Usg nedir ? Usg  ile neler görüntülenir ? Usg fiyatları ?

Usg  ses dalgalarını kullanarak insan vücudunun  görüntülerini  oluşturur. Usg  ağrısız ve güvenli bir yöntemdir. Usg  görüntülemesi , ultrason incelemesi yada sonografi olarakta adlandırılır. Yüksek frekanslı ses dalgaları ultrason cihazının probundan jel yardımıyla insan vücuduna iletilir. Dokulara çarpıp geri dönen ses dalgalarını prob toplar ve görüntü oluşturmak üzere  bilgisayara iletir. Ultrason incelemelerinde hiçbir şekilde  radyasyon bulunmaz ve tamamen zararsızdır. Usg  gerçek zamanlı bir inceleme olduğu için organların hareketleri hatta damar içerisindeki kanın akışı bile değerlendirilebir.

Hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan tamamen güvenli zararsız bir görüntüleme yöntemidir.

Geleneksel 2 boyutlu ultrason insan vücudunu kesitsel olarak görüntüler. Teknolojideki gelişmeler ile 3 boyulu görüntüleme sayesinde hacimsel görüntülerde oluşturulabilmektedir.

Usg  ile neler görüntülenir ? Usg uygulama alanları nelerdir ?

Usg  incelemeleri, çeşitli hastalıkların  teşhis edilmesine ve hastalıktan sonra organ hasarının değerlendirilmesine yardımcı olur.

Usg , doktorların ağrı ,şişlik , enfeksiyon gibi semptomları değerlendirmesine yardımcı olmak için kullanılır:

Ultrason, vücudun iç organlarının çoğunu incelemenin güvenli ve zararsız  bir yoludur, bunlarla sınırlı olmamak üzere aşağıdakileri içerir:

Kalp ve ana kan damarları

Karaciğer

Safra kesesi

Dalak

Pankreas

Böbrekler

Mesane

Rahim, yumurtalıklar ve doğmamış çocuk (fetus) gebelerde

Gözler

Tiroid ve paratiroid bezleri

Skrotum (testisler)

Beyin ( bebeklerde)

Kalça ( bebeklerde)

Omurga ( bebeklerde)

Ultrason aşağıdaki durumlarda da kullanılır:

Şüpheli bir alandan hücreleri örneklemek için yapılan  iğne biyopsilerine rehberlik etmekte. Meme görüntüleme ve meme kanserinde ultrason rehberliğinde biyopsi.

Yorumlar

  • 01 Temmuz 2019
    büşra

    Merhaba USG testinin fiyatı nedir?

  • 17 Ağustos 2019
    Hekimoğlu Görüntüleme

    Merhaba USG incelemelerimizin fiyatları hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 veya 05359214295 nolu telefonlardan alabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.