anti hbs

Anti Hbs Nedir?

Hepatit B yüzey antikoru olarak da bilinen anti-HB’ler, bir kişinin hepatit B virüsüne karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığını belirlemek için kullanılan bir tıbbi test sonucudur. Vücudun hepatit B virüsüne maruz kaldığında veya hepatit B aşısı aldığında ürettiği antikorlar anti-HBs olarak bilinir. Bu antikorlar, vücudun hepatit B virüsünden korunmasına yardımcı olur ve hastalığın ilerlemesini önler.

Anti Hbs (mikropartikül immün assay-meia veya benzeri)

Hepatit B yüzey antikoru olan anti-HB’nin test sonuçları, belirli bir laboratuvar testi ve ölçüm yöntemi kullanılarak elde edilir. Mikropartikül İmmün Assay (MEIA) veya benzeri testler, bu antikorların konsantrasyonunu belirlemek için yaygın olarak kullanılır. Bu testler, kan örneğindeki anti-HB seviyelerini belirlemek için özel reaktifler ve cihazlar kullanır.

Sonuçlar, birimlerle gösterilen bir titreyi göstermektedir. Referans aralığı laboratuvardan laboratuvara değişebilir, ancak 10 mIU/mL’den fazla sonuç, bağışıklık kazandığınızı gösterir. Anti-HBs seviyeniz 10 mIU/mL’nin üzerindeyse, hepatit B’ye karşı bağışıklık kazanmış olacaksınız.

Anti HBs Testi Nedir ? 

Hepatit B yüzey antikor testi (Anti HBs), hepatit B virüsünün yüzey proteinine yanıt olarak bağışıklık sisteminizin ürettiği antikorları arar. Hepatit B yüzey antikoru aynı zamanda anti-HBs olarak da adlandırılır ve hepatit B yüzey antijeni anlamına gelen HBsAg ile karıştırılmamalıdır. 

Hepatit B’ye maruz kaldığınızda, vücudunuz  istilacı olan bu virüse karşı bir bağışıklık tepkisi geliştirir. Genelde anti hbs testi kan veya cinsel temas nedeniyle enfeksiyonun vücuda bulaşmasına bağlı veya  hepatit B aşısı ile aşılanma sonrası olur.

Hepatit B virüsünün yüzeyinde, bağışıklık sisteminizin antikor üretmesine neden olan proteinler (antijenler) bulunur. Aşı virüsün kendisini değil, yalnızca proteini içerir. 

Vücudunuzun hepatit B’ye maruz kaldığında vereceği ilk tepki, hepatit B IgM antikorları üretmek olacaktır . Bu erken antikorlar, çekirdeği de dahil olmak üzere virüsün çeşitli kısımlarına karşı savaşmak için üretilir. Bu antikorlar ilk tepkide görülür, ancak sonrasında kaybolurlar.

Bağışıklık sisteminiz daha sonra IgG antikorları üretmeye başlar . Hayatınız boyunca bu antikorları üretmeye devam eder. Bu sayede bağışıklık sisteminiz hepatit B virüsüne maruz kaldığında her zaman saldırmaya hazırdır.

Anti HBs Testi Nasıl Yapılır?

HBsAb testi, kan örneğinin alınarak, analiz için laboratuvara gönderilmesiyle yapılır. 

Test özel bir hazırlık gerektirmez. 

İğne ile kan alındığında iğnenin battığı bölgede hafif bir ağrı veya acı hissedebilirsiniz. Kan alındıktan sonra bölgede biraz zonklama hissedebilirsiniz. Bunların tamamı kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

Doktorunuz  sonuçları alacak ve aşı geçmişiniz, maruz kalma riskiniz, semptomlarınız ve diğer hepatit testlerinin sonuçları ışığında değerlendirecektir.

Anti HBs kaç olmalı ?

Hastalara yapılacak müdahaleler anti HBs test sonuçları göz önünde bulundurularak yapılması uygun olacaktır. Anti HBs testi sonuç değerleri aşılı olan ve olmayan bireylerde değişkenlik gösterir. Aşı olanlarda pozitif sonuç aşı olmayan ve bu hastalıkla hiç karşılaşmamış bireylerde negatif sonuçlar beklemekteyiz.

