Ağrısız rahim filmi (HSG ) nedir ?

Histerosalpingografi ( HSG ) ( ilaçlı rahim filmi ) gebelik potansiyelinin araştırılmasında çok önemli bir görüntüleme yöntemidir. HSG rahim ve tüplerin içine kontrast madde verilerek röntgen çekilmesi sayesinde , rahim ve tüplerin iç yapısının, tüplerin açıklığının değerlendirilmesine olanak sağlar.

Normal bir kadında verilen sıvı herhangi bir güçlükle karşılaşmadan rahimin içini doldurur ve tüplere geçer. Buradan da karın boşluğuna yayılır.

Rahim filmi ( HSG )’ nin kullanım alanları nelerdir ?

Histerosalpingografi infertilite (kısırlık) tedavisi görmesi gereken hastaları incelemek için kullanılır. Radyoloğun, rahimin şeklini ve yapısını , fallop tüpleri açık mı , kapalı mı olduğunu değerlendirmesine olanak sağlar.

Bu tetkik sayesinde sperm ile yumurtaların birleşmesine engel olan bir tıkanıklık, ya da döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesine engel bir rahim anomalisi kolaylıkla saptanabilir.

Ağrısız rahim filmi (HSG) nasıl çekilir?

Hasta röntgen masasına sırt üstü yatar ve bacaklarını kendine doğru toplar. Öncelikle muayene spekulumu takılır ve rahim ağzı görülür. Vajina ve rahim ağzı mikrop öldürücü bir solüsyon ile silinir.

Daha sonra rahim ağzı kanalına ucu balonlu yumuşak ince bir kateter (ince borucuk) yerleştirilir. Rahim filmi çekilirken röntgen filminde görünen sıvı içeren ilaç kullanılır , kanül aracılığıyla rahim içine yavaş yavaş verilir. İlacın rahim ve tüplerin içerisinde ilerleyişi monitörden izlenir ve uygun zamanlarda röntgen filmi çekilir.

İlaçlı rahim filmi (HSG) ağrılı bir işlem midir ?

Eski tekniklerle yapılan ilaçlı rahim filminde rahim ağzı tenakulum adı verilen aletle tutulup çekildiğinden dolayı ağrıya yol açabilmesi nedeniyle hastalar bu işlemi yaptırmaktan korkmakta ve / veya anestezi talep etmektedir.

Yeni geliştirilen teknikler sayesinde rahim filmi ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir. Burada kullanılan cihazların ve aparatların yeni teknoloji olması yanında uygulamayı yapan ekibin tecrübesi ve deneyimi de çok önemli olmaktadır.

İlaçlı rahim filminin (HSG) diğer avantajları nelerdir?

En önemli avantajlarından birisi de HSG’ nin tedavi edici özelliğidir. HSG çekilmesini takiben tüplerin içindeki küçük yapışıklıkların açılması söz konusudur.

İnfertil (kısırlık sorunu olan) bir bayanda diğer parametreler normal ise ve HSG çekiminden sonraki 6 ayda gebelik oranları artmaktadır.

Bu nedenle ilaçlı rahim filmi HSG kısırlık tedavisinde hem teşhis için hem de tedavi için önemli bir yöntemdir.

İlaçlı rahim filmi ( HSG ) ne zaman yapılmalıdır ?

İnceleme yapılacak kişinin hamile olmadığından emin olunmalıdır. Bunun için adet bitiminden hemen sonraki hafta içinde rahim filmi yapılabilir. Adetin başlangıcı 1. gün kabul edilip 6-10. günler işlem için en ideal zamandır.

Ağrısız hsg rahim filmi 7 Ağrısız hsg rahim filmi8 Ağrısız hsg rahim filmi9 Ağrısız hsg rahim filmi 10  Ağrısız hsg rahim filmi 5 Ağrısız hsg rahim filmi 4 Ağrısız hsg rahim filmi 3Ağrısız hsg rahim filmi 6

 

Ücreti Ne Kadar ?
Dr.Abdullah Cevahir
Radyoloji Uzmanı
Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

  • 15 Ağustos 2020
    Ayşenur

    Benim de bu sekilde sag tarafa yakin rahmim. Bi problem teşkil eder mi?

  • 15 Ağustos 2020
    Hekimoğlu Görüntüleme

    Merhaba rahim filmi hsg için bir problem teşkil etmez. Geçmiş olsun.

Görüşlerinizi bildiriniz.