AFP testi nedir ?

Alfa fetoprotein (AFP), hamilelik sırasında gelişmekte olan bir bebeğin karaciğeri ve yolk kesesi tarafından üretilen bir proteindir. AFP seviyeleri doğumdan hemen sonra düşer. AFP’nin yetişkinlerde normal bir işlevi olmaması muhtemeldir.

Genellikle vücudumuzda çok az miktarda alfa-fetoprotein (AFP) bulunur. Ancak karaciğer hastalığı, bazı kanserler  veya hamilelik gibi durumlarda , genellikle kandaki düzeyi yükselir. AFP i testi, bu proteinin kandaki seviyesini ölçer.

Doğmamış bebekler normalde alfa-fetoprotein (AFP) üretir ve bu annelerinin kanında ortaya çıkar . Anne adayının AFP seviyesinin kontrol edilmesi,  bebeğinin beyin ve omuriliğinde gelişim anomalisi olup olmadığı hakkında fikir verebilir. 

AFP, dörtlü tarama testinde  bulunan kan testlerinden biridir . AFP testi yaptırmayı veya yaptırmamayı seçebilirsiniz. Bir genetik danışman ile görüşme sağlarsanız  karar vermenize yardımcı olabilir. Ek olarak, yüksek kaliteli bir ikinci trimester ultrasonu, tek başına AFP’den daha fazla nöral tüp defekti yakalayabilir.

Yüksek bir AFP seviyesi her zaman bir sağlık sorununuz olduğu anlamına gelmez. Bazı insanlar normalden daha fazla AFP’ye sahiptir.

Alternatif İsimler

Fetal alfa globulin; AFP

AFP Testi Nasıl Yapılır?

AFP testi kan örneği alınarak bu kan örneği içerisinde AFP düzeyi ölçülerek yapılır.

Test özel bir hazırlık gerektirmez. 

İğne ile kan alındığında iğnenin battığı bölgede hafif bir ağrı veya acı hissedebilirsiniz. Kan alındıktan sonra bölgede biraz zonklama hissedebilirsiniz. Bunların tamamı kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

AFP Testi Neden Yapılır?

Doktorunuz  bu testi aşağıdaki durumlar için isteyebilir:

Hamilelik sırasında bebekte anomali araştırması için yapılan dörtlü tarama testinin bir parçası olarak 

Bazı karaciğer bozukluklarını teşhis etmek için.

Karaciğer kanseri , erkeklerde testis , kadınlarda yumurtalık kanseri gibi bazı  kanserlerin taranması ve tedavi sonrası izlenmesi sırasında, kanserlerin tedaviye yanıtının izlenmesinde kullanılır.

AFP Testi Anormal Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Normal AFP seviyesi erkeklerde veya hamile olmayan kadınlarda normal değerler genellikle 40 mikrogram/litreden azdır.

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test eder. Özel test sonuçlarınızın anlamı hakkında doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

Normalden daha yüksek AFP seviyeleri şunlardan kaynaklanabilir:

Erkeklerde testis kanseri , kadınlarda yumurtalık kanseri , safra yolu, mide veya pankreas kaynaklı kanserlerin varlığında yükselebilir. Karaciğerin  siroz gibi kronik hastalıkları , hepatitler , malign teratom , hamilelik sırasındaki sorunlar yükselmesine sebep olabilir. 

Negatif veya normal bir test genellikle bebeğinizin nöral tüple ilgili genetik anormalliklere sahip olmadığı anlamına gelir.

AFP’si yüksek pozitif bir test, spina bifida gibi bir doğum kusurunu düşündürür . Bu, tipik olarak, hamileliğinizin o noktasında görmeyi beklediğiniz “ortalama” AFP seviyesinin 2,5 katı veya daha fazlasının bir sonucudur.

Düşük AFP ile pozitif bir test, Down sendromu veya Edwards sendromu gibi bir sorun anlamına gelebilir.

Testiniz normal değilse endişelenmeyin. AFP sadece risk göstergesidir kesin tanı aracı değildir. 

Yüksek AFP, beklenenden  daha ileri haftada gebelik olduğu anlamına gelebilir. 28-32. haftalarda zirve yapar, sonra düşmeye başlar. 

afp testi alfa fetoprotein hakkında bilgi veriyor

AFP-L3  Testi nedir ? 

AFP’si yükselmiş ancak 200 ng/mL’nin altında olan kişiler için, doktorunuz  bir AFP-L3 testi (ayrıca L3AFP olarak da adlandırılır) yapmak isteyebilir. Bu, belirli bir AFP türünün (AFP-L3) miktarını kanınızdaki toplam AFP miktarıyla karşılaştırır. Özellikle siroz gibi kronik bir karaciğer hastalığınız olduğunda, doktorların teşhisinde yardımcı olur.

 

%10 veya daha fazla AFP-L3 sonucu, karaciğer kanserine yakalanma olasılığınızın daha yüksek olduğunu ve doktorunuzun bunun belirtilerini dikkatle izlemesi gerektiğini gösterir.

