vücut içi görüntüleme cihazları

Dünya ve Tıpta Ultrason

Kapalı Emar; Tüm dünyada kullanılan modern tıp araç ve gereçleri ülkemizde de kullanılmaktadır. Teknolojinin son haline göre üretilen tıbbi cihazlar insanların yararına hizmet vermektedir. Vücut içini görüntülemek belki de insanoğlunun yaptığı en mükemmel cihazlardan biridir.

Organların faaliyetlerine anlık görüntülerle sahip olmak ultrason cihazı sayesinde mümkün olmaktadır. Yine beyin ve kafa içerisindeki vücudun yönetim organının işlevleri emar sayesinde mümkün olabilmektedir. Ülkemizde açık ve kapalı olarak kullanılan iki çeşit emar çekimi mevcuttur.

Dikkat edilmesi gereken önemli husus hastanın kapalı alan korkusunun olmamasıdır. Ayrıca vücutta protez, kalp pili gibi materyaller bulunanlar emar çekimi yaptırmaları uygun görülmemektedir.

Ultrasonun Tarihi

1970 li yılların başında kullanılmaya başlanan ultrason, günümüze kadar sürekli gelişmiş ve özellikle endüstri ve bilgisayar alanlarında yapılan ilerlemeler ile bugün kullanılan 4 boyutlu ultrason halini almıştır.

Özellikle gebelikte kalıtımsal bozukluklardan oluşan gelişim bozuklukları ve down sendromunun teşhisinde kullanılan 4 boyutlu ultrason ile bebeğin sağlık durumundan tutunda kilosu, boyu, yüz hatları, mimikleri, gülüşü gibi birçok hareketi gözlemlenmektedir.

Ülkemize Ultrason Ne Zaman Geldi

Ülkemizde ultrasonun yanı sıra kapalı emar ve açık emar görüntüleme sistemleri de kullanılmaktadır. Kapalı emar huni silindir şeklindeki manyetik cihazdan oluşmaktadır. Hastalar bu silindirin içine yatırılarak ses dalgalarının vücuttaki hidrojenle birleşmesine ve enerjinin açığa çıkmasına neden olmaktadır.

Bu enerji belli yoğunluğa ulaştığında geri dönerek ekrana görüntü yansıtmaktadır. Emar çekimi ultrasona göre daha zordur. Zorluğunun nedeni her kesime hitap edememesinden kaynaklanmaktadır.

Kalp Pili ve Emar

Emar çekimi kalbinde pil olanlara vücudunda protez olanlara uygulanmaz. Ve değişik kitleler ultrasonda daha net görülebilmektedir. Ultrasonun vücudun her noktasına ulaşan lobları sayesinde vücut içerisindeki anormal yapılar tespit edilmektedir. Her işin başı sağlıktır. Dolayısıyla erken tanı tedavide çok önemli bir aşamadır.

İlginizi Çekebilir  COVID-19 varyantları

https://hekimoglugoruntuleme.com/acik-emar/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.