İlginizi Çekebilir  Lomber MR

Aşılanmış bireylerde yetişkin erkek ve kadınlarda anti HBs değerleri 10 mIU / ml den büyük olmalıdır. Aşı yapılmamış olsa bile bir bireyde bu değer 100 mIU / ml den bile fazla olabilir. Bu durum bize hepatit B enfeksiyonunun geçirilmiş olabileceğini düşündürür.

anti hbs

Anti HBs testi neden yapılır ? 

Bu HBsAb testi, önceden hepatit B’ye maruz kalma durumunu veya aşılamanızın başarılı olup olmadığını araştırmak için yapılabilir. İyileşip iyileşmediğinizi görmek için hepatit B’niz varsa da yapılabilir.

Bebekleri ve çocukları hepatit B için aşılamak (1991’den beri) standart olmakla birlikte, birçok yetişkin çocukken aşılanmamıştır ve risk altında olabilir. Antikor düzeyleri yıllar geçtikçe düşecektir. Test negatif ise, güçlendirici bir doz aşı uygulanması gerekebilir ki bu da mümkündür.

Hepatit B enfeksiyonu 

Hepatit B, bir virüsün neden olduğu karaciğer iltihabıdır. Erkeklerin hepatit B virüsünün (HBV) kronik taşıyıcısı olma olasılığı kadınlardan altı kat daha fazladır, ancak bunun nedenleri belirsizdir.

Hepatit B virüsüne yakalanan yetişkinlerin %95’i virüsü temizler ve hastalığın kronik formunu taşımaz. Bazı kişilerde çok az semptom vardır veya hiç yoktur, pek çoğu HBV’ye sahip olduklarının farkında değildir.

Birçok yetişkin virüsü altı ay içinde tamamen temizleyecektir. İyi haber şu ki, enfeksiyonla savaşırken üretilen koruyucu antikorlar, enfeksiyon kapmış kişilerin bir daha asla HBV hakkında endişelenmelerine gerek kalmayacağı anlamına geliyor – bağışıklık kazanacaklar.

Üç tip hepatit B enfeksiyonu vardır:

Hepatit B’nin sağlıklı kronik taşıyıcıları  başkalarına bulaşıcı değildir ve siroz ve karaciğer kanseri riskleri genel popülasyondan biraz daha yüksek olsa da, çoğunlukla normal hayatlar yaşarlar. Şiddetli bir hastalık sırasında, kanser veya AIDS gibi hastalıklar için bağışıklık baskılayıcı ilaçlarla veya steroidler gibi ilaçlarla tedavi sırasında olduğu gibi bağışıklık sistemleri baskılanırsa virüs yeniden aktif hale gelebilir.

Kronik bulaşıcı hepatit B  oldukça bulaşıcıdır. Hastada çok  az semptom olsa veya hiç olmasa bile çok iltihaplı ve hasarlı bir karaciğeri olabilir. Bu tip hepatit B’ye sahip  kişilerin siroza yol açan ilerleyici bir hastalığa sahip olma olasılığı daha yüksektir. Kronik mutant hepatit B  , hepatit B virüsünün genetik yapısında kalıcı bir değişiklik olan virüsün mutasyona uğramış bir suşudur. Onu taşıyanların başkalarına bulaşıcı olma potansiyeli vardır ve hastalığın diğer formlarına göre tedaviye daha dirençli olduğu düşünülmektedir.

Belirti ve bulgular

İnsanların hepatit olduğunu keşfetmelerinin birçok yolu vardır. Bazen yorgunluğun ötesinde çok az spesifik semptom olduğu için, örneğin sadece kan testleri yapıldığında teşhis konabilir.

Akut Hepatit B

Şiddetli formunda, hepatit B semptomları kişinin kendisini aşırı derecede hasta hissetmesine neden olabilir. Bazıları grip olduklarına inanırken bazıları hiçbir belirti yaşamayabilir.

İlginizi Çekebilir  Omuz Tomografisi

Semptomlar sarılık, ateş, karın ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma, yorgunluk, koyu renkli idrar, açık renkli dışkı, kas ve eklem ağrısı ve döküntüdür. Karaciğer de büyümüş ve hassas olabilir.

