pelvik mr fiyatları hakkında bilgi veriyor

Pelvik MR  nedir?

MR çekimi, vücudun görüntülerini oluşturmak için mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanır. MR çekimi sayesinde, doktorunuz kemikler ,  kaslar ve diğer  yumuşak dokuları değerlendirebilir. 

Pelvik MR çekimi özellikle doktorunuzun pelvik bölgenizdeki kemikleri, organları, kan damarlarını ve diğer dokuları, yani üreme organlarınızı ve çok sayıda kritik kas yapısının da  bulunduğu  kalça  bölgesindeki  alt batın  alanını değerlendirmesine olanak tanır.

Pelvisin manyetik rezonans görüntülemesi (MR), pelvisin görüntülerini oluşturmak için güçlü bir manyetik alan, radyo dalgaları ve bir bilgisayar kullanan özel bir taramadır. Pelvis, insan vücudunun pelvis kemiklerini, idrar kesesini, kadın ve erkek üreme organlarını ve kalın bağırsağın (kolon) kısımlarını içeren alanıdır. Pelvik MR, kanserler, enfeksiyon, anatomik anormallikler ve diğer bozukluklar gibi pelvik bölgedeki sorunları değerlendirmek için kullanılabilir.

MR çekimi, doktorunuzun röntgen gibi diğer görüntüleme tetkiklerinde tesbit edilen olası sorunları aramasına yardımcı olur. Doktorlar ayrıca açıklanamayan kalça ağrısını teşhis etmek, belirli kanserlerin yayılmasını araştırmak veya semptomlarınıza neden olan durumları daha iyi anlamak için pelvik MR taramalarını kullanır.

MR, röntgen ve bilgisayarlı tomografi çekiminin aksine radyasyon kullanmaz , bu nedenle özellikle hamile kadınlar veya küçük çocuklar için daha güvenli bir alternatif olarak kabul edilir.

Pelvik MR çekimi neden yapılır ?

Pelvik bölgede üreme organları da bulunduğundan , doktorunuz cinsiyete bağlı olarak farklı nedenlerle bu görüntüleme yöntemini yapmak isteyebilir.

Aşağıdaki durumlarda pelvik MR çekimi her iki cinsiyet için de yararlı bir görüntüleme tetkikidir:

Doğum kusurları, pelvik bölgede yaralanma veya travma, anormal röntgen sonuçları, alt karın veya pelvik bölgede ağrı, idrara çıkma veya dışkılamada açıklanamayan zorluklar , 

üreme organlarında, mesane, rektum veya idrar yolunda kanser (veya kanser şüphesi)

Kadın hastalarda doktorunuz daha fazla araştırmak için bir pelvik MR isteyebilir:

İnfertilite ,düzensiz vajinal kanama, pelvik bölgenizdeki şişlikler veya kitleler ( rahim fibroidleri gibi ), alt karnınızda veya pelvik bölgenizde açıklanamayan ağrı.

Erkekler için, pelvik MR aşağıdaki gibi durumları arayabilir:

İnmemiş testis, skrotumda veya testislerde şişlik veya kitle.

Pelvik MR çekiminin riskleri nelerdir?

Test radyasyon kullanmadığından MR  çekiminden kaynaklanan çok az risk vardır. Ancak metal içeren implantlara sahip olanlar için riskler vardır. MR ‘da kullanılan mıknatıslar kalp pillerinde sorunlara neden olabilir veya implante edilen vidaların veya pimlerin vücutta kaymasına neden olabilir.

Aşağıdaki implantlardan herhangi biri vücudunuzda bulunuyorsa görevli teknisyene mutlaka bildirin :

Yapay protez  eklemler , yapay kalp kapakçıkları, ortopedik ameliyatlardan metal plakalar veya vidalar, kalp pili, anevrizma cerrahisinden metal klipsler, mermi veya diğer metal parçalar

Ortaya çıkabilecek bir komplikasyon , kontrast maddeye karşı alerjik bir reaksiyondur . En yaygın kontrast madde türü gadolinyumdur. Kadınlara kontrast madde verildikten 24-48 saat sonrasına kadar çocuklarını emzirmemeleri tavsiye edilir.

