covid 19 varyantı nedir

Virüsler mutasyon yoluyla sürekli değişir. Bir virüs bir veya daha fazla yeni mutasyona sahip olduğunda, orijinal virüsün bir varyantı olarak adlandırılır. Şu anda, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), virüsün (SARS-CoV-2) 2019 koronavirüs hastalığına (COVID-19) neden olan iki varyantını endişe verici varyantlar olarak tanımladı.

Covid 19 Delta varyantı

Bu varyant, önceki varyantlardan neredeyse iki kat daha bulaşıcıdır ve daha ciddi hastalıklara neden olabilir. En büyük bulaşma riski aşılanmamış kişilerdir. Tam aşılı kişiler aşı atılım enfeksiyonlarına yakalanabilir ve virüsü başkalarına bulaştırabilir. Bununla birlikte, aşılı kişilerin COVID-19’u aşısız insanlardan daha kısa bir süre yaydığı görülmektedir. Araştırmalar, COVID-19 aşılarının delta varyantına karşı biraz daha az etkili olduğunu öne sürse de, Pfizer-BioNTech, Moderna ve Janssen/Johnson & Johnson COVID-19 aşılarının hala şiddetli COVID-19’a karşı koruma sağladığı görülüyor.

Covid 19 Omicron varyantı

COVID-19’a ve delta varyantına neden olan orijinal virüsten daha kolay yayılır. Bununla birlikte, omicron daha az şiddetli hastalığa neden gibi görünmektedir. Tam aşılı kişiler, bulaşıcı enfeksiyonlara yakalanabilir ve virüsü başkalarına bulaştırabilir. Ancak COVID-19 aşıları ciddi hastalıkları önlemede etkilidir. Bu varyant ayrıca bazı monoklonal antikor tedavilerinin etkinliğini de azaltır. 

COVID-19’a ve dolaşımdaki varyantlara karşı korumayı güçlendirmek için CDC , belirli durumlarda ek birincil aşılar ve ek dozlarda COVID-19 aşıları önerir:

Covid 19 ek aşısı

Ek aşı. CDC , organ nakli geçirmiş olanlar gibi bağışıklık sistemi zayıflamış bazı kişiler için ek bir mRNA COVID-19 aşısı aşısı önermektedir. Zayıflamış bağışıklık sistemine sahip kişiler, iki doz mRNA COVID-19 aşısı veya bir doz Janssen/Johnson & Johnson COVID-19 aşısı ile aşılamadan sonra yeterli bağışıklık geliştirmeyebilir . Bir mRNA COVID-19 aşısı kullanan ek bir aşı COVID- 19’a karşı korumalarını iyileştirebilir.

İlginizi Çekebilir  Pelvis MR Taraması: A'dan Z'ye Detaylı Rehber ve Bilgi Kılavuzu

Ek aşı ikinci bir mRNA COVID-19 aşısı dozundan veya bir doz Janssen/Johnson & Johnson COVID-19 aşısından en az dört hafta sonra yapılmalıdır. Ek aşı, verilen diğer iki mRNA COVID-19 aşı dozuyla aynı marka olmalıdır . Verilen marka bilinmiyorsa, her iki marka da mRNA COVID-19 aşısı üçüncü doz olarak verilebilir.

Güçlendirici doz. İki doz mRNA COVID-19 aşısı veya bir doz Janssen/Johnson & Johnson COVID-19 aşısı aldıktan sonra 12 yaş ve üzerindeki kişiler için tek bir rapel doz önerilir.

12 yaşında veya daha büyükseniz, Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısının her iki dozu da verildiyse ve en az beş ay olduysa, tek bir takviye dozu alın. 12 ila 17 yaş arasındaki gençler yalnızca Pfizer-BioNTech COVID-19 aşı güçlendiricisini almalıdır. 18 yaş ve üzeri kişiler için çoğu durumda Pfizer-BioNTech veya Moderna COVID-19 aşı güçlendiriciler tercih edilir.

18 yaşında veya daha büyükseniz, Moderna COVID-19 aşısının her iki dozu da verildiyse ve en az beş ay olduysa, tek bir destek dozu almalısınız. Çoğu durumda Pfizer-BioNTech veya Moderna COVID-19 aşı güçlendiriciler tercih edilir.

18 yaşında veya daha büyükseniz, bir doz Janssen/Johnson & Johnson COVID-19 aşısı yapıldıysa ve en az iki ay olduysa, tek bir takviye dozu almalısınız. Çoğu durumda Pfizer-BioNTech veya Moderna COVID-19 aşı güçlendiriciler tercih edilir.

Hamile kadınlar da bir takviye dozu alabilirler.

Orta derecede veya ciddi şekilde zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip kişiler, ek aşı ve bir destek dozu almalıdır. Zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, iki doz mRNA COVID-19 aşısı ve ek bir birincil aşınız varsa ve ek aşının üzerinden en az üç ay geçmişse, tek bir takviye dozu alın. Bir mRNA COVID-19 aşısı tercih edilir.

İlginizi Çekebilir  Toraks BT 

Zayıflamış bağışıklık sisteminiz varsa, bir doz Janssen/Johnson & Johnson COVID-19 aşısı ve ek olarak mRNA COVID-19 aşısı birincil aşısı olduysanız ve ek aşının üzerinden en az iki ay geçmişse, tek bir aşı yaptırın. Güçlendirici doz. Bir mRNA COVID-19 aşısı tercih edilir.

İkinci takviye dozu. Bağışıklık sistemi zayıflamış belirli kişiler ve 50 yaş ve üzeri kişiler için ikinci bir mRNA COVID-19 aşısı takviyesi önerilir. Bu ikinci takviye dozu, uygun olanlara, herhangi bir yetkili veya onaylanmış COVID-19 aşısının ilk takviye dozundan dört ay sonra verilebilir.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.