Fulminan hepatit, akut hepatitin şiddetli fakat çok nadir görülen bir şeklidir  . Yorgunluk ve mide bulantısı ile başlayabilir, ancak birkaç hafta içinde belirti ve semptomlar belirginleşir. Sarılık geliştikten yaklaşık iki hafta sonra ensefalopati gelişir. 

Ensefalopati, hasarlı karaciğerin kandaki toksinleri atamamasından kaynaklanan zihinsel durumun bozulması veya değişmesi durumudur. Hafif formunda, kısa süreli hafıza kaybı, unutkanlık, konuşmada geveleme, küçük davranışsal kişilik veya davranış değişiklikleri veya uyku düzeninde değişiklikler olabilir.

Kronik Hepatit B

Yine, belirtiler ve semptomlar değişebilir ve birçok insan, derin bir şeyin yanlış olduğundan habersiz olacak veya yalnızca belirsiz semptomlar yaşayacaktır. Bunlar, hafif veya huzursuz yorgunluk, sarılık ve genişlemiş bir karaciğeri içerebilir. Ne yazık ki, kronik hepatit vücut tarafından temizlenmezse veya başarılı bir şekilde tedavi edilmezse, karaciğer hastalığı veya karaciğer yetmezliği ortaya çıkabilir. 

Tanısal Kan Testleri

Kan testleri hastalığın varlığını ve neyin etkilendiğini gösterecektir. Hepatit B seroloji kan testi, virüsün farklı türleri olduğu için mevcut hepatit tipinin doğru teşhisini verecektir.

Karaciğer Fonksiyonu Kan Testleri

Bu kan testleri, karaciğerin ne kadar iyi çalıştığını gösterir, ancak karaciğerin vücudumuzda sorumlu olduğu çok sayıda ve çeşitli işlevleri tam olarak değerlendirmez. Hepsi karaciğer virüsünden etkilenebilen karaciğer enzimleri, transaminazlar ve kolestatik enzimler, bilirubin ve karaciğer protein düzeylerini kontrol ederler.

Kandaki yüksek transaminaz seviyeleri, karaciğerin ne kadar iltihaplandığını veya hasar gördüğünü her zaman göstermez. Bunlardaki yükselmeler ayrıca genetik karaciğer hastalığı, karaciğer tümörleri ve kalp yetmezliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. AST ve ALT transaminazlarının normal aralıkları sırasıyla 0 ila 40 IU/L ve 0 ila 45 IU/L civarındadır. Kronik hepatit B’de, seviyeler genellikle normal aralığın iki ila üç katıdır.

Karaciğer Proteinleri

Albümin, protrombin ve immünoglobulinler (karaciğer tarafından yapılan proteinler) kontrol edilir ve anormal seviyeler ciddi karaciğer bozukluğunun göstergesidir. Protrombin zamanlarının da belirlenmesi gerekir, çünkü karaciğer  kanamayı durdurmak için gereken pıhtılaşma faktörlerinin çoğunu üretir.

Anti HBs Testi Sonuçlarını Yorumlama

Testiniz pozitif veya negatif olabilir, ancak sonuçlar yapılan diğer hepatit testlerine göre farklı yorumlanabilir.

Anti HBs pozitif olduğunda (antikorlar mevcut) genellikle bir hepatit B enfeksiyonundan kurtulduğunuz ve bir  miktar bağışıklığa sahip olduğunuz veya bir kez hepatit B aşısı olduğunuz  ve bağışık olduğunuz anlamına gelir. 

HBsAb testiniz negatifse, birçok farklı anlama gelebilir – ancak genel olarak bu, Hepatit B virüsüne karşı bağışık olmadığınız anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir  BOS Koksidiodides Kompleman Fiksasyon Testi: Tanı ve Değerlendirme

Diğer hepatit B testleriniz (hem HBsAb hem de diğer hepatit testleri) negatifse, ya enfekte değilsiniz ya da antikorların oluşturulacağı noktadan önce enfeksiyonun çok erken inkübasyon aşamasındasınız demektir. 

