ultrasno cihazları ve modern tıp

Ultrason ve Ses Dalgaları

Ultrason cihazı ses dalgalarının değişik yoğunluklardaki dokular içerisinde farklı hızlarla ilerleyerek yansıması mantığına dayalı bir mekanizma ile çalışır. Zararlı x ışınları içermeyen ultrason sadece kulakla duyulmayan güçlü ses dalgalarını kullanarak dokulara ulaşıyor.

Belli bir yoğunluğa ulaşan ses dalgaları geri dönerken ekrana görüntü yansıtıyor. Son derece kullanışlı olan ve zararı olmayan ultrason cihazları günümüzde vücut içinde olup biteni görebilmenin en etkili yöntemidir.

Geleceğin Ultrason Cihazları

Gebeliğin sürecinde hastalar tarafından bebeğin görüntüsünün alınması için tercih edilen ultrason cihazları bebeklerin sağlıklarını kontrol etmektedir.

Son teknoloji ürünü 4 boyutlu ultrason ile bebeklerin dokularına kadar görüntüleme sağlayan modern tıp bu sayede olağan dışı anormallikleri tespit ederek bebeğin sağlık durumunun öğrenilmesine olanak sağlamaktadır.

Kapalı Emar ve Omurilik

Kapalı emar cihazları günümüzde beyin ve omurilik hastalıklarının tespit edilmesinde önemli bir ayrıcalık sunmaktadır. Manyetik silindir içerisine alınan hastaların vücutlarındaki hidrojenin hareket etmesiyle ortaya çıkan enerji sonrasında binlerce atomun işlevi hakkında bilgileri görüntülü olarak ekrana aktaran MR cihazı hastalıkların tespit edilmesinde oldukça başarılı bir yöntemdir.

Emar Çekitrmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emar çektirilmeden önce dikkat edilmesi gereken vücutta protez ve kalp pilinin bulunmamasıdır. Mekanik olan her şey manyetik alan tarafından kendine çekileceği için protezlerin yerinden oynaması muhtemeldir.

Özellikle kalp pili takılı hastalarda emar çekilmesi halinde kalp atışları durabilir. Emar çekimi önerilen hasta kalp pili ya da protez kullandığını doktoruna söylemelidir.

Ülkemizde Son Yıllarda Ultason

Ülkemizin son yıllarda tıp alanında kuvvetli değişimler yaşadığı muhakkaktır. Gelişmiş tıp cihazlarını yurtdışından ülkemize getiren sağlık bakanlığı modern tıbbın tüm olanaklarını halkın hizmetine sunmuştur.

Teknolojinin gelişmesiyle sürekli yenilenen modern tıp insan sağlığının bozulmasını önleyici tedbirler ile de adını duyurmaktadır. Sağlıklı bir insan sağlıklı bir toplumun oluşmasında ilk adımı oluşturmaktadır.

İlginizi Çekebilir  TSH testi nedir?

https://www.hekimoglugoruntuleme.com/ultrason/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.