anti ds dna testi ücreti

Anti – ds DNA Antikor Testi Nedir?

Genellikle antinükleer antikor testi olarak bilinen antinükleer antikor testi, bir kişinin otoimmün hastalığı olup olmadığını belirler. Otoimmün bozukluklar, vücudun doku ve organlarına zarar veren hastalıklardır. 

ANA testi ile değerlendirilen en yaygın durum sistemik lupus eritematozus’tur. ANA, kişinin bağışıklık sistemi kendisi ile dışarıdaki şeyleri ayırt edemediğinde oluşturduğu ve bir bütün olarak vücuda yönelik antikorlardır. 

Anti – ds DNA Antikor Testi Neden Yapılır ? 

Anti-dsDNA testi genellikle  ANA ( anti-nükleer antikor ) testi adı verilen başka bir testten sonra yapılır. ANA testi, otoimmün hastalıklar için bir tarama testidir ancak SLE’ye özgü değildir. ANA testi pozitif olduğunda ve SLE’den şüphelenildiğinde, tanının doğrulanmasına yardımcı olmak için bir anti-dsDNA testi istenir.

ANA testi veya Anti – ds DNA Antikor Testi , diğer şeylerin yanı sıra Sjögren sendromu, polimiyozit ve skleroderma gibi çeşitli otoimmün durumları teşhis etmek veya dışlamak için daha fazla doğrulama için özel testlerle birlikte kullanılabilir.

Anti-dsDNA antikor testi, Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) için çok spesifik bir testtir çünkü Anti-dsDNA antikorları diğer otoimmün hastalıklarda bulunmaz.

Güçlü bir pozitif anti-dsDNA antikor testi, bir kişinin SLE’ye sahip olma olasılığını çok yüksek kılar.

Bu testin negatif olması, SLE’yi kesin olarak dışlamaz. SLE’li kişilerin yaklaşık %30-50’sinde negatif bir anti-dsDNA antikor testi vardır.

Bir otoimmün hastalığın bazı belirtileri, örneğin:

Eklem ve kas ağrısı, yorgunluk, tekrarlayan ateş, zayıflık, ışık hassasiyeti, ellerinizde veya ayaklarınızda soğukluk ve kaşıntı, saç kaybı.

Anti – ds DNA Antikor Testi Nasıl Yapılır ?  

Kol damarından alınan kanda Anti – ds DNA Antikor düzeyi ölçülerek yapılır.

Herhangi bir hazırlık gerekli değildir.

Pansuman şeridini 15 dakika bekletin. Özel bir bakım türü gerekli değildir.

İlginizi Çekebilir  AMH testi nedir ?

Antikorlar

Anti-dsDNA antikorları, bir tür otoantikordur. Bu, bağışıklık sistemi tarafından üretilen bir antikor oldukları ve vücudun kendi dokularının yapıldığı bir şeyi hedef aldıkları anlamına gelir.

DNA

Anti-dsDNA , kromozomlarımızı oluşturan temel yapı taşı olan DNA’ya ( deoksiribonükleik asit ) saldırır. Kromozomlarımız genlerimizi içerir ve vücut fonksiyonları için gerekli olan tüm proteinleri yapma talimatlarını kodlar.

Anti-dsDNA Test Sonuçları

Anti-dsDNA testinin sonuçlarının dikkate alınması önemlidir, çünkü:

SLE teşhisinin konulmasına yardımcı olur

Anti-dsDNA antikorlarının seviyeleri dalgalanabileceğinden, SLE’li bir kişide hastalık aktivitesini izlemek için kullanılabilir.

Anti-dsDNA seviyeleri yüksekse, hastalık aktif olabilir veya mevcut veya yakın bir hastalık alevlenmesi olabilir.

Anti-dsDNA seviyeleri düşükse, hastalık “sessiz” veya daha az aktif olabilir.

Kişinin bağışıklık sisteminde bir dizi kompleman vardır. Koruma için olsa da, bu komplemanlar lupus durumunda vücudun temel hücrelerine saldırır. Lupus durumunda komplemanın iki formu vardır, yani kompleman 3 (C3) ve kompleman 4 (C4).

Bir anti-ds DNA testi raporunda düşük C3 seviyeleri ile birlikte düşük C4 seviyeleri varsa, lupus çıkarımı yapılır.

C3 ve C4 seviyeleri orta düzeyde ise lupus sistemde kontrol altına alınır. Ancak durum gelecekte daha da kötüleşebilir.

Anti-ds DNA sonuçları düşük C3 seviyeleri gösteriyorsa, bir zararı olmayabilir, ancak kısa süre sonra lupus nefriti gelişme şansı olabilir.

Anti – ds DNA Antikor Testi Fiyatları

Anti – ds DNA Antikor Testi  maliyeti  bölgeye ve tesise göre değişir. Bu nedenle, Anti – ds DNA Antikor Testi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz.

 

Yorumlar

 • 03 Mart 2023
  Seda atak

  Anti ds dna 10 nedur kizimin sonucu boyle ciktida 9 yasinda

 • 26 Mart 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba anti ds dna testi sonucunuzla ilgili olarak dahiliye romatoloji bölümüne başvurmanız uygun olacaktır.

 • 09 Eylül 2023
  mehmet temel

  anti ds dna sonucum 10 RU/ml referans degeri 99.90 lupus olma ihtimali var mı yüzümde döküntü ve böbreğimde 18 mm superpoze radyoopasite mevcut bilgi verebilirmisiniz lutfen

 • 09 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba lupus hastalığı teşhis ve tedavisi için romatoloji bölümüne başvurmanız uygun olacaktır.

 • 25 Eylül 2023
  Buket Yalin

  5 yil once degerlerimde Anti Ds Dna sonucu : 63.4 U /ml nedir hocam ?

 • 09 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba referans değerler laboratuvarlar arasında farklılık göstermekle birlikte değeriniz pozitif gibi görünüyor bir romatoloji uzmanına başvurmanız uygun olur.

Görüşlerinizi bildiriniz.