ca 15-3 testi

CA 15-3  Nedir ?

Kanser antijeni 15-3 veya ca 15-3 başta meme kanseri hücreleri olmak üzere çeşitli hücreler tarafından yapılan bir proteindir. Protein, ölçülebileceği kana geçer.

CA 15-3 seviyeleri, vücudun diğer bölgelerine yayılmış (metastatik meme kanseri olarak adlandırılan) meme kanseri olan çoğu kadında normalden daha yüksektir. Bazı kanser hücresi türleri antijeni aşırı üretmediğinden, tüm meme kanseri türleri CA 15-3 seviyelerinin yükselmesine neden olmaz.

CA 15-3 Testi Neden Yapılır?

CA 15-3 bir tümör belirtecidir.

Meme kanseri tedavisinin nasıl çalıştığını kontrol etmek ve tedaviden sonra nüks eden  veya tekrarlayan kanseri aramak için kullanılır.

Vücudun diğer bölgelerine yayılmış veya metastaz yapmış meme kanseri teşhisi konulursa, hormon reseptör testi ve HER2 durum testi gibi diğer testlerle birlikte bu testi yaptırabilirsiniz.

CA 15-3 erken evre meme kanseri için ölçülmez çünkü bu proteinin seviyeleri bu evrede nadiren normalden yüksektir.

CA 15-3 testi, meme kanseri ilerledikçe artabilen kandaki CA 15-3 protein düzeylerini gösterir.

CA 15-3’ün azalan seviyeleri, tedavinin kanserin yayılmasını azaltmak için etkili bir şekilde çalıştığını gösterebilir. Bununla birlikte, CA 15-3 bazen karaciğer hastalığı veya memenin iyi huylu koşulları gibi diğer sağlık sorunlarına işaret edebilir. Bu nedenle hekiminiz , bulguları doğrulamak için muhtemelen başka testler kullanacaklardır.

CA 15-3 testi nasıl yapılır?

CA 15-3 testi, kolunuzdaki damardan iğne ile alınan kanla yapılan bir kan testidir. Test özel bir hazırlık gerektirmez. 

İğne ile kan alındığında iğnenin battığı bölgede hafif bir ağrı veya acı hissedebilirsiniz. Kan alındıktan sonra bölgede biraz zonklama hissedebilirsiniz. Bunların tamamı kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

CA 15-3 testi sonuçları ne anlama geliyor?

CA 15-3 seviyeleri kanserli ve kanserli olmayan durumlarda normalden daha yüksek olabilir. CA 15-3 en sık vücudun diğer bölgelerine yayılmış meme kanserinde artar.

İlginizi Çekebilir  Meme Kanseri için PET Taraması: Tanı ve Tedavideki Önemli Rolü

Genel olarak, kandaki CA 15-3 seviyesi ne kadar yüksekse, vücutta o kadar fazla kanser vardır. Meme kanseri kemiklere, karaciğere veya her ikisine birden yayıldığında seviyeler en yüksektir. CA 15-3 seviyesi düşerse veya normale dönerse, tedavinin işe yaradığı anlamına gelebilir. Seviyeler zamanla artarsa, kanserin tedaviye iyi yanıt vermediği, hala büyüdüğü veya geri geldiği (tekrarladığı) anlamına gelebilir.

Akciğer, pankreas, yumurtalık ve prostat kanserinde CA 15-3 normalden daha yüksek olabilir, ancak bu seviyeler meme kanserindeki kadar yüksek değildir.

CA 15-3’ü artıran kanserli olmayan durumlar arasında endometriozis, pelvik inflamatuar hastalık ve karaciğer hastalığı bulunur. Hamilelik sırasında da artabilir. Bu koşullarla, CA15-3 seviyeleri genellikle sadece çok yükselir. 

Meme Kanseri İlk Nerelerde Yayılır?

Kanser, deriye veya göğüs kaslarına sızmak için lokal olarak yayılabilir. Ayrıca koltuk altında, köprücük kemiğinin üstünde ve göğüs kemiğinin arkasında bulunan bezlere de yayılabilir. Diğer organlara da yayılabilir; meme kanserinin metastaz yaptığı yani yayıldığı ortak organlar karaciğer, akciğerler, kemikler ve beyindir.

Meme kanseri Nasıl Gelişir? 

