testosteron testi fiyatları

Testosteron Nedir?

Testosteron erkeklerde birincil seks hormonudur ve tipik olarak erkek olarak kabul edilen birçok fiziksel özelliğin gelişiminden sorumludur. Kadınlar ayrıca hormonu çok daha küçük miktarlarda üretirler. Androjenler olarak bilinen bir hormon sınıfının parçası olan testosteron, beynin tabanına yakın bir yerde bulunan hipofiz bezi tarafından uyarıldıktan sonra testisler tarafından üretilir. Diğer işlevlerin yanı sıra, testosteron bir erkeğin testislerine (veya bir kadının yumurtalıklarına) cinsel istek duygularını ateşleyen sinyaller gönderir. 

Testosteronun Erkek Gelişimi ve Sağlığında  Rolü

Erkeklerde testosteron, genç bir erkeğin cinsel olgunluğa eriştiği ve çoğalabildiği ergenlik döneminde önemli bir rol oynar. Aşağıdaki değişiklikler tipik olarak bu yaşam evresinde meydana gelir: 

Penis ve testisler büyür, yüz, kasık ve vücut kılları gelişir, ses kalınlaşır, kaslar ve kemikler güçlenir, yükseklik artar.

Ergenlikten sonra, testosteron aşağıdaki bedensel işlevlerin düzenlenmesine yardımcı olur: 

Kırmızı kan hücrelerinin üretimi, kemik yoğunluğu, yağ dağılımı, kas gücü ve kütlesi, yüz ve vücut kıllarının büyümesi, sperm üretimi, cinsel dürtü.

Testosteron Düzeyleri Düşük Olduğunda Ne Olur?

Yaşlanmanın doğal bir parçası olarak erkeklerde testosteron seviyeleri yavaş yavaş düşer. 45 yaşına gelindiğinde, yılda yaklaşık yüzde 1 oranında düşmeye başlar, ancak bir erkek otuzlu yaşlarındayken seviyelerin düşmeye başlayabileceği yaygın olarak kabul edilir. 

Yaşam tarzı faktörleri, çok fazla egzersiz yapmak veya sağlıklı bir diyet de dahil olmak üzere testosteron üretimini etkiler.

Testosteron Düzeylerinin Yüksek, Düşük veya Normal Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Doktorunuz, testosteron seviyelerinizin normal aralıkta olup olmadığını öğrenmek için bir kan testi isteyebilir. 

Düşük Testosteron Nedir?

Bazı durumlarda, düşük testosteron , vücut normal miktarda hormon üretmediğinde ortaya çıkan hipogonadizm olarak bilinen tıbbi bir durumdan kaynaklanabilir. Testislerde veya hipofiz bezinde normal miktarda testosteron üretememesine neden olan bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Düşük Testosteron, belirli ilaçlar ve aşırı kilo gibi diğer sorunlardan da kaynaklanabilir.

Testosteron düzeyinin düşük olmasının  belirtileri, sorunun nedenine ve meydana geldiği yaşa bağlı olarak değişir.

Orta yaşlı ve daha ileri yaştaki erkeklerde semptomlar şunları içerebilir:

Düşük enerji ve depresif ruh hali, uyku bozuklukları, düşük cinsel dürtü, ereksiyon sorunları, düşük sperm sayısı, kas ve kemik gücü kaybı

Yaşa bağlı düşük testosteronlu erkeklerin tümü herhangi bir semptom yaşamaz ve diğerleri bunlardan rahatsız olmaz. Enerji, uyku ve ruh hali ile ilgili sorunlar, ilaçların yan etkileri veya aşırı alkol kullanımı gibi diğer sorunlardan da kaynaklanabilir. 

Doktorlar Hipogonadizmi Nasıl Teşhis Eder?

Hipogonadizm (ve yaşa bağlı düşük testosteron), vücuttaki testosteron seviyesini ölçen kan testleri ile teşhis edilir. Endokrin Derneği , toplam testosteron testi ile şüpheli düşük T için test yapılmasını önerir. Sabah erken ve aç karnına olmak üzere iki ayrı durumda yapılmalıdır. Testosteron seviyeleri genç erkeklerde sabahın erken saatlerinde en yüksek olma eğilimindedir, ancak bu yaşlı erkeklerde mutlaka böyle değildir.

Testosteron Düzeyleriniz Düşükse Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Testosteron replasman tedavisi şu anda yalnızca hipogonadizm teşhisi konan erkekler için FDA onaylıdır. Testosteron tedavisinin kullanımı, giderek yaygınlaşıyor ve iki milyondan fazla erkek tedavi görüyor. Her erkek testosteron replasmanından faydalanmaz. Testosteron, jeller, kremler ve yamalar gibi topikaller dahil olmak üzere farklı formlarda mevcuttur; enjeksiyonlar; ve cerrahi olarak doğrudan derinin altına yerleştirilen peletler. 

