mr ve ultrasno arasındaki farklar nelerdir

MR ve Ultrason Arası Farklar

Bilindiği üzere ülkemizde modern tıbbın gereği olarak kullanılan cihazlar oldukça fazla ve işlevseldirler. Görüntüleme cihazları arasında emar cihazları ve ultrason cihazları öne çıkmaktadır.

Emar Tanımı

Tanımlarını yapacak olursak emar cihazları ile ultrason cihazları arasında yapısal olarak pek fark yoktur. Sadece önemli fark olarak emarın manyetik bir alan içerdiğini söylemek mümkün ultrasonda sadece ses dalgalarının gönderilmesi sonucunda vücut içindeki hidrojenin enerji salgılamasıyla yoğunluk artmakta ve bu yoğunlukla geri dönen ses dalgaları monitöre görüntü şeklinde yansımaktadır.

Ultrason ve Hastane

Ultrason her hastanede bulunan bir yöntemken pahalı olan emar cihazları bazı hastanelerde bulunmamaktadır. Kapalı emar cihazları silindir şeklinde manyetik bir alandan oluşuyor ve hastalar bu manyetik alan içerisine yatırılarak vücut içerisindeki atomların hareket ederek manyetik alana doğru enerji çıkarmalarına neden oluyor.

Fakat emar herkese hitap edemeyen bir sistemdir. Öyle ki kalp pili takanlar protez kullananlar emar çektiremez fakat ultrason herhangi bir manyetik alana sahip değildir. Bu hastalarda güvenle kullanılabilir.

Kapalı Alan Korkusu ve Emar

Kapalı alan korkusu olanlarda emar çektiremezler ultrasonun başarılı olamadığı tek alan kafa içini görüntülemek ve beyne ulaşmak ultrason için sağlıklı bir uygulama değildir. Beyin ve fonksiyonları emar ile daha net ve kesin veriler içermektedir.

4 Boyutlu Ultrason

4 boyutlu ultrasonun gelmesiyle birçok hastalığın teşhisi netlik kazanarak hemen konmaktadır. Erken tanı ve erken müdahalenin önemli bir yer tuttuğu hayatımızda sağlık için modern tıp sürekli yeniliklerin peşinden koşuyor.

Gelişen teknoloji özellikle bilgisayar endüstrisi üzerinde hızla çığır açmış ve gelinen son nokta itibariyle gelişen tıp insanoğluna yeni kapıları açmaktadır. Her yeni gün yeni gelişmelere olanak sağlayan teknolojik açılımlarıyla hızla büyümekte ve modern tıp araç ve gereçlerinin yenilenmesine önderlik etmektedir.

İlginizi Çekebilir  TSH testi nedir?

https://hekimoglugoruntuleme.com/acik-emar/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.