Pelvik MR çekimine nasıl hazırlanırım?

MR çekiminden önce, vücudunuza kalp pili veya başka bir tür metal implan yerleştirilmişse doktorunuza bildirin. Kalp pilinizin tipine bağlı olarak doktorunuz pelvik bölgenizi incelemek için bilgisayarlı tomografi çekimi gibi başka bir yöntem önerebilir. Bununla birlikte, bazı kalp pili modelleri, bir kesinti yaşamamaları için MR’dan önce yeniden programlanabilir.

Ayrıca, MR mıknatıs kullandığından metalleri çekebilir. İşlemlerden veya kazalardan dolayı vücudunuzda herhangi bir metal türü varsa doktorunuza söyleyiniz. Testten önce takı ve piercing de dahil olmak üzere vücudunuzdaki tüm metalleri çıkarmanız gerekecektir. Ve kıyafetlerinizdeki herhangi bir metalin MR çekimini etkilememesi için bir hastane önlüğü giyeceksiniz.

Bazı MR incelemeleri sırasında, IV yoldan kan dolaşımına kontrast madde enjekte edilmesi gerekebilir. Bu, o bölgedeki kan damarlarının daha net bir görüntüsünü sağlamaya yardımcı olur. Kontrast madde – tipik olarak gadolinyum – bazen alerjik reaksiyona neden olabilir. Doktorunuza, eğer bilinen bir allerjiniz  veya geçmişte alerjik reaksiyon geçirme öykünüz var ise mutlaka  söyleyin.

Bazı durumlarda, muayeneden önce bağırsaklarınızı temizlemeniz gerekecektir. Bu, müshil veya lavman kullanmanızı gerektirebilir. Ayrıca MR çekiminden dört ila altı saat önce aç kalmanız  gerekebilir. Kadınların, muayenelerinin amacına bağlı olarak bu muayene için mesanelerinin dolu olması gerekebilir. 

Pelvik MR çekimi nasıl yapılır?

MR tarafından üretilen manyetik alan, vücudunuzdaki su moleküllerini geçici olarak hizalar. Radyo dalgalarısanyesinde  bu hizalanmış parçacıklar  makinenin görüntü olarak kaydettiği zayıf sinyaller üretir.

MR çekimi sırasında kontrast madde verilmesi  gerekiyorsa, MR çekimi öncesinde IV yoldan  kan dolaşımınıza kontrast madde enjekte edilecektir. Teste başlamadan önce kontast maddenin vücudunuzda dolaşmasını beklemeniz gerekebilir.

MR cihazının içine kayan masaya sırt üstü yatacaksınız. 

Teknisyen, görüntülerinin kalitesini artırmak için pelvik bölgenizin etrafına koil yerleştirebilir.

Teknisyen başka bir odada olacak ve bir uzaktan kumanda kullanarak tezgahın hareketini kontrol edecek. Ancak sizinle bir mikrofon üzerinden iletişim kurabilecektir.

MR çekimi sırasında , görüntüler çekilirken bazı yüksek vızıltı ve gümbürtü sesleri çıkabilir. 

Makine fotoğraf çekerken teknisyen sizden nefesinizi birkaç saniye tutmanızı isteyecektir. Tipik bir pelvik MR çekimi  30 ila 40 dakika sürer.

Pelvik MR çekiminden  sonra, doktorunuz aksini söylemedikçe  görüntüleme merkezinden ayrılmakta özgürsünüz. Sakinleştirici aldıysanız, ilacın etkisi geçene kadar araba sürmeyi beklemeniz veya testten sonra birinin sizi eve bırakmasını sağlamanız gerekir.

Yorumlar

  • 28 Ekim 2023
    Sevil Demir

    Kontrastlı pelvik mr çekimine ihtiyacım varr.Ücret ögrenebilirmiyim

  • 09 Kasım 2023
    Hekimoğlu Görüntüleme

    Merhaba görüntüleme merkezimizde Kontrastlı pelvik mr çekimi yapılmaktadır fiyat bilgisini 05359214295 nolu whatsapp hattımızdan alabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.