iye testi fiyatları

İdrar Kültürü Testi

Bir İYE’nin geldiğini hissettiğinizde ilk düşünceniz   genellikle bu gerçekten bir İYE mi yoksa öyle mi hissettiriyor?  

Bunu öğrenmenin tek yolu test etmektir. İdrar yolu enfeksiyonları herkese uyan tek beden olmadığından, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı test yöntemi vardır. Peki hangi İYE testi en etkilidir? Ve doğru testler, enfeksiyonunuzun ne kadar iyi tedavi edildiğini nasıl etkileyebilir? 

İlk olarak, bir İYE’nin tam olarak ne olduğunu yeniden toparlayalım. Bakteriler idrar yolunuza girip yayıldığında idrar yolu enfeksiyonu oluşur. İYE’ler en yaygın olarak mesanede bulunur, ancak üreterler, üretra, böbrek veya prostatta da olabilir. İşerken bakteriler tipik olarak sisteminizden dışarı atılsa da, daha sinir bozucu olanlar etrafta dolaşabilir ve bazı sinir bozucu yan etkilere neden olabilir. 

İYE’nin başlangıcı nasıl bir duygu?

Bu yan etkiler ne kadar sinir bozucu olsa da, aynı zamanda size bir İYE testi yaptırmanın zamanının geldiğini söyleyen yanıp sönen ışıklardır. İşte bir İYE nunuz olduğuna dair en yaygın işaretlerden birkaçı: 

İşerken yanma hissi , sürekli işeme dürtüsü , bulanık veya kanlı idrar , kötü kokulu idrar, karın, yan veya sırt ağrısı.

Yukarıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız, bir sonraki adımınız bir test olmalıdır. 

Pozitif İYE testi neyi gösterir?

En önemlisi, idrar yolunuzda bir enfeksiyonun iltihaplandığını gösterir. Ancak pozitif bir İYE testi, doktorunuza hangi bakteri türlerinin İYE’ye neden olduğunu da söyleyebilir. Bu enfeksiyon kötüleşmeden önce bakterilerle nasıl mücadele edecekleri konusunda daha iyi bir fikir verir. 

İYE testi nasıl yapılır ?

Hepsi idrarınızın bir örneğini gerektiren birden fazla İYE testi türü vardır(Sonuçta enfeksiyon idrar yolunuzdadır ).

Hızlı yağ çubuğu testi , potansiyel bir İYE’yi hemen belirlemek için bir test şeridine idrar yapılan testtir. Yağ çubuğu genellikle bir enfeksiyon olduğunda renk değiştirir. 

İlginizi Çekebilir  Diyabet Nedir?

İdrar tahlili , bir laboratuvarın idrar örneğiniz üzerinde yaptığı bir dizi testtir. Bu testler, bakteri veya beyaz kan hücreleri gibi herhangi bir enfeksiyon belirtisi arar. 

İdrar kültürü testi çoğu doktor tarafından standart İYE testi olarak görülür, özellikle de İYE’nizin basit veya komplike olmadığını düşünüyorlarsa (örneğin, sağlıklıysanız, hamile değilseniz veya menopoz öncesi dönemdeyseniz). İdrar örneğinizi kullanarak test, enfeksiyona neden olabilecek bakterileri tanımlamanıza yardımcı olur. Çoğu zaman, bir idrar kültürü testi özellikle bir tür bakteri arar: E. coli. ( AKA, hakkında suçlanacak bakteri %90 tüm İYE vakalarının ).

Antimikrobiyal duyarlılık testi , bakterinin bir antibiyotiğe veya antifungal ilaca karşı ne kadar hassas olduğunu ölçer, böylece doktorunuz en iyi tedaviyi seçebilir. Bir idrar kültürü bir bakteri tanımladıktan sonra, genellikle doktorunuzun bir saldırı planı yapmasına yardımcı olmak için duyarlılık testi için gönderilir. 

Gelişmiş İYE testi , çok çeşitli bakterileri saptayabilen moleküler testler gibi bir dizi yenilikçi yöntemi içerir. Bu tür testler, tekrarlayan İYE’lerle savaşan kişilerde ilaç direncinin belirlenmesine de yardımcı olabilir. 

İYE için diğer test türleri nelerdir?

Tıp dünyası, İYE testi için basit idrar kültürünün ötesine geçen inanılmaz yöntemler geliştiriyor. Örneğin moleküler test, idrar yolunuzdaki enfeksiyona neden olan bakterilerin DNA’sına daha yakından bakar. Diğer testler gibi, bu da bir idrar örneğiyle yapılabilir. Bu gelişmiş teşhis testleri, standart idrar kültürü testini alır ve daha fazla değişkeni hesaba katarak ve daha az yanlış negatifle sonuçlanan önemli bir yükseltme sağlar.  

Peki, en etkili İYE testi nedir? 

Gerçek şu ki, gerçekten sahip olduğunuz enfeksiyonun türüne ve genel sağlığınıza bağlıdır. Kronik İYE’u yaşayan diğerleri için, İYE sıkıntılarının temeline inmek için ileri testler ve bir üroloji uzmanına görünmek gerekebilir. 

İlginizi Çekebilir  Bilirubin Kan Testi

Nihayetinde, bir İYE’yi doğrulamanın en etkili yolu, semptomları hissettiğiniz anda laboratuvar testleri için bir sağlık uzmanına başvurmaktır. 

İYE’leri (ve onlarla birlikte gelen testleri) tamamen önlemeye çalışmak için idrar yolu sağlığınızın kontrolünü ele almak istiyorsanız, günlük sağlık rutininize İYE önleme ekleyin.

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.