anti gbm testi hakkında bilgi veriyor

Glomerüler bazal membran, böbreğin kandaki atıkları ve ekstra sıvıyı filtrelemeye yardımcı olan kısmıdır.

Antiglomerüler bazal membran antikorları, bu membrana karşı gelişen antikorlardır. Böbrek hasarına yol açabilirler. Bu test  bu antikorları tespit etmek için yapılan kan testidir.

Alternatif İsimler GBM antikor testi; İnsan glomerüler bazal membranına karşı antikor; Anti-GBM antikorları

Anti GBM Testi Nasıl Yapılır?

Anti GBM testi kan örneği alınarak bu kan örneği içerisinde GBM antikorları düzeyi ölçülerek yapılır.

Test özel bir hazırlık gerektirmez. 

İğne ile kan alındığında iğnenin battığı bölgede hafif bir ağrı veya acı hissedebilirsiniz. Kan alındıktan sonra bölgede biraz zonklama hissedebilirsiniz. Bunların tamamı kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

Anti GBM Testi  Neden Yapılır?

Bu test, bazı böbrek hastalıklarını teşhis etmek için kullanılır. Goodpasture sendromu ve antiglomerüler bazal membran hastalığı.

Goodpasture sendromu nedir?

Goodpasture sendromu, akciğerleri ve böbrekleri etkileyen bir grup akut otoimmün hastalıktır. Normalde, bağışıklık sistemi mikroplarla savaşmak için antikorlar üretir. Ancak Goodpasture sendromunda, bağışıklık sistemi yanlışlıkla akciğerlere ve böbreklere saldıran antikorlar üretir. Bu durum hızla böbrek iltihabına (glomerülonefrit) ve böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilir. Hızlı teşhis ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Bu hastalık en sık 20-30 yaş arası veya 60 yaşından büyük kişilerde görülür. Erkeklerde daha sık görülür. Bazı durumlarda akciğerlerde kanama meydana gelebilir. Çoğu durumda, bu hastalık akciğerlerde kalıcı hasara neden olmaz. Ancak böbrek hasarı uzun süreli olabilir. Böbrekler yetersizliği gelişirse, böbrek nakli veya diyaliz gerekebilir.

Goodpasture sendromuna ne sebep olur?

Bu hastalığa neyin neden olduğu bilinmiyor.  Genetik bir rol oynayabilir. Veya hastalık, diğer faktörlerin bir kombinasyonu nedeniyle ortaya çıkabilir. Bunlar, kuru temizleme kimyasalları veya yabani ot öldürücü Paraquat gibi belirli kimyasallara maruz kalmaya bağlı görülebilir. Viral enfeksiyonlar, sigara veya ilaçlar da rol oynayabilir.

İlginizi Çekebilir  Anti parietal hücre antikor testi

Normal Sonuçlar

Normalde, kanda bu antikorların hiçbiri yoktur. Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test eder. 

Anormal Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Kandaki antikorlar aşağıdakilerden herhangi biri anlamına gelebilir:

Antiglomerüler bazal membran hastalığı

Goodpasture sendromu

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.