manyetik rezonans görüntüleme yöntemi mr

Ülkemizde son yıllarda gelişen teknolojinin sonucunda bilgisayar ve endüstri alanlarındaki olumlu etkiler sonucunda emar ve ultrason cihazlarının yenilenmesi sağlanmıştır.

Her yıl milyonlarca hastanın hastalığının tespit edilmesi sonucunda erken tedavi yöntemiyle tekrar sağlıklarına kavuşmaları sağlanmıştır.

Kapalı Emar Yöntemi

Kapalı emar yöntemiyle hastalara uygulanan görüntüleme yöntemi ile hasta oldukça güçlü bir elektromanyet içerikli bir silindirin borunun içinde yatarak vücudundaki hidrojen atomları enerji salarak radyo manyetik dalgalar gönderilerek işlem yapılmaktadır.

Silindirin içerisindeki manyetik alan vücut içerisindeki atomların hareket etmesini sağlayarak binlerce atomun bilgileri bir bilgisayara gönderilir ve bu şekilde bilgisayar ekranına incelenen bölgenin görüntüsü gönderilir.

Kapalı emar ne yazık ki kapalı alan korkusu olanlar için anestezi altında çekilmesi gerekmektedir. Ayrıca vücudunda metal protez olanların emar çektirmesi uygun görülmemektedir.

Ultason Çekimleri Nasıl Gözlemlenir?

Ultrason çekimlerinde bölgenin anlık görüntüsü ekrandan gözlemlenebilmektedir. Özellikle hamileliklerde bebeğin gelişimine ait bilgiler ile olumsuz bir gelişim fark edilebilmektedir.

Son dönemlerde 4 boyutlu ultrason sistemine geçiş yapan tıp dünyası dokuların boyutlarını ve derinlemesine incelenebilmesine olanak sağlamaktadır.

Hamileliklerde bebeğin down sendromu olup olmadığını anlamak 4 boyutlu ultrason ile mümkün olmaktadır. Bebeğin her dokusunu derinlemesine incelemek bu şekilde mümkün olmakta ve vücut içerisinde tespit edilemeyen her muamma cevap bulmaktadır.

Görüntüleme Yöntemleri

Sağlıklı bir insanın sağlığını yitirmesine neden olan değişik faktörler sonucunda ilerleyen tıp sayesinde her türlü hastalık tespit edilerek tedavi yöntemlerine geçilmektedir. Ülkemizde her hastanenin gelişmiş cihazlar ile donatılması sayesinde doğu ve batı ayırt etmeksizin tüm ülke vatandaşları eşit hizmet görmektedir.

Dolayısıyla tam zamanında tespit edilen hastalık için başlangıç tedavisi uygulanarak sağlıklı olabilmenin önü açılmaktadır. Sağlık ve zinde bir yaşam için teknolojinin insanoğluna sunduğu hizmetlerden yararlanarak daha güçlü yarınlara yürüyebiliriz.

https://hekimoglugoruntuleme.com/acik-emar/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.