Tüm Abdomen Ultrasonografisi Nedir?

Karın içinde bulunan karaciğer , dalak, safra kesesi ve safra yolları, pankreas , böbrekler, böbrek üstü bezleri, mesane , erkeklerde prostat , kadınlarda rahim ve yumurtalıklar incelenir. Sindirim sistemi sınırlı olarak değerlendirilebilir.

Karaciğer ve Ultrasonografi

Karaciğerin büyüklüğü, iç yapısı bu organı genel olarak etkileyen hepatit , siroz , yağlanma gibi durumlar açısından değerlendirilir. Kist yada kitle var ise bunlar iyi yada kötü huylu mudur ? sorularına cevap aranır.

Safra Kesesi ve Ultrasonografi

Safra kesesi ve safra yollarında safra taşları , safra çamuru, safra kesesi iltihabı , safrakesesi ve safra yolları kitleleri araştırılır. Sarılık nedenlerinin araştırılması sırasında safra yollarında tıkanma olasılığı nedeniyle safra kesesi ve safra yollarının ultrasonografi ile değerlendirilmesine sıklıkla ihtiyaç duyulur.

Pankreas ve Ultrasonografi

Pankreasın iltihabi hastalıkları , pankreas kitleleri , kistleri araştılılır.
Dalak büyüklüğü, kist yada kitle var mı ? Dalak büyük ise büyümeye neden olabilecek sebepler araştırılır.

Böbrek ve Böbrek Üstü Bezi Ultrasonografi

Böbrek üstü bezleri kist yada kitle yönünden değerlendirilir.
Böbrekler şekil ve büyüklük yönünden değerlendirilir. Diyabet , hipertansiyon , böbrek yetmezliği gibi böbreği bir bütün olarak etkileyen hastalıklar yanında böbrekte ve / veya idrar yollarında taş , kum var mı araştırılır. Böbrek kistleri , iyi huylu yada kötü huylu böbrek kitleleri değerlendirilir.

Mesane ve Ultrasonografi

Mesane içeriği ve gerekli olduğu hallerde kapasitesi değerlendirilir. Bazı durumlarda mesane boşaltıldıktan sonra içinde kalan idrar miktarının hesaplanması yapılabilir.

Erkeklerde Prostat ve Ultrasonografi

Erkeklerde prostat boyutu ve iç yapısı kist ya da kitle var mı araştırılır. Boyutu büyük ise idrar çıkarmaya engel teşkil edecek büyüklükte mi değerlendirilir.

Kadınlarda rahim ve yumurtalıkların boyutu kist ya da kitle olup olmadığı araştırılır. Rahmin iltihabi hastalıkları hakkında bilgi edinilebilir.

 

 

Ücreti Ne Kadar ?
Dr.Abdullah Cevahir
Radyoloji Uzmanı
Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.