ultrason çekiminin hastalığının tespitinde yeri

Ultrason Cihazı

Ultrason cihazları kulağın duyamayacağı boyuttaki yüksek ses frekanslarının vücut içerisine yollanmasıyla dokulara çarpan sesin bir yoğunluğa ulaşarak tekrar geri gönderilerek ekrana yansıtılması işlemidir.

Özellikle gebeliğin izlenmesi için tercih edilen ultrason cihazları günümüzde modern tıbbın ilerleyişiyle her kişinin ihtiyacı haline gelen bir tarama cihazı haline dönüşmüştür.

4 boyutlu ultrason ile dokuların içlerine geçen ses dalgaları dokuların şeklini, ağırlığını, boyunu, enini ve derinliğini kontrol edebilmektedir. Hücreler arasında bir anormallik ya da dokularda gelişim bozukluğunun olduğu hemen fark edilmektedir.

Fark edilen doku bozukluğu özellikle down sendromu denen 47 kromozom hastalığının tespitinde çok başarılıdır. Bu sayede hamilelik sonlandırılabilmektedir.

Ayrıca kanser tümörlerinin de 4 boyutlu ultrason cihazlarıyla tespit edilmesi mümkündür.  Son yıllarda ülkemizde gelişen modern tıp sayesinde hastalıklar kolayca teşhis edilebilmektedir. Sonrasında erken tedavi uygulanan hastalar tekrar eski sağlıklarını geri kazanmaktalar.

Beyin Hastalıkları ve Ultrason

Beyin hastalıkları ve omurilik hastalıklarının tespitinde kullanılan MR cihazları ile hastalar tüm vücut taraması gerçekleştirerek fonksiyon bozuklukları tespit edilmektedir.

Kapalı emar hastaların manyetik bir silindirin içine yatmalarıyla manyetik alanın vücut içerisindeki hidrojeni hareket ettirerek enerjinin açığa çıkmasını sağlayarak diğer atomların bilgilerini ekrana görüntü olarak yansıtan bir cihazdır.

Emar çekimi yapılacak hastaların vücudunda platin ve kalp pili olmamalıdır. Bunun dışında kapalı alan korkusu olanlar için açık emar yöntemi de mevcuttur. Kapalı emar gerektiren durumlarda hastanın kapalı alan korkusu var ise hasta uyutularak emar çekimi gerçekleşmektedir.

Her sağlıklı insanın bir gün ihtiyaç duyabileceği modern tıp cihazları her geçen gün kendini sürekli yenileyerek bilinmezleri keşfetmeye devam etmektedir. Günümüzde kullanılan tıbbi cihazlar gelişmiş ülkeler seviyesinde hizmet verilmesinden kaynaklanmaktadır. Sağlıklı, güçlü toplumların oluşmasında modern tıbbın yeri çok büyüktür.

https://www.hekimoglugoruntuleme.com/ultrason/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.