detaylı ultrason hakkında bilgi veriyor

Renkli Ultrason Nedir?

Renkli ultrason, bebeğinizin rahimdeki yüksek çözünürlüklü, renkli görüntüsünü oluşturmak için ses dalgalarını kullanır.

Ultrason, özel ekipmandan yönlendirilen ve geri dönen ses dalgalarını dinleyerek çalışır ve bir görüntü oluşturur. Renkli ultrasonda, aynı ses dalgaları kullanılır, ancak bu sefer çeşitli düzlemlere yönlendirilirler ve alıcı ekipmanın görüntüyü üç boyutlu olarak “görmesini” sağlar. Renkli ultrason toplanan verileri yorumlamak ve bu harika görüntüleri oluşturmak için farklı yazılımlar kullanılır.

Tüm ultrasonlar, bebeğinizin anne karnındaki görüntüsünü oluşturmak için ses dalgalarını kullanır:

Normal bir 2 boyutlu ultrason, bebeğinizin kesitsel görüntüsünü oluşturur.

3 boyutlu renkli ultrasonda, birçok 2 boyutlu görüntü çeşitli açılardan alınır ve üç boyutlu bir görüntü oluşturmak için bir araya getirilir. Bu, tipik bir fotoğrafta görmeye alışık olduğunuz şeye daha çok benziyor.

4 boyutlu , 3 boyutlu ultrasona benzer, ancak 4 boyutlu görüntüler hareketliir. Böylece bebeğinizin tekme attığını veya gözlerini açıp kapattığını görebilirsiniz.

Peki, bunu yapma kabiliyetimiz varsa neden her zaman renkli ultrasonu kullanmıyoruz? Basitçe, 2 boyutlu ultrason genellikle daha verimlidir. Bebeğinizin nasıl geliştiğini değerlendirmek için genellikle 3 boyutlu renkli ultrasona ihtiyacımız yoktur. Renkli ultrason bebeğinizin dışının güzel bir resmini verebilirken, 2-D ultrason gerçekten uzmanlar tarafından bebeğinizin gelişimindeki ve büyümesindeki anormallikleri aramak için geliştirilmiş bir standarttır.

Bununla birlikte, renkli ultrason, yarık dudak gibi 2 boyutlu olarak bakılması zor olan bazı anormallikleri değerlendirmek için önemli araçlar olabilir. Ebeveynlere bir anormalliği açıklamamız gerektiğinde de yardımcı olurlar. Doktorlar ve sonografi uzmanları bunu 2 boyutlu bir görüntüde kolayca tanıyabilirken, ebeveynler genellikle anormalliği 3 boyutlu bir görüntüde gördüklerinde kafalarında daha iyi şekillendirebilirler.

Renkli ultrason güvenli midir?

Renkli ultrason, rutin tanısal görüntüleme için onlarca yıldır kullanılmakta olan 2D ultrason ile tam olarak aynı yoğunluk frekansını kullanır. Makineler, FDA’nın maruz kalma sınırı olan 94 miliwatt/cm2’nin altına düşen “doğum modu”nda çalışır. Ultrasonlar genellikle tıp uzmanları tarafından güvenli ve düşük riskli olarak kabul edilir. 

İlginizi Çekebilir  BT Anjiyografi: Kollar ve Bacakların İncelemesi

2 boyutlu ultrason ile renkli ultrason arasındaki fark nedir?

2 boyutlu ultrason , uzun süredir ultrason görüntüleme ve cinsiyet belirleme için standarttı. Ancak 2D görüntüler düz görünebilir.

3D renkli ultrason, bebeğin yüksek çözünürlüklü, 3 boyutlu görüntülerini verir. 3D görüntüler, bebeğin daha net, daha gerçekçi bir ilk görünümünü sağlar.

4D renkli Ultrason, bebeğin hareketlerinin bir “videosunu” oluşturarak harekete boyut katar. 4D renkli ultrason teknolojisi ile 3D renkli ultrason ile üretilen hareketsiz görüntüler birbiri ardına oynatılarak gerçek zamanlı hareketli bir görüntü oluşturulur. 4D, bir bebeğin hareket ettiğini, esnediğini, gerildiğini ve gülümsediğini gerçek zamanlı olarak görmenizi sağlar.

Renkli  ultrason görüntülemesi için en iyi zaman ne zaman?

Amacınızın ne olduğuna bağlı. Bebeğinizin kalp atışını duymaya çalışıyorsanız, bu 10 haftadan sonra herhangi bir zamanda yapılabilir. Cinsiyet belirleme arıyorsanız, bu 16 haftadan sonra herhangi bir zamanda yapılabilir. Renkli ultrason, 14 haftadan sonra da herhangi bir zamanda yapılabilir, ancak en uygun zamanlar 20 ila 24 hafta arasındadır.

renkli ultrason hakkında bilgi veriyor

İkiz gebelikte renkli ultrason 

İkiz gebelik söz konusu ise daha erken bir randevu almanızı öneririz; 20 hafta civarında. Daha erken bir seans, her iki bebeğinizin de daha net bir görüntüsünü elde etmenize yardımcı olabilir. Çok uzun süre beklemek, her iki bebeğin de net bir görüntüsünü elde etmeyi zorlaştırabilir. 

Hafta sonu için renkli ultrason randevusu alabilir miyim?

Evet alabilirsiniz. Hafta sonu randevularını kabul ederek bebeğinizi ilk kez görmek için ihtiyacınız olan zamanı ayırmanızı sağlıyoruz. Ancak  hafta sonu randevuları hızla doluyor, bu nedenle bu yüksek ilgi alanlarından biri için randevunuzu mümkün olan en kısa sürede ayırmanızı öneririz.

Renkli ultrason görüntülemesinden önce ne yapmalıyım?

Ultrasonlar suyu seviyor, dolayısıyla gelmeden önceki hafta  çok su içmek, amniyotik sıvınızı artırabilir ve daha net bir bebek resmiyle sonuçlanabilir. Randevunuzdan önceki hafta boyunca bol su içtiğinizden emin olun.

İlginizi Çekebilir  Meme MR

Renkli ultrason incelemesine giderken ne giymeliyim?

Renkli ultrason incelemesi sırasında  rahat olmanız önemlidir.  Radyoloji uzmanının incelemeyi yaparken  probu karnınıza  karnınıza temas ettirmesi gerekecek, bu nedenle iki parçalı bir kıyafet (üst ve alt ayrı) giymeniz pratik olması açısından faydalıdır.

Renkli ultrason randevuma kaç kişi getirebilirim?

Normalde istediğiniz kadar insan getirebilirsiniz ama Covid bitene kadar inceleme odasında olabilecek insan sayısını sınırlamamız gerekiyor. Kaç misafir getirebileceğinizle ilgili en son bilgiler için lütfen bizi arayın.

Bebeğimin renkli fotoğraflarını aynı gün alabilirmiyim ?

İncelemeniz yapıldıktan hemen sonra  fotoğraflarınızı alabileceksiniz. Aynı gün bebeğinizin fotoğraflarını eve götürebilirsiniz.

 

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.