Anti HBs  testiniz, aktif veya kronik enfeksiyon gösteren diğer hepatit B testleri pozitif olduğunda bile negatif olabilir. 

Anti HBs  pozitifse, bu ya geçmişte enfeksiyon geçirdiğiniz ya da aşı olduğunuz ve şimdi bağışık olduğunuz anlamına gelir.

Hepatit B virüsü ile enfekte olan birçok insan, enfeksiyona yakalanmak için belirgin bir risk faktörüne sahip değildir.Virüsü iletmek için sadece az miktarda kan gerekir ( elinizde açık yara varsa hastalığı olan bir kişinin dokunmuş olabileceği bir nesneye dokunarak  ). Diş fırçasını paylaşmak veya öpmek bile enfeksiyonu bulaştırmak için yeterlidir.

Anti HBs Pozitif

Anti-HB pozitif sonuçları, bir kişinin hepatit B virüsüne karşı bağışıklık kazandığını gösterir. Bu, hepatit B enfeksiyonunu önceden atlattığınızı veya hepatit B aşısı aldığınız anlamına gelir. Vücut, hepatit B virüsüne karşı savunma mekanizması olarak anti-HB antikorları oluşturur ve virüsü nötralize ederek enfeksiyonun tekrarlanmasını önler.

Anti-HBs pozitif olduğunuzda hepatit B’ye karşı bağışıklık kazanırsınız, bu da enfeksiyona yakalanma riskinizi azaltır. Hiçbir bağışıklık sistemi tamamen hatasız değildir ve nadiren bazı insanlar hepatit B’ye yeniden yakalanmış olabilirler. Bu nedenle, cinsel temas, tıbbi prosedürler veya diğer riskli durumlarda dikkatli olmanız ve koruyucu önlemler almanız önemlidir.

Anti HBs Negatif

Hepatit B yüzey antikoru olarak da bilinen anti-HB test sonuçları negatif ise, kişinin hepatit B virüsüne karşı bağışıklık kazanmadığını veya bağışıklık seviyesinin yetersiz olduğunu gösterir. Bu, kişinin hepatit B virüsüne karşı savunmasız olduğunu ve enfeksiyon kapma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

Hepatit B aşısı, anti-HBs test sonuçları negatif veya düşükse hepatit B’ye karşı bağışıklık kazanmak için önemli bir adımdır. Hepatit B aşısı, virüse karşı vücudu koruyan antikorların üretimine yardımcı olur. Genel olarak birkaç doz olarak verilir ve sağlık uzmanınızın tavsiye ettiği takvime göre uygulanır.

Sık Sorulan Sorular

Anti HBs nin yüksek olması ne demek?

Hepatit B yüzey antikoru olarak da bilinen anti-HB seviyesinin yüksek olması, kişinin hepatit B virüsüne karşı güçlü bir bağışıklık sistemi geliştirdiğini gösterir. Bu, kişinin ya hepatit B enfeksiyonunu yendiğini ya da hepatit B aşısı aldığını gösterir. Vücudu hepatit B virüsüne karşı korumak için anti-HB antikorları üretilir ve virüsün nötralize edilmesine yardımcı olurlar.

Anti HBs kaç olursa tehlikeli?

Anti-HBs (Hepatit B yüzey antikoru) seviyesi ne kadar yüksekse, o kadar iyi ve koruyucu bir durumdur. Bu antikorlar, hepatit B virüsüne karşı bağışıklık sağlarlar ve virüsün neden olduğu hastalığa karşı koruma sağlarlar.

Yorumlar

 • 12 Eylül 2023
  Hayrettin

  E
  HBSAG:5222,06 S/CO,ANTİHBS:0,24 MLU/ML,ANTİHIV:0,15 S/CO,ANTİHCV:0,07 S/CO,VDRL:NEGATİF
  HASTADA HBSAG POZİTİF OLUP İLERİ TETKİK VE TAKİP ÖNERİLİR
  HIV ,HCV VE VDRL ENFEKSİYONU
  SAPTANMADI yorumlarmisiniz

 • 09 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba HBSAG yani hepatit b testi pozitif görünüyor. Bununla ilgili olarak dahiliye bölümüne başvurmanız uygun olacaktır.

Görüşlerinizi bildiriniz.