Meme kanserine yakalanan kadınların yaklaşık yüzde 80’inde bilinen bir risk faktörü yoktur. Bazı risk faktörleri, kadınları meme kanserine daha yatkın hale getirir ve bu, östrojen hormonuna uzun süre maruz kalma ile ilişkilidir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu faktörlerden bir veya iki tanesi mevcut olabilir, bu mutlaka kanserin nedeninin bu olduğu anlamına gelmez.

Erken menapoz, geç menopoz, gebelik olmaması, geç ilk doğum, emzirme eksikliği , OCP (oral kontraseptif haplar) veya HRT (hormon replasman tedavisi) kullanımı, obezite.

Meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 5’i genetiktir ve ailede güçlü bir kanser öyküsü vardır.

Meme kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Bir memenin büyüklüğünde yeni başlangıçlı değişiklik, memede şişlik, cilt kalınlaşması veya ülserasyon, memede kızarıklık, meme başı akıntısı, meme inversiyonu, özellikle kolları başın üzerine kaldırırken büzüşme veya çukurlaşma, 

İlginizi Çekebilir  Ultrason ve Kapalı Emar ile Tıpta Değişiklik

koltuk altı bölgesinde şişlik, memede herhangi bir yeni veya olağan dışı değişiklik.

CA 15-3 Yüksekliği

CA 15-3, kan testi olarak bilinen bir kanser belirtecidir. Özellikle meme kanseri teşhisi ve kontrolü için kullanılır. CA 15-3 seviyeleri genellikle düşüktür. Bununla birlikte, CA 15-3 seviyelerinin artması, aşağıdaki bazı sorunları gösterebilir:

 • Meme Kanseri: Meme kanseri olan hastalarda CA 15-3 seviyeleri yüksek olabilir. Sonuç olarak, CA 15-3 seviyeleri, meme kanseri teşhisi veya tedavisi sırasında izlenebilir.
 • Diğer Kanserler: CA 15-3 seviyeleri yüksek olan hastalıklar meme kanseri değildir. Bazı durumlarda, yüksek CA 15-3 seviyeleri, karaciğer kanseri, over kanseri, akciğer kanseri ve diğer kanser türleri gibi diğer kanser türleri ile ilişkilendirilebilir.
 • Non-Kanser Durumları: CA 15-3 seviyeleri yüksek olması kanser dışı bazı sağlık sorunları ile bağlantılıdır. Örneğin, benign meme hastalıkları, karaciğer hastalıkları, karaciğer metastazları ve karaciğer sirozu gibi durumlar CA 15-3 seviyelerini yükseltebilir.
 • Tedavi Yanıtı ve İzlem: Meme kanseri tedavisi sırasında veya sonrasında hastanın tepkilerini değerlendirmek ve hastalığın geri dönüşünü izlemek için CA 15-3 seviyeleri kullanılabilir.

CA 15-3 Düşüklüğü

CA 15-3 seviyelerinin düşük olması herhangi bir sağlık sorununu işaret etmez ve normaldir. CA 15-3, özellikle meme kanseri teşhis ve takip için kullanılan bir tümör belirtecidir. Sonuç olarak, düşük CA 15-3 seviyeleri, kanser veya diğer sağlık sorunlarının yokluğunu gösterebilir.

Doktorlar, özellikle meme kanseri hastalarının tedavi yanıtını izlemek ve hastalığın geri dönüşünü takip etmek için CA 15-3 seviyelerini kullanabilirler. Tedavi boyunca CA 15-3 seviyeleri düşük veya normal düzeyde kalmalıdır. Sonuç olarak, düşük CA 15-3 seviyeleri tedavinin etkili olduğunu gösterebilir.

CA 15-3 değeri kaç olursa tehlikeli?

CA 15-3 değerinin “tehlikeli” veya “normal” olarak kabul edilmesi, çok sayıda faktörden etkilenir ve tek bir standart yoktur. CA 15-3, meme kanseri gibi bazı kanserlerin teşhis ve takibinde kullanılan bir tümör belirtecidir. Bununla birlikte, CA 15-3 kesin bir kanser teşhisi koymak için kullanılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir  Alfa-1 Antitripsin Testi

Yorumlar

 • 29 Ağustos 2023
  Ayfer Alptekin

  CA 15-3 testi konusunda anlaşılır ve aydınlatıcı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

Görüşlerinizi bildiriniz.