevresel etkenler gibi pekçok değiken bulunabilir.

Sonuçta kişinin sindirim sistemi etkilenerektüketilen gıdaların içindeki bileşenlerin bağışıklık sistemine yabancı gelmesiyle sürekli bir savaşım başlar.

Kişinin bağışıklık sistemi, dolayısıyla metabolizması ve organizması sürekli ve artan bir stres altına girer. Kişi kendidisne zararlı olan maddeleri tüketmeye devam ederse; cit sorunları, migren, aşırı kilo ya da aşırı kilo verme , mide ve bağırsak rahatsızlıkları, romatizma, şişmiş göz kapakları, akne, idrar bozuklukları, nefes darlığı , egzama, halsizlik, sinirlilik, kalp ve dolaşım sorunları ve depresyona kadara giden sorunlar yaşanabilir.

Gıda İntoleransı  Testi Fiyatları 2024

Gıda intoleransı testi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Gıda intoleransı testi fiyatları hakkında bilgi almak için 02126321059 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Yorumlar

 • 10 Eylül 2023
  Evenur Yeliz Subaşı

  Merhaba. Gıda intolerans testinin ücretini öğrenmek istiyorum. Mail ile bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 • 08 Ekim 2023
  BARIŞ AVCI

  Bilgi alabilir miyim

 • 09 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba detaylı bilgiyi 05359214295 nolu whatsapp hattımızdan alabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.