evlilik için sağlık raporu fiyatları

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nedir ?

Türk Medeni Kanunu’na göre evlilik için sağlık raporu alınması zorunlu hale getirilmiştir. Günümüzde bir çok avrupa ülkesinde resmi nikah başvurusu için gerekli belgeler arasında evlenme işlemlerine mahsus sağlık raporu da yer alıyor. Evlilik öncesi sağlık raporu evlilik için başvuran kişilerde , cinsel yolla bulaşan hastalıklarının olup olmadığını saptamak amacıyla yapılıyor.

Bunun dışında evlenmeye karar veren kişilerin  taşıyıcı durumunda oldukları bulaşıcı hastalıkları varsa bu hastalıklar için evlilik öncesi tedbirleri almak, eşler arasında ileride ortaya çıkabilecek ve doğacak çocuklarını etkileyecek kan uyuşmazlığı gibi sorunları önceden saptamak amacıyla evlilik işlemleri için sağlık raporu şart koşuluyor.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır ? 

Öncelikle bulunduğunuz ilde evlilik için başvuracağınız kurumdan gerekli belgeleri ve sağlık raporu için yapılacak testleri öğrenmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri alıp devlet yada özel bir sağlık merkezine başvurarak evlilik için gerekli testleri yaptırdıktan sonra aile hekimi tarafından bu raporun onaylanması ile sağlık raporunuz almış olacaksınız. 

Bu sağlık raporunu alabilmek için uzun saatler hatta günler boyunca uğraşmanıza beklemenize gerek yoktur alınması oldukça kolay bir rapordur. 

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır ? 

Evlilik kararı aldığınızda nikah günü almak için başvurduğunuzda sizden bazı belgeleri tamamlamanızı isteyeceklerdir. Kurumun istediği belgeler arasında bulunan ve alınması zorunlu olan evlilik için sağlık raporu aile hekimliği merkezleri toplum sağlığı merkezleri, devlet hastaneleri , özel hastaneler gibi sağlık merkezlerinden alınabilmektedir. 

Nikah için sağlık raporu almak şart mı ? 

Bulunduğunuz bölgedeki belediyeye nikah için başvuru yaptığınızda sizden istenen belgeler arasında bulunması zorunlu olan belgelerden biri de nikah için sağlık raporudur. Nikah için sağlık raporu alınması uzun süren sizi çok uğraştıracak bir rapor değildir. Bu rapor için bir sağlık merkezine başvuru yaptığınız zaman 1 gün gibi kısa bir sürede bu raporu alabilme imkanınız vardır.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Hangi Testlerin Yapılmasını Gerektirir?

Çiftlerin yaptırması gereken evlilik öncesi tıbbi testlerin başında akciğer grafisi  ve kan testleri gelmektedir. Bu testler genellikle çiftlerin hepatit B , C , AIDS , frengi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından değerlendirmesidir. Ayrıca çiftlerde kan uyuşmazlığı araştırması açısından kan grubu analizi yapılmasıda gerekmektedir. 

Hamile bir kadında antikorların fetüsün kan hücrelerini yok etmesine neden olan bir durum olan kan uyuşmazlığı  hastalığı ile ilişkili risklerde değerlendirmeye tabiidir.

Kan grubu uyumluluğunun kontrol edilmesi, rhesus faktörlerinin otomatik olarak kontrol edilmesini sağlar. Uyumsuzluk durumunda, size (kadına) halihazırda hamileyseniz veya hamile olmak üzereyseniz fetüsün sağlığını ve güvenliğini sağlayarak hamilelikle ilişkili riskleri hafifletmeye yardımcı olacak Rh İmmunglobulin reçete edilecektir.

Genotip ve genotip uyumluluğu, gelecekteki yavruları doğrudan etkilediği için evlilik öncesi tıbbi test olarak önemlidir. Ebeveynlerin genotipi, yavruların genotipini tanımlar. Genotipler, vücudunuzun genetik yapısındaki ayrılmaz oyunculardır ve gelecekteki bir yavrunun orak hücre taşıyıcısı olup olmayacağını belirler.

Orak hücre hastalığının ciddiyeti göz önüne alındığında, doktorlar genellikle orak hücre durumu olan çocuk(lar)ın riskinden kaçınmak için belirli genotip gruplarının evlilikte eşleşmemesi gerektiğini tavsiye eder. AS, AC, SS ve SC genotiplerini içerirler.

Daha önce cinsel olarak aktif olan çiftlerin, frengi, bel soğukluğu, uçuk, klamidya, bakteriyel vajinozis, maya enfeksiyonu dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere olası cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için tarama yapılması her zaman önerilir. Genellikle, bu evlilik öncesi tıbbi test teklifinin yardımı erken teşhis ve tedavidir.

Hepatit, gelecekte ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilecek karaciğere saldıran bir enfeksiyondur. Hepatit virüsü vücut sıvısı, dışkı, cinsiyet ve fekal-oral bulaşma dahil olmak üzere çeşitli yollarla bulaşabilir. Bu, riskli cinsel alışkanlıklar ve kontamine yiyecekler veya parmaklar nedeniyle fekal materyalin ağızdan alınması yoluyla olabilir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Avantajları

Sağlık durumu, fiziksel ve psikolojik sağlığınızın çok yönlü bir özetidir. Bu nedenle, genellikle, insanlar sonsuza dek birlikte bir yolculuğa çıkmaya karar verdiklerinde, genellikle (zorunlu değilse) bir doktora danışmaları, bir dizi kontrol yaptırmaları ve evlilik öncesi tıbbi testler yaptırmaları tavsiye edilir. 

Düğünler heyecan verici ve harikadır. Aşkın, bağlılığın ve gerçek dostluğun kutlanmasında her şeyi göze alırsınız. Tüm eğlence hazırlıkları sürerken, asla unutmamanız gereken bir husus da iki tarafında sağlık durumudur.

Evlilik öncesi tıbbi testlerin size sunduğu büyük bir avantaj, erken teşhistir. Erken teşhis, evlilikten önce erken tedavi imkanı sunar.

Düğünden önce yapılan tıbbi testler, sizi ve eşinizi, teşhis edilmiş enfeksiyon veya koşullara karşı kendinizi güvende ve hazırlıklı tutmak için gerekli bilgilerle donatacaktır.

Bazı sağlık sorunları uyumluluğu engelleyebilir ve çocukları sağlık açısından olumsuz etkileyebilir. Evlilik öncesi testi, çiftlerin kendi sağlıkları ve doğmamış çocuklarının yararına doğru ve en bilinçli kararları vermelerine yardımcı olabilir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Fiyatları 2024

Evlilik öncesi sağlık raporu fiyatları son zamanlarda en çok araştırılan konulardan biridir. Evlilik için sağlık raporu fiyatları devlet hastanelerinde ve kamuya bağlı sağlık merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Özel hastaneler ve özel sağlık merkezlerinde bu raporun ücreti bölgeden bölgeye kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Evlilik sağlık raporu fiyatları hakkında bilgi almak için 05359214295 nolu telefonumuzdan bizi arayabilirsiniz.

Yorumlar

 • 20 Ekim 2022
  Birgül

  Randevu almak istiyorum

 • 05 Ocak 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Evlilik sağlık raporu hakkında randevu almak için 02126321059 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

 • 21 Ekim 2023
  Oweis idris

  Yabancılar için fiyatları öğrenmek istiyorum

 • 09 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba görüntüleme merkezimizde evlilik için sağlık raporu tetkikleri yapılmaktadır fiyat bilgisini 05359214295 nolu whatsapp hattımızdan alabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.