anti düz kas antikor testi hakkında bilgi veriyor

Anti-Düz  Kas Antikor  ( ASMA ) Testi 

Anti-düz  kas antikoru, düz kaslara karşı antikor varlığını tespit eden bir kan testidir. Antikor, otoimmün hepatit tanısı koymada faydalıdır.

Anti-Düz  Kas Antikor Testi Nasıl Yapılır?

Anti-Düz  Kas Antikoru testi kan örneği alınarak bu kan örneği içerisinde Anti-Düz  Kas Antikoru düzeyi ölçülerek yapılır.

Test özel bir hazırlık gerektirmez. 

İğne ile kan alındığında iğnenin battığı bölgede hafif bir ağrı veya acı hissedebilirsiniz. Kan alındıktan sonra bölgede biraz zonklama hissedebilirsiniz. Bunların tamamı kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

Anti-Düz  Kas Antikor Testi Neden Yapılır?

 Hepatit ve siroz gibi bazı karaciğer hastalıklarının belirtileri varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Bu koşullar, vücudun düz kaslara karşı antikor oluşturmasını tetikleyebilir.

Anti-düz kas antikorları, otoimmün hepatit dışındaki hastalıklarda pek sık görülmez. Bu nedenle tanı koymakta fayda vardır. Otoimmün hepatit, immünosupresif ilaçlarla tedavi edilir. Otoimmün hepatitli kişilerde sıklıkla başka otoantikorlar da bulunur. 

Antinükleer antikorlar , anti-aktin antikorları 

Anti-soluble karaciğer antijeni/karaciğer pankreas (anti-SLA/LP) antikorları.

Anti-düz kas antikorları olmadığında bile başka antikorlar mevcut olabilir.

Anti-düz  kas antikor test asma

Otoimmün hepatit nedir ? 

Otoimmün hepatit, vücudunuzun bağışıklık sistemi karaciğer hücrelerine karşı döndüğünde ortaya çıkan karaciğer iltihabıdır. Otoimmün hepatitin kesin nedeni belirsizdir, ancak genetik ve çevresel faktörlerin hastalığı tetiklemede zaman içinde etkileşime girdiği görülmektedir.

Tedavi edilmeyen otoimmün hepatit, karaciğerde skarlaşmaya (siroz) ve sonunda karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Bununla birlikte, erken teşhis edildiğinde ve tedavi edildiğinde, otoimmün hepatit genellikle bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla kontrol edilebilir.

Otoimmün hepatit ilaç tedavilerine yanıt vermediğinde veya ilerlemiş karaciğer hastalığı durumlarında karaciğer nakli bir seçenek olabilir.

Otoimmün hepatit nedenleri

Otoimmün hepatit, vücudun normalde virüslere, bakterilere ve diğer patojenlere saldıran bağışıklık sistemi bunun yerine karaciğeri hedef aldığında ortaya çıkar. Karaciğerinize yapılan bu saldırı, kronik iltihaplanmaya ve karaciğer hücrelerinde ciddi hasara yol açabilir. Bağışıklık sisteminin neden kendisine karşı döndüğü belirsiz, ancak araştırmacılar, otoimmün hepatitin, bağışıklık sistemi işlevini kontrol eden genlerin etkileşimi ve belirli virüslere veya ilaçlara maruz kalmasından kaynaklanabileceğini düşünüyor.

Normal Sonuçlar

Normalde, kanda anti düz kas antikoru ( ASMA )  bulunmaz.

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. 

Anormal Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Pozitif bir test şunlardan dolayı olabilir:

Kronik aktif otoimmün hepatit

Siroz

Enfeksiyöz mononükleoz

Test ayrıca otoimmün hepatiti  sistemik lupus eritematozustan .ayırt etmeye yardımcı olur

Yorumlar

Görüşlerinizi bildiriniz.