Ultrasonda Tehşis

Hastalıkların teşhis edilmesi günümüzde modern tıp cihazlarıyla yapılmaktadır. Çeşitli kan tahlilleri, filmler, ultrason çekimleri, emar gibi görüntülü tarama cihazlarıyla vücut içerisindeki hastalıklar çok çabuk teşhis edilmektedir.

Teknoloji ve Ultrason

Gelişen teknolojinin tıp alanına verdiği imkânlarla 4 boyutlu ultrason cihazları hizmete geçmiştir. Özellikle gebeliğin izlenmesi için tercih edilen ultrason cihazları günümüzde modern tıbbın ilerleyişiyle her kişinin ihtiyacı haline gelen bir tarama cihazı haline dönüşmüştür. 4 boyutlu ultrason ile dokuların içlerine geçen ses dalgaları ile dokuların şekli, ağırlığı, boyu, eni ve derinliğini kontrol etmek mümkün hale geçmektedir. Zararlı x ışınları içermeyen ultrason cihazları sadece kulakla duyulmayan güçlü ses dalgalarını kullanarak dokulara ulaşıyor. Belli bir yoğunluğa ulaşan ses dalgaları geri dönerken ekrana görüntü yansıtıyor. Son derece kullanışlı olan ve zararı olmayan ultrason cihazları günümüzde vücut içinde olup biteni görebilmenin en etkili ve kesin yöntemidir.

Manyetik Silindir,Ultrason

Emar çekiminde ise hastalar manyetik silindir içerisine alınarak hastaların vücutlarındaki hidrojenin hareket etmesiyle ortaya çıkan enerji sonrasında binlerce atomun işlevi hakkında bilgileri görüntülü olarak ekrana aktaran emar cihazı hastalıkların tespit edilmesinde oldukça başarılı bir yöntemdir. Kapalı emar çekilmesine engel olan birkaç durum harici kullanılabilmektedir.

Ultrason Bu Durumlarda

Bu durumlar kalp pili kullananalar, protez kullananlar ve kapalı alan korkusu olan hastalar kapalı emar çektiremezler. Kalp pili kullanan hastalar mutlaka doktoruna kalp pili kullandığını söylemelidirler. Aksi halde kalp durabilir.
Gelişen teknoloji her geçen gün yeni atılımları, yeni buluşları ortaya koyarak ilerlemektedir. Tıp dünyasına kazandırdığı modern cihazlar sayesinde her ün milyonlarca hastanın derdine çare bulunmakta ve hastalıkla mücadele kapsamında tedaviye başlanmaktadır. Unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri erken müdahale hayat kurtarır ideolojisidir.

 

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.