kapalı emar çekimi nasıl yapılır

Kapalı Emar Çekimi

Kapalı emar vücudun tam taranması için fırın diye tabir edilen bir makine içerisine tam ya da yarıya kadar alınarak çekilen manyetik rezonans görüntüleme ile hastalığın tespit edilmesi yöntemidir.

Ülkemizde açık ve kapalı olarak kullanılan emar çekimlerinde dikkat edilmesi gereken önemli husus hastanın kapalı alan korkusunun olmamasıdır. Ayrıca vücutta protez, kalp pili gibi materyaller bulunanlar emar çekimi yaptıramazlar.

Çünkü emar çekimi sırasında emar cihazının vücuda yansıttığı manyetik ışınların vücut içerisindeki atomları hareket ettirmesi sırasında protezleri de yerinden hareket ettirebilir. Bu nedenle vücudunda protezi olan kişilerin emar çektirmesi yanlıştır.

Gelişen Teknoloji ve Emar

Gelişen teknolojiyle vücut içini görüntülemek artık oldukça kolaylaşmıştır. Ultrason özellikle hamilelik dönemlerinin görüntülenmesinde çok önemli bir aygıttır. Gün geçtikçe sürekli yeni gelişmeler yaşanıyor ve görüntüleme aygıtları sürekli gelişmektedir.

1970 li yıllarda kullanılmaya başlanan ultrason, günümüze kadar sürekli gelişmiş ve özellikle endüstri ve bilgisayar alanlarında yapılan atılımlar ile bugün kullanılan 4 boyutlu ultrason halini almıştır.

Her geçen gün de gelişerek devam eden ultrasonografi ülkemiz içerisinde özellikle hamilelerin hamilelik dönemlerinde bebeğin gelişiminin birebir izlenmesine olanak sağlamaktadır.

Dokuların içerisine kadar işleyen 4 boyutlu ultrason ile derinlemesine enlemesine ve uzunlamasına taraması ekrana yansıtılarak bebeğin hücre ve dokuları kontrol edilebilmektedir.

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de kullanılan manyetik cihazlar sayesinde vücut içerisinde hidrojen atomları mıknatısa doğru hareket etmekte ve manyetik olarak ses dalgalarının verildiği hidrojen atomları geri yansıtarak ses dalgalarını ve hareketi görüntüye dönüştürerek ekrana yansıtmaktadır.

İnsanoğlunun hep daha başarılı olup sağlıkla yaşaması için sürekli olarak kendini geliştirmeye ve keşfetmeye ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir nesil için altyapıyı ne kadar sağlıklı tutarsak o kadar sağlıklı bir neslin sahibi oluruz.

İlginizi Çekebilir  MR Defekografi

https://hekimoglugoruntuleme.com/acik-emar/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.