Testosteron Replasman Tedavisinin (TRT) Yan Etkileri Nelerdir?

TRT’nin olası uzun vadeli etkileri henüz belirlenmemiştir, ancak kardiyovasküler sağlık, prostat ve meme kanserleri ve uyku apnesi gibi uyku bozuklukları üzerinde etkisi olabileceğini gösteren bilimsel kanıtlar vardır . Ayrıca kan pıhtılaşması ve felç riskini artıran polisitemi riski de vardır.

Testosteron alan kişiler, aşağıdaki gibi kalp krizi veya felç belirtileri varsa derhal tıbbi yardım almalıdır :

Göğüs ağrısı, nefes darlığı veya nefes almada zorluk, vücudun bir bölümünde veya bir tarafında zayıflık, konuşma bozukluğu

Kadın Sağlığında Testosteron Hakkında Neler Var?

Kadınların vücutları erkeklerinki kadar testosteron üretmez. Hormon yumurtalıklarda ve adrenal bezlerde üretilir. Kadınlar, ruh halini, enerji seviyelerini, cinsel dürtüleri ve vücut işlevlerinin sorunsuz çalışmasını sağlayan hormon karışımının bir parçası olarak küçük miktarlarda buna ihtiyaç duyarlar. 

Kadınlar, düşük veya yüksek testosteron düzeylerinin bir sonucu olarak sağlık sorunları yaşayabilir. Bazı postmenopozal kadınlar, cinsel dürtüde azalmaya neden olabilecek testosteron seviyelerinde düşüşler yaşarlar. Düşük testosteron seviyeleri ayrıca yorgunluk ve kemik kaybı,  osteoporoz ve kırık riskinde artış gibi diğer sağlık sorunlarına da neden olabilir. 

Yüksek Testosteron Düzeyleri Kadınlarda Sorunlara Neden Olabilir 

Ancak menopoz öncesi bir kadının testosteron seviyeleri çok yüksek olduğunda, düzensiz veya adet döngüsü, kısırlık, aşırı kıllanma, cilt sorunları ve düşük riskini artıran bir durum olan polikistik over sendromuna (PCOS) yol açabilir. Kadınlarda yüksek testosteron seviyeleri , ister PCOS ister başka bir durumdan kaynaklansın, insülin direnci , diyabet,  yüksek kolesterol , yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

FDA, kadınlarda testosteron tedavisinin kullanımını onaylamamıştır ve en son kılavuzlarında , Endokrin Derneği, aşağıdaki durumların tedavisi için sağlıklı kadınlarda testosteron tedavisinin genel kullanımına karşı tavsiyede bulunmaktadır: 

kısırlık, hipoaktif cinsel istek bozukluğu (HSDD) dışındaki cinsel işlev bozukluğu, bilişsel işlev, kardiyovasküler sağlık,metabolik sendrom, kemik sağlığı, genel refah

Testosteron Düzeylerini Artırmanın Doğal Bir Yolu Var mı?

Testosteron takviyesi endüstrisi biraz tartışmalı olsa da, sağlıklı testosteron seviyelerini korumanın birçok iyi bilinen ilaçsız yolu vardır.

Libido’nuz Sağlıklı ve Normal mi? Cinsel Arzunuz Eksik mi?

Cinsel dürtü, cinsel aktivitede coşku veya ilgi anlamına gelen klinik olmayan bir terimdir. Varlığı (veya eksikliği), zihinsel ve fiziksel işleyişinizin durumunu gösterebilir.

Cinsel dürtüyü kontrol eden şey, biyolojik, psikolojik ve sosyal-kültürel etkilerin çok karmaşık iç içe geçmesidir. Libido seviyeleri, ilaç, ilişki kalitesi, yorgunluk ve hastalık gibi faktörlerin yanı sıra kaygı, stres ve depresyon gibi sorunlardan etkilenebilir.

İlgi ve seks arzusundaki bir değişiklik tıbbi bir soruna veya yan etkiye işaret edebilirken, bu bir tehlike işareti olarak kabul edilmez. Libido seviyenizin çok düşük veya çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız, tedaviler mevcuttur.

Testosteron Testi Fiyatları 2024

Testosteron testi fiyatları bölgeden bölgeye hatta aynı bölgede kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Testosteron testi fiyatları hakkında bilgi almak için 02126321059 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.