Yorumlar

 • 29 Nisan 2022
  Cenap Solakoğlu

  Sayın Doktorum,
  Erkek – 57 yaşındayım.
  Yaptırdığım genel amaçlı kontrol lerde kan tahlilimde Afp değeri 13,19çıktı-YÜKSEK- .Ref.aralığı 0- 8,78 yazıyor.
  Hepatit ve diğer sonuçlar normal .
  Sorum şu bu yükseklik endişe verici yükseklikmidir?Hemen kanser ile ilişkilendirilebilinirmi?
  Aydınlatırsanız sevinirim.
  Saygılarımla

 • 03 Mayıs 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  AFP değerindeki bu hafif yükseklik nedeninin tetkik edilmesi gerekir. Çok aşırı endişe verici bir yükseklik değildir. AFP değeri kanser ve kanser dışı hastalıklarda yükselebileceğinden hemen kanserle ilişkilendiremeyiz. Başka tetkikler yapılması gerekir. Bu konuyla ilgili olarak bir dahiliye uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

 • 25 Temmuz 2022
  Sevda

  Merhaba. Benim kızım 9 yaşında AFP çok yüksek 203 aralığı. Yürümüyinde de problem yaşayor. Her gün baxıb üzülürüz. Bize nasıl kömek ede bilersiniz.

 • 05 Eylül 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba merkezimizde AFP testi yapılmaktadır. Sonuçlarla ilgili klinik takip için ilgili klinik branşa başvurmanız uygun olacaktır.

 • 14 Eylül 2022
  AYŞE ÖZKILI

  Merhaba,

  afp değerim 778 çıktı. konu hakkında endişelerim var. nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 • 07 Ekim 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba merkezimizde AFP testi yapılmaktadır. Sonuçlarla ilgili klinik takip için ilgili klinik branşa başvurmanız uygun olacaktır.

 • 29 Eylül 2022
  FERDİ AYDIN

  Slm hocam üroleji doktorum sol tesisimde kist ve iltahap olduğunu muayne ederek söyledi ultrasyon ve kan testi verdi ultrasyonuma daha 1 ay var çekinmeye kan testimde AFP SUNUCUM 4.62. YÜKSEKMIDIR rödgeni mi beklemeden sonuçlarımı göstereyimmi teşekkür ederim

 • 07 Ekim 2022
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba merkezimizde AFP testi ve testis ultrason incelemesi yapılmaktadır. Sonuçları ile ilgili olarak üroloji bölümüne başvurmanız uygun olacaktır.

 • 18 Ocak 2023
  Zafer akkoç

  İyi günler hocam AfP MoM değeri 3.71 olarak çıktı ne yapmamız gerekiyor

 • 27 Ocak 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba AFP değeri hafif yüksek bulunmuş. AFP yüksekliği nöral tüp defekti yönünden artmış riski düşündürebilir. Bu yönden tetkik yapılması gerekir. Sonucunuzla birlikte kadın doğum doktorunuza başvurmanız uygun olacaktır.

 • 08 Şubat 2023
  AHMET SİRCİ

  Erzurum dan yazıyorum
  AFP değerim 17cikti.hepatit B hastasıyım burada emar,utrason çektirdim birşey çıkmadı.idrar yollarıyla alakalı bir sorun olabilir mi.ne yapmalıyım.tesekkurler

 • 25 Mart 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba AFP testi sonucunuzu dahiliye gastroenteroloji bölümüne danışmanız uygun olacaktır.

 • 17 Mart 2023
  Ümmü Gülsüm

  Merhaba benim AFP 7.75 çıktı ferritin 6; ca 125: 40 çıktı AFP yüksekliği karaciğer kanseri olduğu mu mu gösterir acaba bilgilendirirseniz çok sevinirim

 • 26 Mart 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba AFP testi sonucunuz ile ilgili olarak dahiliye gastroenteroloji bölümüne başvurmanız uygun olacaktır.

 • 03 Haziran 2023
  Gulhan

  Mrhba hocam annemin kan afp sonucu 16.71 , ilacla bu durumda dusurulurmu

 • 10 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba AFP sonucu ile ilgili olarak dahiliye bölümüne başvurmanız uygun olacaktır.

 • 25 Eylül 2023
  Asiye kılınç

  Hocam merhaba
  2 aylık kızımın rutin kan tahlilleri sonucunda alt ast ggt 2-3 kat yükseklik gösteriyor. Ayrıca afp değeri 2500 lerde çıktı. Sdü araştırma hastanesinde Takibe alındı. Karın usg bakıldı görüntüleme sonucu normal değerlendirildi. Sizce ciddi bir durum söz konusu mu? Bir anne olarak değerler yüksek olduğu için çok endişeliyim ve korkuyorum.

 • 09 Kasım 2023
  Hekimoğlu Görüntüleme

  Merhaba pediatri bölümüne başvurmanız uygun olacaktır.

Görüşlerinizi bildiriniz.