transvajinal ultrason

Transvajinal ultrason, ultrason incelemesi vücudumuzun içindeki organların görüntülerini oluşturmak  için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Görüntüleme yöntemleri ile vücudumuzdaki anormalliklerin tesbit edilebilmesine  yardımcı olur.

Endovajinal ultrason olarak da adlandırılan transvajinal ultrason, kadın  üreme organlarını incelemek için kullanılan bir tür pelvik ultrasondur. Buna rahim, fallop tüpleri, yumurtalıklar, serviks ve vajina dahildir.

“Transvajinal”, “vajina yoluyla” anlamına gelir. 

Doktorunuz rahminizi ve yumurtalıklarınızı görmek istediğinde Pelvik ultrason isteyebilir. Çoğu zaman, bir klinisyen, bu tür ultrasonu Endovajinal prob adı verilen özel bir ultrason probu aracılığıyla gerçekleştirmemizi ister.
Bu tür ultrason probu, rahim dokusu, rahim iç yüzeyi ve yumurtalıklar gibi çevreleyen anatomi hakkında daha fazla ayrıntı vermesi bakımından benzersizdir.
Tipik olarak Pelvik Ultrasonlar ilk önce dolu mesane tekniği kullanılarak gerçekleştirilir. Bununla birlikte,tek başına Transvajinal veya Endovajinal ultrasonun yapıldığı durumlar vardır.

Ultrason probunun karın ön duvarına konulduğu  normal bir abdominal veya pelvik ultrasonun aksine, bu incelmede vajinal kanalınıza bir ultrason probu yerleştirilir ve görüntüleme bu şekilde gerçekleştirilir.

Transvajinal ultrason neden yapılır?

Transvajinal ultrason yaptırmanın yararı, Endometriyumu veya rahmin en iç tabakasını yakından değerlendirebilmemizdir. İşlevsel olmayan kanaması, olası polipleri veya miyomları olan hastalar için, dahili olarak böyle görmek, klinisyene rahim ve yumurtalıklar hakkında çok fazla bilgi sağlar.

Bu prob vajinal olarak yerleştirilir. Vajinal olarak yerleştirilen uç, size özel steril bir prob kılıfı ile hazırlanır. Probun diğer ucu, ultrasonu gerçekleştirmek için radyoloji uzmanı tarafından tutulur. Ses dalgaları vajinadan içeriye yerleştirilen probun ucundan yayılır. Daha sonra Radyolog tarafından değerlendirilebilecek görüntüler üretilir.

Transvajinal ultrasonun gerekli olduğu  birçok durum vardır:

Anormal pelvik muayene,  açıklanamayan vajinal kanama, pelvik ağrı, dış gebelik , kısırlık, kist veya rahim fibroidlerini kontrol etmek için,  RİA’nın uygun şekilde yerleştirildiğinin doğrulanması

Doktorunuz ayrıca hamilelik sırasında aşağıdaki nedenlerle transvajinal ultrason önerebilir:

Fetüsün kalp atışını izlemek, düşük veya erken doğum gibi komplikasyonlara yol açabilecek herhangi bir değişiklik için serviksi değerlendirmek, plasentayı anormallikler açısından değerlendirmek, herhangi bir anormal kanamanın kaynağını araştırmak, olası bir düşüğü teşhis etmek, erken bir hamileliği tesbit etmek. 

Transvajinal ultrason için nasıl hazırlanmalıyım?

Çoğu durumda, transvajinal ultrason hazırlık gerektirmez. 

Doktorunuzun ofisine veya hastaneye geldiğinizde ve muayene odasına girdikten sonra, elbiselerinizi belden aşağısını çıkarmanız ve bir önlük giymeniz gerekir.

Doktorunuzun talimatlarına ve ultrasonun nedenlerine bağlı olarak, mesanenizin boş olması gerekir. Dolu mesane, daha çok transabdominal yaklaşımla yapılan incelemede gerekir.

Adet döngüsündeyseniz veya lekeleniyorsanız , ultrasondan önce kullandığınız tamponu çıkarmanız gerekir.

Transvajinal ultrason nasıl yapılır ?

İşleme başlama zamanı geldiğinde muayene masasına sırt üstü yatar ve dizlerinizi bükersiniz. 

Doktorunuz ultrason çubuğunu bir prezervatif ve kayganlaştırıcı jel ile kaplar ve ardından vajinanıza yerleştirir. Gerektiğinde lateks içermeyen bir prob kılıfının kullanılması için doktorunuzun sahip olduğunuz lateks alerjilerinden haberdar olduğundan emin olun.

Doktorunuz probu yerleştirirken biraz baskı hissedebilirsiniz. Bu his, doktorunuz vajinanıza bir spekulum soktuğunda Pap smear sırasında hissedilen baskıya benzer.

Prob içinize girdiğinde, ses dalgaları iç organlarınızdan yansır ve pelvisinizin içinin görüntülerini bir monitöre iletir.

Doktorunuz daha sonra dönüştürücüyü hala vücudunuzun içindeyken yavaşça döndürür. Bu, organlarınızın kapsamlı olarak görüntülenmesini sağlar.

Doktorunuz salin infüzyon sonografisi (SIS) isteyebilir. Bu, uterus içindeki olası anormallikleri belirlemeye yardımcı olmak için ultrasondan önce uterusa steril tuzlu su doldurulmasını içeren özel bir transvajinal ultrason türüdür.

Salin solüsyonu rahmi hafifçe gererek rahmin içinin geleneksel bir ultrasona göre daha ayrıntılı bir resmini sunar.

Hamile bir kadına veya enfeksiyonu olan bir kadına transvajinal ultrason yapılabilse de, SIS yapamaz.

Transvajinal ultrason ile  ilgili risk faktörleri nelerdir?

Transvajinal ultrason ile ilişkili bilinen hiçbir risk faktörü yoktur.

Hamile kadınlarda transvajinal ultrason yapmak da hem anne hem de fetüs için güvenlidir. Bunun nedeni, bu görüntüleme tekniğinde radyasyon kullanılmamasıdır.

Prob vajinanıza yerleştirildiğinde, baskı hissedeceksiniz ve bu rahatsızlık minimum düzeyde olmalı ve prosedür tamamlandığında ortadan kalkmalıdır.

Transvajinal ultrason sonuçları

Doktorunuz ultrasonu yaptıktan hemen sonra  sonuçlarınızı alabilirsiniz. 

Transvajinal ultrason, aşağıdakiler gibi birçok durumu teşhis etmeye yardımcı olur:

üreme organlarının kanseri, rutin hamilelik,  kistler, fibroidler, pelvik enfeksiyon, ektopik gebelik, düşük , plasenta previa (hamilelik sırasında tıbbi müdahaleyi gerektirebilecek aşağı yerleşimli plasenta)

transvajinal ultrason hakkında bilgi veriyor

Transvajinal Ultrason Fiyatları 2024

Transvajinal ultrason fiyatları son zamanlarda sıkça sorulan konular arasındadır. Trans vajinal ultrason fiyatları aynı şehir içerisinde bölgeden bölgeye hatta kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir. Fiyatlar hakkında detaylı bilgi ve randevu için bizi arayabilirsiniz.

Ücreti Ne Kadar ?
Dr.Abdullah Cevahir
Radyoloji Uzmanı
Hekimoğlu Görüntüleme ve Tanı Merkezi

Yorumlar

  • 27 Mart 2022
    Fatma çimen

    Merhaba,meme ultrasonu ve transvajinal ultrason fiyatı nedir acaba. İyi çalışmalar..

  • 10 Nisan 2022
    Hekimoğlu Görüntüleme

    Merhaba merkezimizde meme ultrasonu ve transvajinal ultrason incelemesi yapılmaktadır. Meme ultrasonu ve transvajinal ultrason fiyatları hakkında bilgiyi 05359214295 nolu whatsapp hattımızdan alabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.